Objawy raka policzka. Co jest jego przyczyną, jakie jest leczenie i rokowanie

Fot: Daisy-Daisy / gettyimages.com

Nowotwory jamy ustnej to grupa chorób rozwijających się w obrębie błony śluzowej. Jednym z nich jest rak policzka, który choć zdarza się rzadko, to jest równie groźny jak choroba rozwijająca się w innych lokalizacjach.

Pierwszym objawem nowotworu policzka jest zwykle małe owrzodzenie wewnątrz jamy ustnej, które nie musi być bolesne. Leczenie polega na usunięciu zmiany oraz radioterapii, czasami niezbędna jest również terapia systemowa.

Rak policzka – przyczyny

Rak policzka to nowotwór złośliwy należący do grupy nowotworów jamy ustnej. Rozwija się w obrębie błony śluzowej. Pod względem budowy jest to najczęściej rak płaskonabłonkowy. Występuje rzadziej niż inne nowotwory jamy ustnej, lecz ma tendencję do częstszego nawracania. Typowo chorującymi są mężczyźni między 7. a 8. dekadą życia. Osoby zamieszkujące Azję są bardziej narażone na ten nowotwór ze względu na zwyczajowe żucie betelu (popularnej tam używki).

Na rozwinięcie się raka policzka narażeni są szczególnie:

  • osoby spożywające w dużych ilościach wysokoprocentowy alkohol,
  • osoby nieprzestrzegające podstawowych zasad higieny jamy ustnej,
  • osoby mające źle dopasowane protezy zębowe, przewlekle drażniące śluzówkę jamy ustnej.

Zmiany mogą powstać również na podłożu rogowacenia białego – leukoplakii.

Rak policzka – objawy

Pierwszym i najczęstszym objawem nowotworu policzka jest pojawienie się zgrubienia lub niegojącego się owrzodzenia w obrębie błony śluzowej wewnątrz jamy ustnej. Zwykle zauważa je stomatolog podczas rutynowej wizyty. Zmiana początkowo jest niebolesna, w miarę trwania zaczyna sprawiać ból. W wielu przypadkach pacjent bagatelizuje owrzodzenie, czekając, aż samo się zagoi. Niestety w przeciwieństwie do aft czy nadżerek występujących dość często w jamie ustnej zmiana powoli powiększa się i nie znika. W następnym stadium dochodzi do problemów z przeżuwaniem i formowaniem kęsa pokarmowego – żywność drażni uszkodzoną błonę śluzową, jedzenie sprawia dyskomfort, co prowadzić może do niedożywienia. Zmiana może z czasem zacząć krwawić.

Rak policzka może naciekać otaczające struktury (język, wargi, rozprzestrzeniać się w głąb, dochodzić do kości żuchwy oraz szczęki) i powodować ograniczenie ruchomości języka, przykry zapach z ust, szczękościsk, trudności w połykaniu oraz otwieraniu ust, owrzodzenie skóry, zaburzenia mimiki twarzy. Powiększone węzły chłonne na obszarze szyi, wyczuwalne palpacyjnie, oraz wyżej wymienione objawy świadczą o znacznym zaawansowaniu choroby.

Leczenie raka policzka

Przed podjęciem leczenia raka policzka konieczne jest wykonanie biopsji zmiany w celu uzyskania materiału do badania histopatologicznego, a także poddanie się badaniom laboratoryjnym oraz obrazowym. Dzięki rezonansowi magnetycznemu (MRI) możliwa jest dokładna ocena zaawansowania choroby.

Czy badaczom z Izraela uda się stworzyć lek na raka? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Kiedy powstanie lek na raka? Źródło: 36,6

Po potwierdzeniu złośliwości zmiany przechodzi się do planowania postępowania leczniczego. Zespół złożony ze specjalistów onkologii, laryngologii oraz radioterapii opracowuje indywidualne podejście terapeutyczne, uwzględniające napromienianie lub zabieg chirurgiczny albo składające się z obu tych metod – początkowej radioterapii w celu zmniejszenia zmiany z następczą operacją. Im zmiana jest bardziej zaawansowana, tym większe jest prawdopodobieństwo konieczności usunięcia większego obszaru wokół guza, wraz z kośćmi twarzoczaszki, na co nie zawsze zgadza się pacjent.

W ustalaniu programu leczenia pod uwagę bierze się stan ogólny chorego, zaawansowanie miejscowe i ogólnoustrojowe nowotworu (obecność przerzutów do węzłów oraz odległych tkanek), a także typ histologiczny zmiany. W niektórych przypadkach nie jest możliwe całkowite wyleczenie i wybiera się postępowanie paliatywne, mające na celu zmniejszenie dolegliwości, wydłużenie życia oraz utrzymanie dobrej jego jakości bez okaleczania pacjenta.

Bardzo ważne w trakcie leczenia i po nim jest porzucenie palenia papierosów oraz picia alkoholu.

Rak policzka a rokowania

Nowotwory głowy i szyi są trudne w leczeniu ze względu na obecność ważnych struktur w pobliżu zmian, co często uniemożliwia ich radykalne usunięcie. Łatwo jest także przeoczyć rozpoczynający się proces chorobowy. Wydaje się, że rak policzka ma jedno z gorszych rokowań w porównaniu z innymi nowotworami rozwijającymi się w jamie ustnej, szczególnie gdy zostanie zauważony dopiero w zaawansowanym stadium, kiedy zmieniona chorobowo tkanka zaczyna naciekać na kość. Ma tendencję do częstego nawracania mimo pozornie skutecznego leczenia. Jak powszechnie wiadomo, im wcześniej jest rozpoznana zmiana, tym większe jest prawdopodobieństwo całkowitego wyleczenia, dlatego każda niepokojąca, niegojąca się zmiana w obrębie jamie ustnej powinna być pokazana lekarzowi pierwszego kontaktu lub stomatologowi. Rak policzka nie musi być wyrokiem, jeśli uda się szybko podjąć interwencję.

Bibliografia:

1. Krajowy Rejestr Nowotworów. Jama ustna. http://onkologia.org.pl/rak-jamy-ustnej/.

2. Christopher K., Buccal carcinoma:

https://emedicine.medscape.com/article/855235-overview#a12.

3. Chun-Shu L., Squamus cell carcinoma of the bucal mucosa: an agressive cancer requiring multimodal tratment. Head & Neck 28(2):150–157. February 2005.

Data aktualizacji: 13.08.2020,
Opublikowano: 14.08.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej