Objawy, leczenie i rokowania w raku oskrzeli. Jak rozpoznać chorobę?

Fot: ANDRZEJ WOJCICKISCIENCE PHOTO LIBRARY / gettyimages.com

Rak oskrzeli jest główną postacią raka płuca – groźnej choroby, będącej najczęstszą przyczyną zgonów z powodu nowotworów w Polsce. W wielu przypadkach do jego rozwinięcia predysponuje przewlekłe narażenie na dym tytoniowy.

Objawy raka oskrzeli mogą długo pozostawać niezauważone przez pacjenta, co opóźnia rozpoznanie choroby oraz wdrożenie leczenia. Rokowanie w raku oskrzeli jest korzystniejsze, gdy zmiana zostanie odkryta na wczesnym stadium.

Czym jest rak oskrzeli?

Rak płuca jest jednym z najczęstszych złośliwych nowotworów człowieka. Dotyczy aż w 90% oskrzeli, czyli części układu oddechowego łączącej tchawicę z drobnymi oskrzelikami oraz pęcherzykami płucnymi. Wywodzi się z nabłonka wyściełającego drogi oddechowe. Histologicznie wyróżnia się częstszego raka niedrobnokomórkowego oraz występującego w około 20% raka drobnokomórkowego.

Do zachorowania na raka oskrzeli predysponuje palenie tytoniu – zarówno czynne, jak i bierne. Papierosy zawierają kilka tysięcy związków działających rakotwórczo. Istotne znaczenie ma czas ekspozycji na szkodliwe substancje oraz liczba wypalanych paczek. Ryzyko zachorowania wzrasta nawet u sporadycznych palaczy i stopniowo zmniejsza się po uwolnieniu się z nałogu. Wykazano również niekorzystny wpływ ekspozycji na azbest, a także karcynogeny przemysłowe, takie jak arsen, nikiel, chrom, policykliczne węglowodory przemysłowe. Znaczenie czynników genetycznych jest słabo poznane, nie wyklucza się jednak ich roli w procesie rakotwórczym.

Objawy raka oskrzeli

Rak oskrzeli w stadium niezaawansowanym zwykle nie powoduje dolegliwości, dlatego często rozpoznanie stawiane jest, kiedy pełne wyleczenie jest już niemożliwe. Niestety nie istnieją obecnie metody przesiewowe, które mogłyby być wykorzystywane do wykrywania tego nowotworu. Rak oskrzeli jest często diagnozowany przypadkowo podczas badań wykonywanych z innych przyczyn.

Objawy nowotworu oskrzeli to przede wszystkim:

  • przewlekły kaszel. U palaczy zaobserwować można zmianę charakteru kaszlu,
  • duszność spowodowana zwykle gromadzeniem się płynu w jamie opłucnej,
  • krwioplucie,
  • nawracające mimo prawidłowego leczenia zapalenia płuc,
  • zespół żyły głównej górnej, wywołany uciskiem na naczynie, do którego należą: obrzęk i zaczerwienienie twarzy, bóle głowy, zawroty, zaburzenia widzenia. Przy znacznym zwężeniu mogą dołączyć trudności w przełykaniu pokarmów oraz chrypka.

W zaawansowanym raku oskrzeli zaobserwować można utratę masy ciała, przewlekłe zmęczenie oraz osłabienie. Dla guzów zlokalizowanych u szczytu płuca charakterystyczny jest ból barku promieniujący do palców ręki.

Rozpoznanie raka oskrzeli

Diagnostyka przy podejrzeniu nowotworu obejmuje przede wszystkim badania obrazowe. Rak oskrzeli w rentgenografii (RTG) może być widoczny pod postacią guza. Dodatkowo często zauważa się niedodmę oraz powiększenie węzłów chłonnych wnęki, a także obecność płynu w jamie opłucnowej. Należy pamiętać, że prawidłowe zdjęcie RTG nie wyklucza możliwości występowania nowotworu. Dokładniejszym badaniem obrazowym oceniającym zaawansowanie raka oskrzeli w późniejszym etapie jest tomografia komputerowa (TK).

W celu ustalenia ostatecznego rozpoznania wykonuje się badania cytologiczne płynu uzyskanego z jamy opłucnej. Czasami możliwe jest uwidocznienie raka oskrzeli podczas bronchoskopii i wykonanie biopsji – pobranie wycinka ze zmiany.

Leczenie raka oskrzeli

Terapia w raku oskrzeli dobierana jest indywidualnie na podstawie zaawansowania miejscowego choroby, obecności przerzutów, stanu ogólnego chorego oraz typu histologicznego. Dopiero całościowy obraz pozwala na opracowanie odpowiedniej strategii leczniczej. Metodą preferowaną w niedrobnokomórkowym raku oskrzeli jest leczenie operacyjne, które polega na usunięciu płata lub całego narządu. Osoby niekwalifikujące się do zabiegu poddawane są radioterapii. Czasami stosuje się skojarzenie obu metod. U chorych z mutacją EGFR możliwe jest zastosowanie leczenia ukierunkowanego molekularnie. Prowadzi się również badania nad terapią immunologiczną.

Podstawową metodą w leczeniu drobnokomórkowego raka oskrzeli jest chemioterapia. W postaci ograniczonej do postępowania dołącza się radioterapię, co zwiększa skuteczność leczenia.

Rokowania w raku oskrzeli

Każdy przypadek zachorowania na nowotwór rozpatrywany jest oddzielnie, gdyż istnieje szereg czynników, które wpływają na rozwój choroby. Ogólne rokowanie w raku oskrzeli jest niekorzystne. W zmianach niedrobnokomórkowych 5-letnie przeżycie osiąga jedynie około 10% chorych ze względu na późne rozpoznanie. Rokowanie w raku płuca jest korzystniejsze przy szybkiej interwencji, jeszcze w pierwszym stadium, kiedy to operacja pozwala na wyleczenie w 60–80%. Postaci rozsiane wiążą się zwykle z szybkim zgonem.

Biorąc pod uwagę niekorzystne rokowanie w raku oskrzeli, należy pamiętać o możliwości redukcji ryzyka poprzez zaprzestanie palenia tytoniu.

Zobacz wideo: Rak płuca: wczesne objawy. Jak je rozpoznać?

36,6

Bibliografia:

1. Szczeklik A. Interna Szczeklika. Medycyna Praktyczna. Kraków 2018.

2. Płuco i opłucna. Krajowy Rejestr Nowotworów. http://onkologia.org.pl/nowotwory-pluca-oplucnej-tchawicy/.

Opublikowano: 14.12.2021 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej