Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Fot: Barabas Attila / fotolia.com

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Parkinson i alzheimer to dwie najczęstsze choroby osób starszych, które powodują demencję. Za otępienie umysłowe w tych chorobach odpowiada ubytek komórek nerwowych. Otępienie w parkinsonie i alzheimerze objawia się zaburzeniem funkcji myślowych, poznawczych, mowy oraz zaburzeniami emocjonalnymi.

Co to jest parkinson i jakie są jego rodzaje? Choroba Parkinsona a parkinsonizm

Parkinson to przypadłość wynikająca z powstawania zmian zwyrodnieniowych w układzie nerwowym.

W chorobie Parkinsona obumierają komórki części mózgu określanej jako istota czarna. Te neurony produkują dopaminę. Odpowiada ona za prawidłowe przekazywanie impulsów nerwowych pomiędzy istotą czarną a ciałem prążkowanym ulokowanym w kresmózgowiu. W praktyce oznacza to, że dopamina jest odpowiedzialna za:

  • napęd ruchowy,
  • napięcie mięśni,
  • koordynację ruchową,
  • procesy emocjonalne i funkcje poznawcze,
  • regulację wydzielania hormonów w podwzgórzu.

Choroba Parkinsona i zespół parkinsonowski to nie to samo. Zespół parkinsonowski polega na występowaniu objawów choroby Parkinsona zarówno w tej chorobie, jak i w innych schorzeniach neurodegeneracyjnych. Na tej podstawie wyróżnia się trzy rodzaje parkinsonizmu – pierwotny, wtórny oraz atypowy. Pierwotny parkinsonizm występuje w dwóch przypadkach:

  • w chorobie Parkinsona,
  • jako parkinsonizm młodzieńczy – ten zespół parkinsonowski objawy daje takie same jak choroba Parkinsona, ale są one silniejsze; objawy parkinsona u młodych występują przed 21. rokiem życia.

Zobacz także: Zaniki pamięci w młodym wieku i u osób starszych. Przyczyny i leczenie

Przyczyną parkinsonizmu wtórnego jest inna choroba uszkadzająca mózg. Wyróżnia się:

  • parkinsonizm polekowy – pojawia się jako efekt niepożądany stosowania leków przeciwpsychotycznych, wykorzystywanych w leczeniu schizofrenii oraz psychoz;
  • parkinsonizm miażdżycowy – występuje wskutek licznych drobnych uszkodzeń mózgu w wyniku jego niedokrwienia, za co odpowiedzialne są zmiany miażdżycowe i przewlekłe nadciśnienie tętnicze krwi;
  • zespół parkinsonowski wywołany niedotlenieniem mózgu w efekcie wodogłowia, guza mózgu, zatrucia, infekcji czy fizycznych urazów.

Parkinsonizm atypowy dotyczy chorób neurodegeneracyjnych innych niż parkinson, np. choroby Alzheimera.

Co wiadomo o budowie mózgu? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Co wiesz o mózgu? Budowa mózgu. Źródło: 36,6

Pierwsze objawy choroby Parkinsona

Pierwsze objawy parkinsona zwykle pojawiają się, gdy choroba jest zaawansowana. Mózg jest w stanie przez długi czas kompensować braki spowodowane obumieraniem komórek nerwowych. Zwykle choroba Parkinsona pierwsze objawy daje u osób między 40. a 60. rokiem życia. Zdarza się jednak, że objawy wystąpią w młodym wieku, pomiędzy 21. a 40. rokiem życia (tzw. wczesne objawy parkinsona).

Początki parkinsona przebiegają niezauważenie, ale zwiastunem rozwoju choroby są:

  • depresja,
  • zaparcia,
  • łojotokowe zapalenie skóry,
  • zaburzenie odczuwania w kończynach, np. drętwienie, mrowienie, nieprawidłowe odczuwanie temperatury,
  • słabe zaburzenia węchu.

Pierwsze objawy choroby Parkinsona to też spowolnienie ruchów, kłopoty z zachowaniem równowagi, spoczynkowe drżenie rąk i mimowolne pocieranie kciuka o palec wskazujący. Już w początkowym etapie choroby może zmienić się postawa ciała podczas poruszania się. To chód parkinsonowski. Osoba chora podczas chodzenia górną część ciała ma pochyloną do przodu, opuszcza głowę i ramiona, nie występuje u niej naturalne kołysanie ramion, za to widoczne jest powłóczenie nogą lub obiema nogami.

Objawy na kolejnych etapach choroby Parkinsona

W kolejnych etapach objawów jest coraz więcej i nasilają się z czasem. Objawy choroby Parkinsona to:

  • spowolnienie ruchów, ich ograniczenie, trudności z wykonywaniem ruchów precyzyjnych, w inicjowaniu ruchów, chód parkinsonowski oraz brak płynności ruchów, ich „skokowość” – to tzw. objaw koła zębatego w chorobie Parkinsona;
  • drżenie spoczynkowe;
  • sztywność mięśni i twarz maskowata (zaburzenia mimiki);
  • zaburzenia równowagi;
  • ślinotok, napadowe pocenie się, łojotok;
  • zaburzenia mowy, ciche i niewyraźne mówienie;
  • rzadkie mruganie.

Parkinson daje objawy neurologiczne związane nie tylko z ruchem, ale też z psychiką. Zaburzenia psychiczne polegają na spowolnieniu procesów myślenia, pogorszeniu pamięci oraz zdolności przypominania. Objawy psychiczne parkinsona należą do zespołu otępiennego, obejmują upośledzenie funkcji poznawczych mózgu, a także zaburzenia emocjonalne.

Leczenie choroby Parkinsona: leki, dieta i rehabilitacja

Leczenie choroby Parkinsona opiera się na farmakologii i rehabilitacji, a także korekcie diety. Leki na parkinsona uzupełniają niedobór dopaminy i mogą hamować rozwój choroby. Bardzo dużą skuteczność wykazuje lewodopa. Nowoczesne leki na chorobę Parkinsona to agoniści dopaminy. Mają one dłuższy czas działania niż lewodopa i równomiernie pobudzają mózg do produkcji dopaminy. Takim lekiem jest rotygotyna.

Niezbędna do zatrzymania postępu choroby i poprawienia jakości życia w chorobie Parkinsona jest rehabilitacja. Ćwiczenia mogą przedłużyć okres sprawności osoby chorej oraz zapobiec dolegliwościom bólowym, a także poprawić koordynację i sprawność ruchową. W chorobie Parkinsona fizjoterapia jest wskazana tak samo, jak ćwiczenie umysłu w celu hamowania otępienia.

W chorobie Parkinsona dyskinezy, czyli nieskoordynowane i mimowolne ruchy ciała, sprawiają, że chory wymaga specjalnego odżywiania, ponieważ w wyniku tych ruchów traci wiele energii. Dieta powinna zaspokajać zwiększone dzienne zapotrzebowanie energetyczne chorego, a także dostarczać mu duże ilości witamin i minerałów. Zaleca się zwiększenie kaloryczności posiłków.

Data aktualizacji: 18.05.2023,
Opublikowano: 18.05.2023 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Nawyki, które postarzają twój mózg. Na co uważać?

Mózg to centrum dowodzenia naszego organizmu. Podobnie, jak w przypadku innych narządów - z biegiem czasu - zaczyna działać mniej sprawnie. Co gorsza, często jest to skutek naszych niezdrowych nawyków. Które zachowania mu nie służą? 

Czytaj więcej
7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?

Etapy choroby Alzheimera różnią się od siebie nasileniem objawów, takich jak zaburzenia pamięci i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Chorzy mają kłopoty z komunikacją, a z biegiem czasu z wykonywaniem najprostszych czynności, np. ubieraniem się.

Czytaj więcej
Lek na schizofrenię został wycofany z obrotu. Dlaczego? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu preparatu stosowanego w leczeniu schizofrenii. Co stoi za tą decyzją i o jaki farmaceutyk chodzi? 

Czytaj więcej
Stwardnienie rozsiane (SM): przyczyny, objawy, przebieg, rozpoznanie i sposoby leczenia

Stwardnienie rozsiane jest zapalną chorobą ośrodkowego układu nerwowego, w której dochodzi do uszkodzenia osłonek mielinowych nerwów. Charakteryzuje się ona przebiegiem wielofazowym o różnym natężeniu objawów chorobowych. Wśród najczęstszych symptomów stwardnienia rozsianego można wymienić: ogólne osłabienie organizmu, problemy z utrzymaniem równowagi oraz zaburzenia czucia w kończynach dolnych i górnych.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Marihuana sprzyja schizofrenii. Badacze mają nowe ustalenia 

Naużywanie marihuany może się przyczynić do rozwoju chorób psychicznych. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Dani dowiedli, że narkotyk - zwłaszcza u młodych mężczyzn - może prowadzić do rozwoju schizofrenii. 

Czytaj więcej