Objawy i przyczyny duszności w klatce piersiowej w nocy i w dzień 

Fot: Drobot Dean / stock.adobe.com

Duszności w klatce piersiowej są nieprzyjemnym uczuciem – nie możemy złapać powietrza, mamy trudności w oddychaniu i zadyszkę. Poza chorobami i czynnikami fizjologicznymi, duszności mogą też być spowodowane czynnikami psychologicznymi. Kiedy duszności zdarzają się nam coraz częściej, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Duszności w klatce piersiowej mogą nas dopadać zarówno w dzień (np. po dużym wysiłku fizycznym), jak i w nocy. Jeżeli nie potrafimy złapać powietrza po niewielkim wysiłku lub będąc w stanie spoczynku, może być to oznaka poważnego schorzenia. Najczęściej duszności niosą ze sobą dodatkowe objawy – oddech jest przyspieszony i płytki, następuje tachykardia (przyspieszone bicie serca), a do tego czujemy lęk i niepokój.

Duszności w klatce piersiowej – przyczyny

Ze strony biologicznej duszności są spowodowane nieprawidłową współpracą układów: krwionośnego i oddechowego. Układy te muszą należycie współdziałać, by tlen był dostarczany do każdej komórki naszego organizmu. Jeżeli nie dociera do konkretnego miejsca, jest to biologiczną przyczyną duszności.

Najczęstszą codzienną przyczyną duszności jest wysiłek fizyczny, który jest zbyt duży w porównaniu do naszej kondycji fizycznej. Organizm po prostu domaga się większej dawki tlenu. Podobne reakcje mogą występować, jeżeli znajdujemy się na dużych wysokościach.

Ataki duszności w klatce piersiowej to jeden z objawów wielu chorób układu oddechowego. Mogą być także spowodowane schorzeniami układu krążenia (niewydolność serca, wady serca, choroba wieńcowa i inne choroby serca), chorobami zakaźnymi, chorobami układu oddechowego, zaburzeniami przemiany materii (np. kwasica, zatrucia - tlenkiem azotu, tlenkiem węgla i inne) oraz niedokrwistością.

Mniej oczywistą przyczyną duszności są zaburzenia psychiczne, takie jak nerwica, ataki histerii, stres lub lęki wywołane wstrząsem psychicznym lub fobią. Same duszności mogą prowadzić do lęków i niepokojów.

Duszności mogą też przybierać ostry charakter, wtedy są najczęściej spowodowane obrzękiem płuc, odmą opłucnową, zatorem tętnicy płucnej lub astmą oskrzelową. Jeżeli duszności narastają wolniej i są połączone z dodatkowymi objawami ogólnymi, takimi jak katar, kaszel czy gorączka, najprawdopodobniej w naszym organizmie rozwija się zapalenie płuc lub oskrzeli. Duszności mogą być też spowodowane przewlekłymi schorzeniami, m.in. przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP), przewlekłą niewydolnością serca, gruźlicą, rozedmą płuc, pojawieniem się płynu w opłucnej, zmianami naciekowymi w płucach, zapaleniem opłucnej oraz nowotworami układu oddechowego.

Duszności w klatce piersiowej – dodatkowe objawy

Ból i trudności z oddychaniem najczęściej są połączone z innymi objawami, które świadczą o konkretnym schorzeniu układu oddechowego. Objawami towarzyszącymi dusznościom mogą być:

  • krwioplucie – wykrztuszanie niewielkich ilości krwi (czasami w spienionej postaci) może świadczyć o zapaleniu płuc, zatorze tętnicy płucnej, gruźlicy, a także o nowotworze płuc;
  • odkrztuszanie plwociny – jest to poranny kaszel, podczas którego wypluwa się także gęstą wydzielinę z dróg oddechowych, najczęściej zmagają się z nim osoby, które wieloletnio są uzależnione od nikotyny (tzw. kaszel palacza), wydzielina również może zawierać ślady krwi, co może świadczyć o przewlekłym zapaleniu oskrzeli, rozstrzeniu lub rozedmie płuc;
  • świszczący wdech (stridor) – zjawisko charakterystycznego świstu w drogach oddechowych w momencie nabierania powietrza, dzieje się tak ze względu na zwężenie dróg oddechowych, co upośledza prawidłowy przepływ powietrza, najczęściej drogi oddechowe są zwężone w krtani, tchawicy lub oskrzelach,
  • świszczący wydech – charakterystyczny świst słyszany przy wypuszczaniu powietrza, występujący u osób z astmą oskrzelową, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) lub rozstrzeniem oskrzeli.

Duszności w klatce piersiowej – diagnozowanie i leczenie

Do zdiagnozowania właściwej przyczyny duszności niezbędne jest poinformowanie lekarza o szczegółach związanych z ich napadami, takimi jak: czasie ich trwania, okoliczności, w jakich się objawiły (podczas wysiłku, bezpośrednio po nim, w stanie spoczynku), porze (dzień, poranek, noc), ich charakterze (napadowy, nagły, przewlekły) oraz ewentualnymi dodatkowymi objawami wymienionymi wyżej.

Jeżeli przyczyną duszności jest przewlekłe schorzenie, do ich określenia stosuje się specjalną skalę podzieloną na stopnie od 0 do 4:

0 – duszność występuje jedynie podczas dużego wysiłku fizycznego;

1 – duszność występuje podczas niewielkiego wysiłku fizycznego (szybszego marszu po płaskim terenie, wspinaczki po niewielkich wzniesieniach itd.);

2 – duszność występuje podczas chodzenia, osoba musi się co chwilę zatrzymywać, by złapać powietrze;

3 – duszność występuje po przejściu około 100 metrów, osoba wtedy musi się zatrzymać, by nabrać powietrze,

4 – duszność uniemożliwia normalne funkcjonowanie, tzw. duszność spoczynkowa – występuje podczas czynności niewymagających na co dzień zbyt dużego wysiłku, takich jak ubieranie się itp., osoba nie jest przez to w stanie opuścić swojego miejsca zamieszkania.

Po zdiagnozowaniu specjalista podejmuje leczenie. Rozpoznanie bezpośredniego czynnika powodującego duszności ma kluczowe znaczenie dla zwalczenia tego niepokojącego objawu.

Zobacz film: Co powinieneś wiedzieć, zanim pójdziesz na zwolnienie lekarskie? Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 14.12.2017,
Opublikowano: 24.11.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej