Nowatorski zabieg pozwoli na leczenie chorej na nowotwór

Fot: seraficus / gettyimages.com

Choledochoduodenostomia to zabieg polegający na połączeniu dwunastnicy z głównym przewodem żołądka. Taką unikatową operację wykonali lekarze z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego w Katowicach. Dzięki zabiegowi operowana kobieta będzie mogła rozpocząć leczenie onkologiczne.

U pewnej grupy chorych rozrost nowotworu sprawia, że spływ żółci do dwunastnicy jest utrudniony. Aby pacjent mógł rozpocząć leczenie onkologiczne konieczne jest udrożnienie odpływu żółci. W tym celu lekarze z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach wykonali nowatorski zabieg - choledochoduodenostomię.

Na czym polega zabieg?

Choledochoduodenostomia polega na stworzeniu połączenia światła dwunastnicy z głównym przewodem żółciowym. Dzięki takiemu połączeniu przywraca się drożność przewodu żółciowego, tym samym udaje się ustabilizować poziom bilirubiny. Bez jej wyrównania i wyleczenia żółtaczki (prowadzi do niej zaleganie żółci) nie można rozpocząć chemioterapii.

Taki zabieg wykonano u pacjentka z nowotworem, u której ze względu na stopień zaawansowania choroby nie można było zastosować klasycznych metod leczenia, a wybranie bardziej agresywnego leczenia wiązałoby się ze znacznym pogorszeniem jakości życia. Dlatego lekarze  zdecydowali się przeprowadzić choledochoduodenostomię. 

Jak wygląd zabieg?

Podczas zabiegu lekarze wytworzyli tzw. przetokę pomiędzy opuszką dwunastnicy a poszerzonym przewodem żółciowym powyżej guza, który uciskał drogę żółciową i uniemożliwiał spływ żółci. Do wytworzenia połączenia między dwunastnicą a żołądkiem wykorzystano wizualizację echoendoskopową, fluoroskopową i obraz endoskopowy. Jako bypassu użyto częściowo powlekanej, metalowej, samorozprężalnej protezy o średnicy 10 mm i długości 40 mm.

Operacja zakończyła się sukcesem, a pacjentka już po kilku godzinach mogła, bez bólu usiąść na łóżku. Dodatkowo w ciągu kilku dni udało się wyrównać stężenie bilirubiny.

Zabieg przeprowadził kierowany przez niego zespół w składzie: lek. med. Mateusz Chapuła i dr n. med. Tomasz Marek, anestezjolog lek. Dariusz Szykowski oraz pielęgniarki endoskopowe Katarzyna Lubecka i Małgorzata Kowalczyk, a także pielęgniarka anestezjologiczna Bożena Siemieniuk. Lekarze z Katowic Katowiccy są gotowi pomagać kolejnym pacjentom w podobnej sytuacji klinicznej.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o układzie pokarmowym:

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 20.05.2020,
Opublikowano: 20.05.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej