Nowe zasady wyjazdu do sanatorium. Co się zmieniło?

Fot: KatarzynaBialasiewicz / gettyimages.com

Co roku do Narodowego Funduszu Zdrowia wpływa ok. 400 tysięcy skierowań na leczenie uzdrowiskowe. Tak duża liczba chętnych sprawia, że czas oczekiwania na wyjazd znacznie się wydłuża. Nowe przepisy, które weszły w życie 19 lipca mają ułatwić dostęp do leczenia w sanatorium. Co dokładnie się zmieniło?

Najistotniejsze dla pacjentów zmiany dotyczą okresu, po którym ponownie będzie można starać się o skierowanie na leczenie uzdrowiskowe. Nowe skierowanie na wyjazd do sanatorium lekarz będzie mógł wystawić najwcześniej po 12 miesiącach od zakończenia poprzedniego leczenia (wcześniej zdarzało się, że chorzy kilka dni po powrocie składali kolejne skierowanie). W opinii Ministerstwa Zdrowia takie rozwiązanie pozwoli skrócić kolejki czekających na wyjazd do sanatorium. Co roku chęć do wyjazdu zgłasza średnio 400 tysięcy osób. Druga ważna zmiana to termin, w którym trzeba dostarczyć skierowanie do oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Według nowych przepisów jest na to 30 dni. Po tym czasie skierowanie traci ważność.

Jak pojechać do sanatorium?

Droga do sanatorium rozpoczyna się u lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, czyli takiego, który ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. To on ocenia stan zdrowia pacjenta na podstawie wyników badań i wywiadu. Na tej podstawie decyduje, czy dany pacjent kwalifikuje się do wyjazdu do sanatorium. Przygotowane przez lekarza skierowanie należy dostarczyć do najbliższego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Można je zanieść osobiście lub wysłać pocztą.

Aby NFZ zapłacił za wyjazd do uzdrowiska, trzeba zgromadzić niezbędne dokumenty, tj. aktualne wyniki badań, w tym badań specjalistycznych (jeśli były wykonywane), karty informacyjne ze szpitali (w przypadku hospitalizacji) oraz wystawione skierowanie.

Po dostarczeniu wszystkich dokumentów do NFZ skierowanie rejestrowane jest w systemie. Następnie lekarz specjalista (w NFZ) analizuje dokumentację medyczną, na tej podstawie ocenia czy zgłoszenie jest zasadne czy też nie. Jeśli uzna skierowanie za zasadne, w ciągu 30 dni od wpływu skierowania do oddziału NFZ pacjent powinien otrzymać pismo z informacją na jakie leczenie został zakwalifikowany. W razie odmowy wyjazdu lekarz specjalista NFZ również wyśle pismo, w którym uzasadni swoją decyzję.

Jak działa opieka medyczna w Polsce? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Nocna i świąteczna opieka zdrowotna - zasady działania. Źródło: Dzień Dobry TVN

Ile trwa leczenie w sanatorium i jakie schorzenia można leczyć?

Pobyt w sanatorium trwa zazwyczaj trzy tygodnie. W jego trakcie wykonywane są liczne zabiegi zdrowotne związane z dostępem sanatorium do bogactw naturalnych, np. świeże powietrze, zdrowotne wody mineralne, wody solankowe czy borowina. W czasie pobytu w uzdrowisku chorzy mogą korzystać m.in. z zabiegów fizjoterapeutycznych, zajęć na basenie, krioterapii, okładów, owijań, inhalacji, natrysków czy gimnastyki.

Chęć wyjazdu do sanatorium mogą zgłaszać pacjenci, którzy zmagają się z chorobami reumatycznymi, skóry, osteoporozą, przeszły operacje lub są po urazie. Leczenie przysługuje także pacjentom z cukrzycą, chorobami układu nerwowego, otyłością, chorobą górnych dróg oddechowych, zaburzeniami hormonalnymi czy niektórymi chorobami oczu. 

Zobacz także: Uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne dorosłych

Data aktualizacji: 02.08.2019,
Opublikowano: 02.08.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej