Niskorosłość - jakie są przyczyny? Jak wygląda leczenie?

pinstock/getty images

Niskorosłość spowodowana może być przez wiele przyczyn, z których znaczna część ma podłoże patologiczne. Wśród nich wymienia się m.in. przewlekle niedoborową dietę, zaburzenia hormonalne, aberracje chromosomalne, chorobę sierocą i wrodzone choroby metaboliczne.

Niskorosłość to inaczej niedobór wzrostu. Za jego powstanie odpowiadać może wiele czynników. Możliwymi są hipotrofia wewnątrzmaciczna, zaburzenia rozwoju kostnego, przewlekłe zakażenia, przewlekła choroba nerek i/lub wątroby czy zaburzenia metaboliczne. Szacuje się, że średnio 200000 dzieci w kraju w ciągu roku szuka lekarskiej pomocy w związku z niskorosłością. W większości przypadków nie jest jednak konieczna terapia hormonem wzrostu.

Zobacz także:

Co to jest niskorosłość?

Niskorosłość to stan niedoboru wzrostu, który stwierdza się wówczas, gdy wysokość jest mniejsza o 2 odchylenia standardowe (-2 SD) w stosunku do średniej przyjętej dla wieku i płci. Opracowana przez Food and Drug Administration FDA (Agencję Żywności i Leków) definicja niskorosłości opiera się na wartości -2,25 SD. W większości przypadków niskorosłości u dzieci nieprzekraczającej podanych norm nie ma cech choroby.

Wówczas za jej powstanie odpowiadać mogą niski wzrost rodzinny, konstytucjonalnie opóźniony przebieg wzrostu i dojrzewania (KOWD) lub ich połączenie. Tzw. idiopatyczny niski wzrost (z ang. idiopathic short stature, ISS) rozumie się jako dziedziczenie niewielkiego wzrostu po krewnych. Z kolei KOWD polega na późniejszym dojrzewaniu niż to zachodzące u rówieśników, w wyniku czego okres intensywnego wzrostu obserwuje się w późniejszym wieku. Rośnie się dłużej i wolniej, a wiek kostny opóźniony jest o ponad 2 lata. Oprócz zasadniczego objawu niskorosłości – spowolnienia tempa wzrostu, pojawić się mogą zaburzenia w proporcjach ciała, uczucie frustracji, mniejsze poczucie własnej wartości czy utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu.

Jakie mogą być przyczyny niskorosłości?

Wśród możliwych patologicznych przyczyn niskorosłości badacze wymieniają zwłaszcza:

  • niedobory pokarmowe, przewlekłe niedożywienie, w tym m.in.: niedobór mikroelementówżelaza i cynku, niedożywienie białkowe tzw. kwashiorkor, dietę niskokaloryczną, zaburzenia przyjmowania, trawienia i wchłaniania pokarmu, jak choroba trzewna czy przewlekłe stany zapalne jelit;
  • aberracje chromosomalne, w tym m.in.: zespół Pradera-Williego (spowodowany przeważnie częściową utratą długiego ramienia chromosomu 15), Downa (spowodowany obecnością dodatkowego chromosomu 21), Turnera (spowodowany częściowym lub całkowitym brakiem jednego z chromosomów X);
  • wrodzone choroby metaboliczne;
  • deprywację psychospołeczną – choroba sieroca;
  • zaburzenia hormonalne, w tym głównie przedwczesne dojrzewanie, niedoczynność tarczycy, niedoczynność przysadki, hiperkortyzolemia (zespół i choroba Cushinga, jatrogenna), izolowany niedobór hormonu wzrostu (nieaktywna cząsteczka hormonu wzrostu, zaburzenia neurosekrecji GH, klasyczny), niewrażliwość na hormon wzrostu – pierwotny niedobór insulinopodobnego czynnika wzrostu;
  • choroby przewlekłe, w tym m.in.: nerek, wątroby, płuc (w tym astma i mukowiscydoza), wrodzone wady serca, przewlekłe zakażenia (w tym gruźlica i HIV), niewyrównana cukrzyca (zespół Mauriaca);
  • zaburzenia rozwoju układu kostnego, takie jak hipochondroplazja, achondroplazja, chondrodystrofie;
  • hipotrofia wewnątrzmaciczna, czyli wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu, w tym z towarzyszącym charakterystycznym fenotypem (jak zespół Hutchinsona-Gilforda, Cornelii de Lange, Silvera-Russela, Dubowitza, Seckela, Blooma) lub sporadyczna.

Diagnostyka i leczenie niskorosłości

Postępowanie diagnostyczne rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem i jego opiekunami oraz badania fizykalnego. Podstawowy błąd w diagnostyce niskorosłości to brak regularnych pomiarów dziecka, które powinno się wykonywać w domu (u młodszych dzieci średnio co 3–6 miesięcy, u starszych co 6–12 miesięcy) oraz w gabinecie lekarza pediatry bądź rodzinnego w ramach badań bilansowych przeprowadzanych w określonych przedziałach wiekowych. Lekarz powinien wyliczyć wskaźnik średniej wysokości rodziców, co pozwoli określić przewidywany wzrost docelowy dziecka.

Zlecone mogą zostać badania laboratoryjne, w tym podstawowe badania krwi i moczu oraz biochemiczne elektrolitów. Niekiedy oznacza się stężenie hormonu wzrostu i tarczycy. Wykonać można też zdjęcie RTG dłoni, co pozwala ocenić wiek kostny. Dalsze badania i leczenie niskorosłości determinowane jest jego przyczyną. Nie zawsze terapia jest pomyślna. Specjaliści podkreślają jednak, że wcześniej podjęta zwiększa szanse na osiągnięcie prawidłowego wzrostu. Dla przykładu leczenie niskorosłości spowodowanej chorobą trzewną, czyli celiakią wymaga realizacji ścisłej diety bezglutenowej. Z kolei leczeniem niedoboru wzrostu na skutek niedoczynności tarczycy przyjmowania lewotyroksyny. Wskazanie do leczenia niskorosłości rekombinowanym hormonem wzrostu (rGH) stanowi: zespół Pradera-Williego, przewlekła niewydolność nerek, somatotropinowa niedoczynność przysadki (SNP), zespół Turnera i wewnątrzmaciczne opóźnienie wzrastania.

Zobacz film: Co to jest hipotrofia płodu?

źródło:x-news

Bibliografia:

1. K. Kubicka, W. Kawalec, Pediatria, PZWL, Warszawa 2008.

2. U. Oczkowska, Definicja i przyczyny niskorosłości oraz kryteria diagnostyczne niedoboru hormonu wzrostu, [w:] „Endokrynologia Pediatryczna”, 2009, 8(2), s. 7–12.

3. R. Alemzadeh, R. Rising, F. Lifshitz, Worrisome Growth, [w:] F. Lifshitz (red.), Pediatric Endocrinology, Informa Healthcare USA, 2007, s. 1–50.

Data aktualizacji: 23.11.2020,
Opublikowano: 23.11.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej