Jakie są objawy albinizmu i konsekwencje choroby?

Michael Hall/getty images

Bielactwo (inaczej albinizm) to schorzenie polegające na braku produkcji odpowiednich ilości pigmentu odpowiedzialnego m.in. za barwę skóry. Główne objawy albinizmu to bardzo jasna cera, białe włosy, brwi i rzęsy, czasem też bezbarwne tęczówki. Charakter zmian zależy od postaci choroby.

Albinizm dotyka ludzi na całym świecie, niezależnie od płci czy pochodzenia etnicznego. Na chorobę zapada średnio jedna na 20000 osób. W niektórych regionach świata, np. w Afryce Południowej, częstotliwość ta jest o wiele wyższa. Albinizm dotyka tam jedną osobę na 1000. Nie ma danych na temat częstości występowania bielactwa w Polsce.

Czym jest albinizm i jakie są postacie choroby?

Albinizm to częściowy lub całkowity niedobór melaniny – barwnika skóry i jej przydatków. Schorzenie jest niezakaźne i nie zagraża życiu, choć może znacząco utrudniać choremu funkcjonowanie, głównie dlatego, że powoduje nadwrażliwość na promieniowanie słoneczne (UV). Albinizm zazwyczaj dziedziczy się w sposób recesywny – nieprawidłowe geny dziecko musi otrzymać od obojga rodziców (oni sami nie muszą mieć objawów bielactwa).

Objawy albinizmu spowodowane są zaburzeniami metabolizmu tyrozynazy – enzymu, który przekształca prekursora melaniny we właściwy barwnik. W związku z nieprawidłową czynnością melanocytów włosom, skórze i tęczówkom oka brakuje pigmentu. Stopień jego niedoboru uzależniony jest od postaci choroby.

Wyróżnia się wrodzoną i nabytą postać albinizmu. Objawy bielactwa wrodzonego uwidaczniają się już u noworodków. Zmiany związane z drugą postacią choroby pojawiają się stopniowo, począwszy od 10–20 roku życia. Wyróżnić można ponadto albinizm uogólniony (obejmujący wszystkie melanocyty) oraz częściowy (dotyczący np. tylko tęczówek oczu). W odniesieniu do bielactwa wrodzonego mówić można także o postaci tyrozynazoujemnej i tyrozynazododatniej. W przebiegu tej pierwszej u danej osoby nigdy nie dochodzi do powstawania barwnika w melanocytach. W drugim przypadku z wiekiem w objętych chorobą komórkach mogą wytwarzać się niewielkie ilości melaniny, dzięki czemu biała skóra zyskuje kremowy odcień, włosy nieco ciemnieją, a tęczówki zyskują jasnoniebieski lub jasnobrązowy kolor.

Objawy albinizmu

Dziecko dotknięte bielactwem w chwili narodzin ma różowawy odcień skóry, ponieważ – z braku barwnika – prześwitują przez nią naczynia krwionośne. Z tych samych powodów czerwoną barwę mogą mieć tęczówki osób z wrodzonym albinizmem. W ciągu całego życia ich skóra pozostaje bardzo jasna, a włosy niemal białe. U chorych mogą występować znamiona barwnikowe, które są blade lub czerwone.

Albinizm nabyty rozwija się stopniowo. Pierwsze objawy bielactwa to niewielkie białe plamki na skórze, które z czasem zlewają się w większe. Początkowo zmiany widoczne są na odsłoniętych na co dzień partiach – dłoniach, twarzy, szyi. Z czasem mogą objąć nawet całe ciało. Niekiedy dochodzi też do utraty koloru włosów i odbarwienia oczu. U niektórych chorych pojawiają się przy tym takie dolegliwości, jak świąd skóry czy problemy ze wzrokiem.

Konsekwencje albinizmu

Osoby dotknięte albinizmem nie mają naturalnej bariery ochronnej skóry, która w związku z tym jest nadwrażliwa na promieniowanie UV. Chorzy podatni są na poparzenia słoneczne, częste są u nich nowotwory skóry. Cierpią też na liczne dolegliwości dotyczące narządu wzroku. Należą do nich:

  • fotofobia (światłowstręt),
  • zez,
  • oczopląs (mimowolne ruchy gałek ocznych),
  • zaburzenia akomodacji (problem z dostosowaniem się oka do obserwowania obiektów znajdujących się w różnych odległościach),
  • zmniejszona ostrość wzroku spowodowana niedorozwojem dołka siatkówki lub jej fotouszkodzeniami.

Albinizm może nawet prowadzić do całkowitej ślepoty. Problemy ze wzrokiem znacząco komplikują chorym codzienne funkcjonowanie, ograniczając ich możliwości na rynku pracy, uniemożliwiając prowadzenie pojazdów mechanicznych, utrudniając czytanie czy rozpoznawanie odległych obiektów.

Postępowanie w przypadkach albinizmu

Stwierdziwszy pierwsze objawy bielactwa nabytego, można – w zależności od ogólnego stanu chorego – podjąć leczenie farmakologiczne (ogólnoustrojowe lub miejscowe) albo wykonać zabieg chirurgiczny. Stosuje się także naświetlania specjalnymi lampami, które mogą zmniejszyć widoczność bielaczych plam.

Albinizm wrodzony jest schorzeniem nieuleczalnym. W jego przypadku można jedynie działać objawowo. Chorzy powinni na co dzień stosować kremy z wysokim filtrem, wychodzić z domu w przeciwsłonecznych okularach, odpowiednio chroniącej skórę odzieży i nakryciu głowy. Wskazane jest także, by pozostawali pod stałą opieką dermatologa i okulisty. Problemy ze wzrokiem (np. zez) częściowo skorygować można z pomocą zabiegów chirurgicznych, choć nie w każdym przypadku są one skuteczne.

Zobacz film: Skąd się bierze bielactwo

źródło:x-news

Bibliografia:

1. S. Jabłońska, S. Majewski, Bielactwo nabyte, [w:] Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Warszawa 2016, s. 434–436.

2. K. Wolff, R. Johnson, A. Saavedra, Atlas i zarys dermatologii klinicznej, red. pol. wyd. D. Krasowska, t. I, Warszawa 2014.

Data aktualizacji: 18.09.2020,
Opublikowano: 18.09.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej