Objawy depresji poporodowej i czynniki jej ryzyka

Fot: Highwaystarz-Photography / gettyimages.com

Depresja poporodowa ma objawy właściwe innym zaburzeniom depresyjnym. Specyficzne w jej obrazie są myśli i emocje związane z nowo narodzonym dzieckiem. Zaburzenie pojawia się w ciągu pierwszych kilku tygodni od porodu, a nieleczone może wpłynąć negatywnie na rozwój niemowlęcia.

Depresja poporodowa dotyka aż 1–2 matki na 10, ale jest schorzeniem rzadko diagnozowanym i poddawanym leczeniu. Połowa kobiet cierpiących na depresję po porodzie nie zgłasza się z tym problemem do lekarza. Wiele z nich nie zdaje sobie sprawy z możliwości wystąpienia zaburzeń nastroju po urodzeniu dziecka i stara się zlekceważyć ten fakt w poczuciu winy, że macierzyństwo nie daje im spodziewanej radości. Tymczasem objawy depresji poporodowej nie tylko powodują cierpienie kobiety, ale też przekładają się negatywnie na rozwój emocjonalny niemowlęcia i jego więzi z matką.

Depresja poporodowa a objawy baby blues

Tzw. baby blues, czyli obniżenie nastroju przez pierwsze dni po narodzinach dziecka, występuje u ponad połowy młodych matek i stanowi fizjologiczną reakcję na poród i gwałtowne zmiany, jakie zachodzą w organizmie tuż po nim. U kobiety może wystąpić chwiejność emocjonalna, nadwrażliwość na bodźce, problemy z koncentracją, uczucie wyczerpania, bóle głowy, zaburzenia snu. Dolegliwości mają umiarkowane nasilenie i przemijają samoistnie w ciągu około 2 tygodni, toteż stan ten nie wymaga leczenia. Ważne jest jedynie, by bliscy okazali młodej mamie wsparcie i zrozumienie.

Obraz depresji poporodowej w pewnym zakresie przypomina baby blues, ale jej symptomy mają znacznie większe nasilenie. U większości cierpiących na tę dolegliwość kobiet depresja rozpoczyna się w 6–8 tygodniu po porodzie, choć w około 20% przypadków jej pierwsze objawy pojawiają się nawet w rok po narodzinach dziecka.

Objawy depresji poporodowej a duża depresja

Depresja po porodzie ma objawy identyczne z tymi, które pojawiają się w przebiegu epizodu dużej depresji (ang. major depressive disorder). Należą do nich:

  • obniżony nastrój – smutek, apatia, niepokój, pesymizm, drażliwość, płaczliwość,
  • brak energii, wzmożona męczliwość,
  • anhedonia, utrata dotychczasowych zainteresowań,
  • obniżenie samooceny i poczucia własnej wartości,
  • poczucie osamotnienia, niezrozumienia przez otoczenie,
  • spadek sprawności myślenia, problemy z koncentracją, podejmowaniem decyzji itp.
  • nadmierna senność lub bezsenność,
  • spadek apetytu lub potrzeba objadania się,
  • dolegliwości bólowe o niejasnej etiologii,
  • nawracające myśli samobójcze, a nawet próby odebrania sobie życia.

Depresja poporodowa ma także swoje specyficzne objawy, które odróżniają ją od innych zaburzeń afektywnych.

Skąd się bierze depresja poporodowa i jak sobie z nią poradzić? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Depresja poporodowa - jak rozumieć i rozpoznawać depresję? Źródło: Dzień Dobry TVN

Specyficzne objawy depresji poporodowej

Obraz depresji poporodowej różni się w szczegółach od tego, który związany jest z dużą depresją, ponieważ dołączają do niego myśli i emocje związane z dzieckiem. Kobietę dręczy irracjonalny niepokój o niemowlę, przesadnie troszczy się ona o jego zdrowie, doszukuje nieistniejących problemów. Nieadekwatny lęk zwykle przeradza się w obsesyjne obawy matki, że jest nie dość kompetentna i doświadczona, by dobrze zająć się swoim potomstwem. Te nawracające myśli wpędzają ją w poczucie winy i czynią opiekę nad dzieckiem niezwykle stresującą. Mogą nawet zniechęcać kobietę do związanych z nią czynności.

To z kolei powoduje u niej jeszcze głębsze poczucie winy, skłania do wniosku, że nie nadaje się do nowej roli. Rosnącemu przeświadczeniu o byciu złą, nieudolną matką towarzyszy normalne w pierwszym okresie życia dziecka zmęczenie, frustracja związana z brakiem czasu dla siebie, tęsknota za wcześniejszymi aktywnościami, przekonanie o utracie swojej atrakcyjności.

Opisany stan może pogłębiać objawy właściwe wszystkim zaburzeniom afektywnym. Konsekwencją jest narastająca trudność z zaakceptowaniem roli matki, problem z okazywaniem uczuć dziecku, a nawet wzmagająca, choć zwykle tłumiona złość dotycząca jego osoby.

Kto jest najbardziej narażony na wystąpienie objawów depresji po porodzie?

Depresja poporodowa często jest wynikiem nierealnych oczekiwań kobiet wobec wczesnego okresu macierzyństwa. Pragną one być idealnymi matkami, godząc z nową rolą wszystkie poprzednie. Takie myślenie z konieczności prowadzi do konfliktów i frustracji. Ryzyko rozwoju objawów depresji po porodzie jest większe w przypadku, gdy:

  • u kobiety już wcześniej występowały problemy psychiczne (np. fobie, niska samoocena);
  • matce towarzyszył wysoki poziom lęku podczas ciąży (np. w związku z jej zagrożeniem czy powikłaniami okołoporodowymi);
  • ciąża była nieplanowana czy wręcz niechciana;
  • dziecko miało poważne problemy zdrowotne tuż po porodzie;
  • działają niekorzystne czynniki psychospołeczne (np. konflikty z partnerem, trudna sytuacja materialna).

Zaburzenia afektywne są dziedziczne. Z tego względu w grupie ryzyka znajdują się także kobiety, w których rodzinach zdarzały się przypadki depresji poporodowej.

Zaburzenia afektywne po porodzie mogą utrzymywać się przez wiele miesięcy, znacząco obniżając jakość życia młodej matki, niekorzystnie wpływając na jej więź z niemowlęciem i jego psychofizyczny rozwój. Dlatego kobiety, które zdradzają objawy depresji poporodowej, bezwzględnie powinny zostać objęte opieką psychiatryczną.

Bibliografia:

  1. A. Morawska, Depresja poporodowa, Warszawa 2016.
  2. I. Koszewska, O depresji w ciąży i po porodzie, Warszawa 2010. 
Data aktualizacji: 29.06.2020,
Opublikowano: 23.06.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej