Objawy schizofrenii – podział. Jak szybko następują, jak je rozpoznać?

Francesco Carta fotografo/getty images

Schizofrenia to złożona choroba psychiczna o wielu różnych typach, dotycząca około 1% populacji krajów rozwiniętych. Zapadają na nią najczęściej młodzi dorośli, a początek może być nagły lub stopniowy. Do objawów schizofrenii należą: urojenia, omamy, zaburzenia emocjonalne i poznawcze.

Objawy schizofrenii pojawiają się równie często u kobiet, co u mężczyzn. Samo słowo „schizofrenia” pochodzi z greki od wyrażeń schizein ‘rozszczepić’ i phren ‘umysł’. Przebieg choroby jest zależny od typu schizofrenii i indywidualnych uwarunkowań. Objawy schizofrenii u mężczyzn i kobiet są zazwyczaj podobne.

Pierwsze objawy schizofrenii – jak rozwija się choroba?

Wyróżniamy schizofrenię: paranoidalną, hebefreniczną, katatoniczną, niezróżnicowaną, rezydualną, prostą. Do typów schizofrenii zaliczana jest także depresja poschizofreniczna. Choroba ta ma charakter przewlekły z okresami remisji, a więc bez objawów. Leczenie trwa co najmniej kilka lat, ale może się ciągnąć nawet do końca życia. Schizofrenia u dzieci zdarza się niezwykle rzadko, najczęściej zapadają na nią osoby z przedziału wiekowego 25–35 lat.

Schizofrenia może mieć początek nagły, szybki lub stopniowy. W pierwszym przypadku choroba rozwija się w ciągu kilku dni. Dotknięty nią człowiek zaczyna dziwnie się zachowywać, izoluje się od innych, może wykonywać lub mówić absurdalne rzeczy. Przy nagłym początku schizofrenii łatwo jest zauważyć, że z osobą dzieje się coś niedobrego, dlatego jej bliscy dość szybko zgłaszają się z nią do psychiatry. Bezzwłoczne rozpoczęcie leczenia daje zwykle efekty po kilku tygodniach i chory powoli zaczyna wracać do siebie.

Szybki początek schizofrenii to stopniowe pojawianie się objawów w ciągu kilku tygodni. Czujna rodzina i przyjaciele chorego mogą szybko zareagować na jego dziwne zachowania. Odpowiednio wczesne pojawienie się u lekarza powinno zatrzymać postęp choroby.

Najtrudniejsza sytuacja ma miejsce, kiedy choroba rozwija się bardzo powoli – może trwać to nawet kilka lat. Bliscy chorego zauważają stopniowe wycofywanie się go z życia, zaczyna on przebywać w samotności i stronić od towarzystwa. Najlepiej czuje się we własnym świecie. Z upływającymi miesiącami sytuacja pogarsza się, a osoby z najbliższego otoczenia zauważają nielogiczne i dziwne zachowania. Chory powoli staje się zainteresowany wyłącznie swoim światem wewnętrznym, staje się nieufny, podejrzliwy, bojaźliwy i wstydliwy. Zaczyna urywać kontakty z przyjaciółmi, porzuca pasje i hobby, w końcu może opuścić miejsce pracy.

Schizofrenia – objawy osiowe (podstawowe)

Istnieje grupa objawów osiowych (podstawowych) schizofrenii, które występują w większości przypadków i dotykają różnych płaszczyzn funkcjonowania człowieka:

  • Zaburzenia emocjonalne (afektu) – zubożenie emocji, stępienie, sztywność emocjonalna, spłycenie afektu, emocje nieadekwatne do sytuacji (np. śmiech na pogrzebie), obojętność emocjonalna.
  • Zaburzenia myślenia – rozluźnienie skojarzeń, dziwne, absurdalne myśli, częste rozpraszanie się itp.
  • Rozszczepienie osobowości – jedna osoba może mieć zupełnie różne przekonania, dążenia, emocje w bardzo krótkich odstępach czasu.
  • Ambiwalentne odczucia i zachowania – jednocześnie pozytywne i negatywne nastawienie do danej sytuacji, osoby czy obiektu.
  • Wycofanie z życia zewnętrznego na korzyść przeżyć i doświadczeń wewnętrznych.

Schizofrenia – objawy i ich rodzaje

Podstawowe objawy choroby występują w większości przypadków schizofrenii. W zależności od typu choroby mogą pojawić się symptomy dodatkowe, np. ze strony somatycznej. Zarówno objawy osiowe schizofrenii, jak i dodatkowe odnoszą się do różnych płaszczyzn funkcjonowania psychiki, umysłu i ciała człowieka. Podział ten wygląda następująco:

  • Objawy pozytywne schizofrenii (psychotyczne, wytwórcze) – urojenia i halucynacje różnego rodzaju. Należą do nich omamy wzrokowe, słuchowe oraz związane z innymi zmysłami, np. z odczuwaniem dotyku. Urojenia to zaburzenia myślenia i osądów, które są nieadekwatne do sytuacji i absurdalne. Charakteryzuje je silne przekonanie chorego co do ich prawdziwości. Żona może bać się męża i myśleć, że ją zabije, pomimo że zachowuje się w stosunku do niej bardzo troskliwie. Inna osoba ze schizofrenią może być przekonana, że jest ciągle obserwowana i podsłuchiwana za pomocą ukrytych kamer i mikrofonów.
  • Objawy negatywne schizofrenii – są to zaburzenia czynności psychicznych osoby chorej. Postrzeganie i przeżywanie rzeczywistości jest zaburzone. Schizofrenik nie potrafi właściwie wyrażać emocji, traci zainteresowanie dotychczasowymi pasjami, stroni od osób bliskich i kontaktu z nimi. Staje się apatyczny, bierny, nie ma spontanicznych uczuć, nie potrafi odczuwać przyjemności.

Bibliografia:

1. Adam Bilikiewicz, Psychiatria. Podręcznik dla studentów medycyny, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2001, ISBN: 83-200-2605-9.

2. Antoni Kępiński, Schizofrenia, Kraków 2003, Wydawnictwo Literackie, ISBN: 83-08-03459-4.

Zobacz film: Na czym polega schizofrenia paranoidalna?

źródło: Dzień dobry TVN

Data aktualizacji: 08.07.2020,
Opublikowano: 11.07.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej