Objaw Janewaya – występowanie, przyczyny, leczenie

Fot. Hero Images / Getty Images

Objaw Janewaya został opisany jako zmiana powstająca w przebiegu infekcyjnego zapalenia wsierdzia. Na palcach rąk i stóp powstają niebolesne, niewielkie zmiany w postaci wybroczyn, guzków lub rumienia. Są bardzo charakterystyczne dla tej choroby, ale występują w jej późnej fazie i u niewielkiego odsetka chorych. 

Objaw Janewaya nie jest bezpośrednią przyczyną żadnych dolegliwości. Zmiany pojawiające się na skórze są niebolesne i nie naruszają sprawności rąk. Należy jednak pamiętać, że trwające dłużej stany zapalne w obrębie wsierdzia mogą być przyczyną groźnych powikłań zatorowych i niewydolności krążenia.

Występowanie objawu Janewaya

Objaw Janewaya występuje niemal wyłącznie u osób chorujących na infekcyjne zapalenie wsierdzia. Uważa się wręcz, że jest on dla tej choroby tzw. objawem patognomonicznym – jego wystąpienie pozwala na postawienie właściwej diagnozy z dużą pewnością.

Infekcyjne zapalenie wsierdzia to choroba, która dotyka 5–10 osób na każde 100 000. Przyczyną są najczęściej bakterie, a wśród nich – gronkowce i paciorkowce. Początek procesu chorobowego związany jest z przedostaniem się drobnoustrojów do krwi – np. w przebiegu wszczepienia zastawek serca, długotrwałych dializ lub żywienia pozajelitowego, przy częstym dożylnym zażywaniu narkotyków. Powodem wywołującej chorobę bakteriemii (obecności bakterii we krwi) może też być istnienie w organizmie ogniska zapalnego (np. ropnia okołozębowego, rozległych zmian ropnych na skórze).

Objaw Janewaya występuje u ok. 5% chorych z infekcyjnym zapaleniem wsierdzia. Zmiany pojawiają się w późnej fazie choroby. Ich lokalizacja na skórze dłoni i stóp zmienia się, kolejne ogniska mogą pojawiać się i zanikać, ale proces jest cały czas aktywny.

Ze względu na mechanizm powstawania objawu Janewaya w rzadkich przypadkach zmiany takie obserwuje się w innych chorobach, w których duże znaczenie odgrywają czynniki immunologiczne. Są to np.:

  • toczeń rumieniowaty trzewny,
  • niektóre rodzaje anemii hemolitycznej,
  • dur brzuszny.

Objaw Janewaya – rozpoznawanie

Właściwe dla objawu Janewaya zmiany skórne powstają na skórze palców rąk i nóg. Trzy charakterystyczne postacie to:

  • zmiany krwotoczne – o typie niewielkich wybroczyn lub plam, które utrzymują się przez dłuższy czas,
  • zmiany rumieniowe – miejscowe zmiany zapalne z zaczerwienieniem skóry, niewielkim obrzękiem i uniesieniem jej powierzchni,
  • drobne, niebolesne guzki.

Wybroczyny lub krwiaki (które są najczęstszym typem zmian) pojawiają się zwykle w miejscach obciążonych mechanicznie. Są to np. uciskana przez narzędzia albo uchwyty toreb wewnętrzna powierzchnia palców, poddawana obciążeniu w trakcie chodzenia, podeszwowa strona stóp.

Ponieważ objaw Janewaya pojawia się zwykle w później fazie zapalenia wsierdzia, to oprócz zmian skórnych obserwuje się zwykle podstawowe symptomy tej choroby, takie jak:

  • nawracające zapalenie płuc,
  • objawy zatorowości obwodowej (w obrębie mózgu, narządów jamy brzusznej, układu oddechowego),
  • niewydolność serca związana z niedomykalnością lub zwężeniem zastawek,
  • gorączka, osłabienie, pogorszenie samopoczucia,
  • duszność, ból w klatce piersiowej.

W badaniu stwierdza się najczęściej szmery serca, znacznie podwyższone markery zapalenia i leukocytozę, cechy uszkodzenia nerek. Posiewy krwi na obecność bakterii często są dodatnie.

Przyczyny objawu Janewaya

Za podstawową przyczynę objawu Janewaya uważa się stan zapalny włośniczkowych krwionośnych naczyń. Obecnie twierdzi się, że za jego powstawanie odpowiedzialne są krążące we krwi kompleksy antygen-przeciwciało. Tworzą się one w dużej ilości wskutek immunologicznych reakcji zachodzących w zmienionym zapalnie wsierdziu. Dodatkowo ich ilość zwiększają krzyżowe oddziaływania skierowanych przeciw paciorkowcom lub gronkowcom przeciwciał z podobnymi strukturalnie antygenami własnych tkanek chorego.

Stan zapalny naczyń w palcach prowadzi do drobnych zatorów, zwiększenia przepuszczalności ściany naczyń, osłabienia ich struktury i pękania, co jest przyczyną pojawiania się charakterystycznych zmian na skórze.

Leczenie objawu Janewaya

Objaw Janewaya jest skutkiem ogólnoustrojowej choroby i jako taki będzie nawracał, nawet jeśli działaniem miejscowym uda się uzyskać chwilową poprawę. Dlatego zasadniczym sposobem oddziaływania jest leczenie przyczynowe choroby podstawowej – infekcyjnego zapalenia wsierdzia. Podstawowymi grupami stosowanych środków są antybiotyki (podawane na podstawie antybiogramu określającego wrażliwość drobnoustrojów na określone leki), preparaty przeciwzapalne (niesterydowe i sterydowe) oraz pozwalające kontrolować krzepliwość krwi, co zabezpiecza chorego przed groźnymi zatorami. Objawy niewydolności krążenia, zaburzeń rytmu serca oraz niewydolności zastawkowych leczy się zgodnie z przyjętymi schematami.

Podstawowe znaczenie dla powstawania i zakresu objawu Janewaya ma moment rozpoznania zapalenia wsierdzia i wdrożenia właściwego leczenia. Jeśli zostanie ono rozpoczęte we wczesnej fazie choroby i nie zdąży się ona rozwinąć, zmiany skórne mogą się w ogóle nie pojawić. Jeśli objaw Janewaya jest już obserwowany, a jego natężenie jest duże, wdrożenie terapii może jedynie ograniczyć jego intensywność. 

Zobacz film: Rekonstrukcja zastawki serca z użyciem tkanki z jelita świńskiego. Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 05.05.2018,
Opublikowano: 05.05.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej