Rzęsistkowica to choroba wywoływana przez pasożyty z rodzaju Trichomonas. Często pojawia się w miejscach intymnych. Może jednak dotknąć także jelita bądź jamę ustną, a dokładniej policzki. Zwykle chorują na nią kobiety, panowie rzadziej są zakażeni rzęsistkiem.
Czym jest rzęsistkowica?
Rzęsistkowica to choroba zakaźna okolic intymnych oraz dróg moczowych. Wywołuje ją rzęsistek pochwowy – pierwotniak. To pasożyt, który może bytować w ludzkim organizmie nawet przez kilkadziesiąt lat. Zakażenie chorobą może nastąpić poprzez kontakt seksualny z chorym na rzęsistkowicę. Większe ryzyko pojawienia się jej istnieje u osób, które często zmieniają partnerów seksualnych. Wzrost zachorowań obserwuje się też u tych, którzy wcześniej chorowali na rzęsistkowicę. Schorzenie może pojawić się także poprzez używanie tych samych przyborów do mycia, urządzeń sanitarnych lub ręczników. Niekiedy rozwija się także u osób, które pożyczają sobie bieliznę. Do zakażenia czasami dochodzi na basenach. Oprócz rzęsistkowicy pochwowej istnieją też następujące choroby:
- rzęsistek jelitowy, którym można się zakazić przez picie zakażonego mleka,
- rzęsistek policzkowy, który wywołuje pieczenie i suchość w jamie ustnej oraz ból przy połykaniu.
- Rzęsistek pochwowy – objawy u kobiet
- Rzęsistek pochwowy wywołuje u kobiet takie objawy, jak:
- bóle w podbrzuszu,
- dyskomfort w trakcie stosunku,
- wypryski w miejscach intymnych,
- zaczerwienienie oraz świąd w okolicy pochwy i sromu,
- częste oddawanie moczu,
- uczucie częstego bądź stałego parcia na pęcherz,
- pieczenie i bolesność przy oddawaniu moczu,
- ból i pieczenie w cewce moczowej,
- zaburzenia cyklu miesiączkowego,
- białe, żółtawe lub zielonkawe nieprzyjemnie pachnące upławy,
- niekiedy może się pojawić zapalenie macicy.
Przewlekła rzęsistkowica u kobiet objawia się w podobny sposób, jak powyżej opisana ostra forma choroby. Symptomy są jednak mniej nasilone. Z reguły choroba rozwija się przed bądź po krwawieniu miesiączkowym. Charakteryzuje się pojawieniem się obfitych upławów. Niekiedy można też wykryć niewielkie zmiany w komórkach nabłonka pochwy i szyjki macicy.
Rzęsistkowica u mężczyzn – objawy
Objawy rzęsistkowicy u mężczyzn to bolesność przy oddawaniu moczu i częste mikcje. Inne symptomy to podrażnienie, zaczerwienienie bądź obrzęk napletka, żołędzia i cewki moczowej. Mogą się też pojawić ropna bądź szklista wydzielina z cewki oraz pieczenie po wytrysku. Powikłania rzęsistkowicy wywołują stan zapalny napletka, żołędzia i układu gruczołu krokowego. Przewlekła forma choroby bywa powiązana z wyciekiem z cewki moczowej. Objawy, podobne jak u kobiet, są wtedy łagodniejsze.
Rzęsistkowica – leczenie
Rzęsistkowicę najczęściej leczy się, podając jedną dawkę tinidazolu lub metronidazolu. Ten drugi preparat działa bakteriobójczo i jest zalecany przy chorobach zakaźnych. Niszczy też pierwotniaki. Oba leki występują także w formie żeli bądź kremów, przyjmowane doustnie są jednak skuteczniejsze. Przeciwwskazaniem do przyjmowania metronidazolu są ciężkie choroby wątroby. Ważne, by w trakcie leczenia rzęsistkowicy nie współżyć bez zabezpieczenia mechanicznego. Terapię powinni przejść także wszyscy partnerzy seksualni osoby zakażonej. Preparaty niszczące rzęsistka mogą wywoływać skutki uboczne takie jak wymioty i nudności, a także bóle bądź zawroty głowy. Niekiedy pojawia się też metaliczny posmak w ustach. W trakcie terapii nie należy pić alkoholu, ponieważ po 24 godzinach (w przypadku metronidazolu) i 72 godzinach (po wzięciu tinidazolu) nasila efekty uboczne leków. Bardzo ważne jest też zachowanie prawidłowej higieny intymnej, m.in. stosowanie żeli bądź płynów przeznaczonych specjalnie do mycia narządów płciowych. Chora powinna podmywać się od przodu do tyłu i używać osobnego ręcznika.
Jak ustrzec się przed zarażeniem rzęsistkowicą?
Zapobieganie rzęsistkowicy obejmuje m.in. unikanie przypadkowych kontaktów seksualnych. Jeśli nie przebywa się w stałym związku, należy się zabezpieczać, stosując antykoncepcję mechaniczną, czyli prezerwatywy. Nie powinno się utrzymywać kontaktów seksualnych z osobą, która choruje lub leczy się na rzęsistkowicę. Ważne, by nie pożyczać od nikogo przyborów do mycia i ręcznika, a także bielizny. W publicznych toaletach należy unikać siadania bezpośrednio na desce klozetowej.