Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego

Fot: romaset / stock.adobe.com

Za pomocą rezonansu magnetycznego (ang. magnetic resonance imaging - MRI) uzyskujemy obrazy przekrojów narządów wewnętrznych we wszystkich płaszczyznach. Umożliwia też rozpoznanie nowotworów we wczesnym stadium.

Rezonans magnetyczny jest zupełnie bezpieczny, ponieważ nie wytwarza szkodliwego dla zdrowia promieniowania. Wykorzystuje magnetyczne właściwości atomów, z których składa się ludzkie ciało (i nie tylko ono).

Rezonans magnetyczny - czy trzeba się bać?

Badanie jest bezbolesne i bezpieczne. Mimo że siła pola magnetycznego jest 20 tysięcy razy większa niż siła pola magnetycznego Ziemi, nie powoduje to żadnych efektów ubocznych. Po zakończeniu MRI

nie odczuwa się dyskomfortu

związanego np. z zakazem prowadzenia samochodu, bólem czy pogorszeniem samopoczucia.

Urządzenie wykorzystywane do badania tworzy pole magnetyczne o dużym nasileniu, pobudzając znajdujące się w ciele protony wodoru, które z kolei emitują fale radiowe zamieniane w obraz przez komputer. Badany musi położyć się nieruchomo na wysuwanym stole w centrum skanera MRI. W niektórych przypadkach stosuje się leki uspokajające, a nawet znieczulenie ogólne. Stół przesuwa się automatycznie, w zależności od pożądanego obrazu. Osoba poddawana badaniu może odczuwać niepokój związany z przebywaniem w ciasnej przestrzeni i powtarzającym się wibrującym dźwiękiem - stąd ciągły kontakt z personelem (kamera, mikrofon) i dodatkowe oświetlenie oraz klimatyzacja w tunelu. Każda sekwencja badania trwa od 3 do 10 minut.

Zobacz także: Badanie angiograficzne: tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny i fluoroangiografia

Rezonans magnetyczny z kontrastem

W niektórych przypadkach badanej osobie podaje się wcześniej preparat kontrastowy, który zwiększa dokładność obrazów (np. uwidacznia rozwijające się stany zapalne oraz zmiany o charakterze nowotworowym). Większość używanych obecnie

preparatów kontrastowych to bezpieczne i niewchodzące

w interakcje z innymi lekami substancje, które mogą być stosowane nawet u osób z alergią na kontrast używany w badaniach rentgenowskich (na bazie jodu).

Przygotowanie do badania

Na badanie MRI kieruje lekarz specjalista. Badanie to nie wymaga skomplikowanych przygotowań. Jeśli przyjmujemy leki, należy poinformować o tym lekarza, który zadecyduje, czy można je przyjąć przed badaniem. Nie ma wymogu bycia na czczo, ale trzeba pamiętać, że obraz badania mogą zaburzyć... używane na co dzień kosmetyki, np. lakier do włosów czy produkty do makijażu twarzy! Mogą - chociaż nie w każdym przypadku - zawierać drobiny metali kolorowych, więc po prostu w dniu badania lepiej z nich zrezygnować. W pomieszczeniu, gdzie odbywa się badanie, zazwyczaj jest ciepło, więc mimo chłodniejszej pogody na zewnątrz nie należy się zbyt ciepło ubierać, bo podczas rezonansu nie zdejmujemy ubrania. Pozbywamy się natomiast wszelkich metalowych elementów - od biżuterii, spinek do włosów i telefonów komórkowych po protezy dentystyczne. W przypadku posiadania metalowych implantów należy poinformować lekarza, który musi wziąć pod uwagę tworzenie się zmian w obrazie badania.

Zobacz film: Biorezonans - sposób na biznes - ukryta kamera. Źródło: Stylowy Magazyn

Rezonans magnetyczny - co można wykryć?

Rezonans magnetyczny jest jedną z najdokładniejszych metod diagnozowania

chorób układu nerwowego

(MRI mózgu). Dzięki bardzo wysokiej rozdzielczości pozwala na dokładne zobrazowanie struktur mózgowych i wczesną diagnozę chorób typu: stwardnienie rozsiane, demencja, choroba Alzheimera. Lekarz może dokładnie przyjrzeć się istocie białej, podstawie czaszki oraz tylnemu dołowi czaszki. Rezonans magnetyczny uwidacznia też zmiany w obrębie rdzenia kręgowego.

Za pomocą MRI uzyskuje się bardzo dokładne obrazy układów mięśniowego i szkieletowego - zwłaszcza kręgosłupa (rezonans magnetyczny kręgosłupa) i otaczającej go przestrzeni. Badanie dokładnie pokazuje naczynia krwionośne, jamy serca i mięsień sercowy. Pozwala na wykrycie patologicznych zmian i urazów w obrębie tkanek miękkich. Ma dużą skuteczność w diagnostyce nowotworów i stanów zapalnych oraz tę przewagę, że umożliwia wykrycie elementów niewidocznych w badaniu RTG, np. szpiku kostnego.

Nie jest jednak badaniem, na które dostajemy skierowanie w pierwszej kolejności. Zwykle MRI zleca się, kiedy inne badania (np. tomografia komputerowa) nie dały jednoznacznego wyniku.

Zobacz także: PET-CT – dokładne badanie obrazowe z wykorzystaniem substancji promieniotwórczej

Przeciwwskazania

Rozrusznik serca

jest traktowany jako bezwzględne przeciwwskazanie do wykonania rezonansu magnetycznego, ponieważ emitowane przez aparat fale mogą zakłócić jego pracę nie tylko w trakcie badania, ale już podczas samego przebywania w pomieszczeniu, w którym znajduje się rezonans. Podatne na zakłócenia są też neurostymulatory.

Do grupy podwyższonego ryzyka podczas badania MRI należą osoby po wypadkach, w których ciele utkwiły metalowe elementy. Pod wpływem emitowanych fal elementy te mogą się przesuwać, powodując kolejne uszkodzenia (np. opiłki metalu w oczodole). Przy podejrzeniu ciała obcego w oku konieczna jest wcześniejsza konsultacja okulistyczna i wykonanie zdjęć rentgenowskich.

W grupie objętej względnymi przeciwwskazaniami są też: kobiety z antykoncepcyjną wkładką wewnątrzmaciczną, osoby ze sztuczną zastawką serca, protezami, klipsami naczyniowymi oraz metalicznymi implantami ortopedycznymi.

Bezwzględnie wymagane jest poinformowanie lekarza o ciąży!

Data aktualizacji: 03.07.2019,
Opublikowano: 29.08.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej