Niewydolność żylna – przyczyny, profilaktyka, objawy i leczenie

Fot: Topalov / gettyimages.com

Niewydolność żylna kończyn dolnych to dość powszechne zjawisko, szczególnie u kobiet pracujących długotrwale w pozycji stojącej bądź siedzącej, niepodejmujących żadnych ćwiczeń i aktywności w ciągu dnia. Objawia się uczuciem ciężkości, bólem, nasilającym się wieczorem i w nocy.

Niewydolność żylna jest zjawiskiem obejmującym objawy związane z zastojem w żyłach. Najczęściej dotyczy to naczyń kończyn. Objawy wynikają z zastoju krwi w naczyniach żylnych na skutek cofania się krwi, zwężeń w obrębie żył czy niedrożności. Pod pojęciem przewlekłej niewydolności żylnej kryją się choroba refluksowa, pierwotna niewydolność zastawek żylnych i zespoły uciskowe.

Przyczyny niewydolności żylnej

Wyróżnia się następujące czynniki ryzyka, które przyczyniają się do powstawania niewydolności żylnej:

  • płeć żeńska,
  • genetycznie uwarunkowane zmniejszenie wytrzymałości ścian i zastawek żylnych,
  • ciąża,
  • wiek,
  • praca stojąca,

Objawy niewydolności żylnej

Początkowo chory najczęściej ma uczucie ciężkich nóg. Ma wrażenie, jakby były zbyt wypełnione. Objawy nasilają się szczególnie po całym dniu spędzonym w pozycji siedzącej czy stojącej bez żadnej większej aktywności fizycznej. Odpoczynek z uniesionymi kończynami dolnymi łagodzi objawy. Z czasem można zaobserwować coraz widoczniejsze poszerzanie się żył powierzchownych kończyn dolnych, a także chory zaczyna skarżyć się na skurcze mięśni podudzi, nasilające się nocą. Niewydolność żylna może stać się przyczyną nieprzyjemnego uczucia, jakim jest zespół niespokojnych nóg. W ciągu dnia ból w jest mniej nasilony. Jednak wraz z zaawansowaniem choroby utrzymuje się właściwie przez cały dzień. Chory z czasem ma problem z poruszaniem się ze względu na pojawiające się chromanie przestankowe, czyli ból podczas chodzenia, zmuszający chorego do zatrzymania się. Wraz ze wzrostem ciśnienia w przepełnionych naczyniach żylnych dochodzi do przechodzenia płynu do przestrzeni pozanaczyniowej i tworzenia obrzęków.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu krążenia. Źródło: 36,6.

Jednym z widocznych, przeszkadzających pod kątem estetycznym, objawów są żylaki. Początkowo mogą one być drobne, niezbyt widoczne. Z czasem dochodzi do ich poszerzenia i powstania widocznych, nieestetycznych zgrubień. Upośledzenie krążenia w obrębie kończyn dolnych powoduje stopniowe zmiany zabarwienia skóry aż po owrzodzenia. Skóra wydaje się objęta procesem zapalnym. Jest zaczerwieniona i obrzęknięta. Z czasem pojawia się również świąd w obrębie skóry łydek.

Jak lekarz rozpoznaje niewydolność żylną?

Badaniem pozwalającym na rozpoznanie niewydolności żylnej jest badanie kolorowym Dopplerem żył kończyn dolnych. W diagnostyce związanej z niewydolnością żylną stosuje się skalę Villalty, która ocenia stopień zaawansowania zespołu pozakrzepowego. W zależności od tego, czy danego objawu nie ma, jest łagodny, umiarkowany bądź ciężki, przydziela się odpowiednio od 0 do 3 punktów za każdy z poniższych objawów:

  • ból łydek,
  • skurcze mięśni nóg,
  • uczucie ciężkości nóg,
  • drętwienie,
  • świąd,
  • stwardnienie skóry,
  • zmiany przebarwienia skóry,
  • owrzodzenia,
  • ból przy ucisku,
  • zaczerwienienie skóry.

Wynik powyżej 4 świadczy o obecności zespołu pozakrzepowego, czyli powikłań po przebytej zakrzepicy żył głębokich. Prowadzi to do zmian trwałych i pogłębiania się objawów niewydolności żylnej.

Leczenie niewydolności żył kończyn dolnych

Przede wszystkim należy stosować zalecenia ogólne, nie tylko łagodzące objawy, ale również stanowiące swego rodzaju profilaktykę niewydolności żylnej. Należy unikać nadmiernego ogrzewania kończyn, ponieważ ciepło dodatkowo poszerza naczynia krwionośne i sprzyja zastojowi krwi w kończynach. Konieczne jest wprowadzenie właściwych ćwiczeń i aktywności fizycznej, jak spacery, pływanie czy rower. Osoby narażone na powstanie zakrzepicy żył głębokich i niewydolności żylnej, pracujące długotrwale w pozycji stojącej bądź siedzącej powinny unikać krzyżowania nóg, starać się trzymać nogi na podwyższeniu, a przede wszystkim co najmniej raz w ciągu godziny przejść się chociaż wokół stanowiska pracy. Podczas odpoczynku po pracy warto kłaść się z nogami ułożonymi powyżej poziomu serca.

Profesjonalnym sposobem leczenia i profilaktyki niewydolności żył jest stosowanie pończoch i podkolanówek uciskowych. Powinny być zamawiane i szyte na wymiar. Leczenie uciskowe jest przeciwwskazane, jeśli podejrzewa się niedokrwienie kończyn dolnych, a także stwierdza się niewydolność serca, niekontrolowane nadciśnienie tętnicze czy znaczne zniekształcenia kończyn dolnych.

Przy znacznie poszerzonych żyłach kończyn dolnych można rozważyć leczenie inwazyjne. Do wskazań operowania żylaków zalicza się względy estetyczne (szczególnie w przypadku kobiet) oraz powikłania żylaków – od zmian zapalnych, po zmiany troficzne skóry.


Zobacz film: Jak powstają żylaki? Źródło: 36,6.


Data aktualizacji: 01.06.2018,
Opublikowano: 01.06.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej