Nordic walking – jak prawidłowo chodzić? Czy chodzenie z kijkami jest dobre na odchudzanie? 

Nordic walking jest popularną formą rekreacji, która polega na marszach przy użyciu specjalnych kijków. Ta forma aktywności fizycznej jest określana jako połączenie tradycyjnego marszu z techniką jazdy na nartach biegowych. Uprawianie nordic walking jest proste i przynosi wiele korzyści. 

Mimo że nordic walking został stworzony w Finlandii już w latach 20. XX wieku, to największą popularnością wśród amatorów cieszy się w ostatnich kilkunastu latach. Początkowo stanowił tylko formę treningu dla biegaczy biegowych. Dopiero w 1997 roku został opisany przez Marko Kantaneva. Wcześniej pozostawał nieopisany i dlatego poza wtajemniczonymi narciarzami biegowymi nikt nie wiedział, jak poprawnie wykonywać marsz z kijami.

Nordic walking: zalety chodzenia z kijami

Przez wiele osób nordic walking nie jest traktowany poważnie. Wszystko dlatego, że z pozoru może się wydawać, że zwykłe maszerowanie z kijami nie może być na tyle intensywnym wysiłkiem, by przekładał się on na korzyści zdrowotne. Prawda jest jednak taka, że nordic walking angażuje do pracy wiele mięśni całego ciała i jeżeli jest wykonywany regularnie, z dużą intensywnością, to może przełożyć się na konkretne efekty poprawiające wygląd ciała. Podczas prawidłowego marszu z kijami pracują:

  • tricepsy,
  • bicepsy,
  • mięśnie klatki piersiowej,
  • mięśnie nóg,
  • mięśnie ramion,
  • mięśnie brzucha.

Warto podkreślić, że technika chodzenia w ramach nordic walking sprawia, że wymienione partie mięśni pracują inaczej, niż ma to miejsce w przypadku chodzenia czy biegania. Ta forma aktywności może zatem stanowić dobre uzupełnienie treningów biegowych.

Nie wszyscy wiedzą, ale nordic walking dzieli się na trzy podstawowe poziomy aktywności. Są to:

  • poziom zdrowotny,
  • poziom fitness,
  • poziom sportowy.

Każdy z wymienionych poziomów różni się od siebie przede wszystkim intensywnością oraz przeznaczeniem. Najmniejszy wysiłek wkłada się na poziomie zdrowotnym, który jest skierowany do starszych osób oraz tych, którzy mieli kontuzje i teraz starają się powoli wrócić do pełni sprawności. Na tym poziomie można wykonywać 1-2 treningi po 30 minut w tygodniu. Znacznie bardziej intensywny wysiłek wykonuje się na poziomie fitness. W tym przypadku wskazane są trzy jednostki treningowe po około 1,5 godziny każda. Zdecydowanie najwięcej wysiłku wymaga, ale również przynosi najlepsze efekty, tzw. poziom sportowy. Na tym etapie treningi powinny odbywać się na zróżnicowanym terenie (pagórki, góry, wąwozy), a tempo wykonywania ćwiczeń powinno być intensywne. W tygodniu jest wskazane odbywanie trzech treningów z zachowaniem jednodniowej przerwy na regenerację.

Nordic walking: jak prawidłowo chodzić, żeby schudnąć?

Technika jest bardzo ważnym elementem nordic walking. Spalanie tkanki tłuszczowej to jedna z wielu korzyści, jakie może przynieść regularne uprawianie nordic walking. Aby chodzić prawidłowo pod względem techniki, trzeba pamiętać o kilku kwestiach:

  • kroki powinny być stawiane z przeniesieniem ciężaru ciała od stopy, przez śródstopie aż po palce,
  • kijki powinny być skierowane pod ukosem do tyłu przez cały okres marszu,
  • podczas stawiania prawej pięty, lewy kij powinien dotykać podłoża (i na odwrót w przypadku kolejnego kroku),
  • w momencie wykonywania ruchu do przodu ręką, nie powinna ona przekraczać linii bioder,
  • kijki powinny być trzymane na samym końcu, w miejscu gdzie znajduje się odpowiednie wyprofilowanie dopasowane do rąk.

Wskazane jest, aby osoby dopiero rozpoczynające przygodę z nordic walking zaczęły naukę chodzenia z kijami... bez kijów. Ćwicząc w ten sposób, można wyrobić sobie odpowiednie nawyki i pamiętać o utrzymywaniu prostej sylwetki, odpowiednim stawianiu stóp i rozluźnieniu ramion. Po 1-2 próbnych marszach bez kijów można śmiało zacząć ćwiczyć z kijami. Należy pamiętać, że nordic walking jest taką samą aktywnością fizyczną jak każda inna, więc trening właściwy powinna poprzedzić kilkuminutowa rozgrzewka.

Osoby, którym zależy na spaleniu kalorii powinny stworzyć sobie plan treningowy i sumiennie go realizować. Najbardziej efektywne będzie ćwiczenie na poziomie fitness – długie treningi w szybkim tempie pozwalają zrzucić kilogramy i poprawić wygląd całego ciała.

Jakie kijki do nordic walking?

W przypadku nordic walking duże znaczenie ma sprzęt używany do treningów. Warto wiedzieć, że kijki do nordic walking różnią się od innych kijków, np. trekkingowych. Kijki do chodzenia charakteryzują się tym, że posiadają na górze specjalne rękawiczki. Dzięki nim możliwe jest przenoszenie na kij ruchu ramion. Kupując kije do nordic walking, dobrze jest przymierzyć rękawiczki, sprawdzić ich komfort oraz długość. Większość dobrej jakości kijków jest regulowana, więc można je dopasować do każdego wzrostu. Jeżeli osoba planująca treningi ma zamiar wykonywać je na asfalcie, to powinna również zakupić specjalne gumowe nakładki na dolną część kijków. 

Zobacz film: Trening z Ewą Chodakowską. Źródło: Be Active. Ewa Chodakowska

Data aktualizacji: 11.05.2018,
Opublikowano: 11.05.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Stretching dynamiczny – przykładowe ćwiczenia, efekty treningu

Stretching dynamiczny to forma ćwiczeń rozciągających, które zaleca się przed właściwym treningiem. Aktywność tego typu stanowi rozgrzewkę poprzedzającą zajęcia na siłowni, w terenie, a nawet w ramach wychowania fizycznego w szkole. Ćwiczenia nie są skomplikowane.

Czytaj więcej
Jazda na rolkach - dlaczego warto?

Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jazda na rolkach to zarówno bardzo przyjemny, jak i zdrowy sport. W czasie jego uprawiania twoja kondycja zostaje mocno poprawiona, mięśnie się wzmacniają, a koordynacja ruchowa szybuje w górę. Na tym jednak nie koniec, wiele osób traktuje tę aktywność fizyczną jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest ona niezwykle relaksująca, a dodatkowa możliwość spędzenia czasu z bliskimi sprawia, że spora część ludzi decyduje się na właśnie takie hobby. Sprawdź sam, dlaczego warto jeździć na rolkach!

Czytaj więcej
Wyciskanie żołnierskie sztangi, czyli trening na wzmocnienie barków

Wyciskanie żołnierskie to jeden z najpopularniejszych treningów na wzmocnienie barków. Istnieje kilka wariantów ćwiczeń – można wykonywać je na siedząco lub na stojąco oraz z użyciem sztangi, hantli lub kettlebell. Żołnierskie wyciskanie, jeżeli jest poprawne, pozwala zbudować masę i siłę mięśniową.

Czytaj więcej
Fitness sylwetkowy – zasady, dieta, przebieg treningu

Fitness sylwetkowy to dyscyplina sportowa, ukierunkowana na rozbudowę muskulatury przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Proporcjonalną i wysportowaną sylwetkę osiąga się dzięki połączeniu restrykcyjnego treningu siłowego z wyszczuplającym. Nacisk kładzie się także na dietę.

Czytaj więcej
Trening mentalny – praca nad rozwojem potencjału w sporcie i w życiu

Trening mentalny to praca z umysłem – modelowanie myśli, emocji i przekonań jednostki tak, aby służyły jej dążeniom, pozwalały w pełni wykorzystać własny potencjał. Stanowiący integralną część przygotowania sportowców trening mentalny znajduje zastosowanie we wszystkich obszarach życia.

Czytaj więcej
Czym jest pułap tlenowy? Jak go obliczyć? Normy i determinanty pułapu tlenowego

Pułap tlenowy definiuje się jako zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Uważa się go za wskaźnik wydolności sportowca, jaki rosnąć powinien w miarę poprawy jego kondycji fizycznej. VO2max zwiększają zwłaszcza sporty aerobowe – bieganie. Pomocne są również ćwiczenia skocznościowe i oddechowe.

Czytaj więcej
Air joga – zasady, dobre strony stretchingu w podwieszeniu, ćwiczenia

Air joga to specyficzna odmiana jogi charakteryzująca się wykonywaniem ćwiczeń w podwieszeniu nad ziemią przy użyciu hamaku. Uprawianie dyscypliny tego typu rozciąga ciało, odciąża kręgosłup i stawy oraz wpływa korzystnie na mięśnie core.

Czytaj więcej