Nietolerancja fruktozy – objawy, diagnostyka. Co można jeść?

Fot. BernardaSv / Getty Images

Nietolerancja fruktozy jest stwierdzana poprzez wykonanie testu oddechowego na obecność wodoru w wydychanym powietrzu. Ten sam test służy do wykrycia także nietolerancji innych cukrów. Objawy nietolerancji fruktozy nie zawsze są swoiste. 

Coraz częstszym problemem społeczeństwa są nietolerancje pokarmowe, które pozostają nieraz przez bardzo długi czas niezdiagnozowane. Powodują liczne dolegliwości pojawiające się od razu po spożyciu nietolerowanego produktu bądź przewlekłe, utrzymujące się przez długi okres. Nietolerancje pokarmowe często mylone są z alergiami. Jednak należy pamiętać, że mechanizm powstawania alergii jest zupełnie inny niż właśnie nietolerancji. Alergia to nieprawidłowa aktywność układu immunologicznego. Natomiast nietolerancja wynika z braku lub niedostatecznej aktywności enzymu odpowiedzialnego za trawienie danego związku. Przykładem nietolerancji pokarmowej jest nietolerancja fruktozy, czyli cukru owocowego. Może ona powodować liczne objawy w postaci bólu brzucha, zaparć, wzdęć, biegunki czy nieswoistych symptomów, takich jak złe samopoczucie, zmęczenie czy anemia.

Polecamy: Alergia pokarmowa - jak objawia się nietolerancja a jak uczulenie pokarmowe?

Zobacz film: Alergia a nietolerancja. Źródło: Wiem, co jem

Czym jest nietolerancja fruktozy?

U zdrowego człowieka fruktoza (cukier owocowy) po spożyciu trafia do przewodu pokarmowego, gdzie ulega wchłonięciu przez nabłonek jelitowy, a dalej trafia do krwi. Niezbędne w tym procesie są niektóre transportery glikoproteinowe, tzw. GLUT-5. Bez nich nie ma możliwości, by fruktoza została wchłonięta. Jeśli działanie tych transporterów zostanie zaburzone, cukier owocowy nie może zostać wchłonięty na odcinku jelita cienkiego. Przechodzi więc dalej, do jelita grubego. Tam z kolei stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii, które powodują jego fermentację w jelitach. Skutkiem tych przemian jest wydzielanie metanu, wodoru oraz dwutlenku węgla, które przyczyniają się do powstania objawów. Całe zaburzenie jest określane mianem nietolerancji fruktozy.

Objawy nietolerancji fruktozy

Kiedy ilość produkowanych w jelicie grubym gazów wzrasta, pojawiają się wzdęcia, nudności, uczucie pełności brzucha. Czasami współistnieją inne objawy nieswoiste, jak np. bóle i zawroty głowy. Często pojawia się biegunka. Jest ona wywołana dwoma głównymi mechanizmami. Po pierwsze fruktoza wiąże wodę, wobec czego zwiększa się objętość i płynność stolca, a po drugie w wyniku nieprawidłowych przemian w jelicie powstają krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe, pobudzające perystaltykę przewodu pokarmowego. Do innych objawów nietolerancji fruktozy poza dolegliwościami ze strony układu pokarmowego należą:

  • złe samopoczucie ogólne,
  • znaczne obniżenie nastroju,
  • stany depresyjne,
  • niedobory witaminowe,
  • zaburzenia snu,
  • większa predyspozycja do stresu,
  • duszność,
  • obniżona odporność.

Obecność nietolerancji fruktozy nie wyklucza wystąpienia innych nietolerancji, np. laktozy. Wręcz przeciwnie, różne typy nietolerancji pokarmowych lubią współistnieć.

Rozpoznanie nietolerancji fruktozy – jakie badanie wykonać?

Aby zdiagnozować nietolerancję fruktozy, konieczne jest wykonanie wodorowego testu oddechowego. Badany przyjmuje doustnie fruktozę, następnie mierzy się poziom wodoru w wydychanych przez niego powietrzu. Dodatni wynik testu, świadczący o nietolerancji fruktozy, to wartość odbiegająca o co najmniej 20 ppm od wartości wyjściowej. Czas pomiędzy spożyciem cukru a pomiarem to około 60–90 min, jednak różny jest czas przejścia cukru przez przewód pokarmowy oraz stopień wydzielania wodoru. Osoba przeprowadzająca badanie do każdego chorego musi podejść bardzo indywidualnie.

Dieta w nietolerancji fruktozy

Jak w przypadku każdej nietolerancji, podstawą diety w tym schorzeniu jest eliminacja czynnika sprawczego. Czasami jednak zdarza się, że objawy nietolerancji pojawiają się po spożyciu określonej ilości danej substancji. Zatem próg tolerancji jest bardzo indywidualny. Można zastosować dietę, która całkowicie wyeliminuje źródło danego składnika pokarmowego, jednak można również uzbroić się w cierpliwość i poprzez stopniowe testowanie określonych produktów sprawdzić, ile można ich spożyć, nie wywołując objawów choroby. Należy jednak zwrócić uwagę, że w diecie nie tylko należy ograniczyć czy wyeliminować produkty zawierające fruktozę, ale również te, które mają w składzie węglowodany rozkładające się do fruktozy w przewodzie pokarmowym (np. sacharoza).

Osoby z nietolerancją fruktozy tolerują produkty zawierające mało cukru owocowego, a także takie, gdzie ilość fruktozy jest zrównoważona poziomem glukozy, jak np. ananasy, cytrusy, śliwki. Obróbka cieplna produktów spożywczych powoduje spadek ilości cukru owocowego.

Niektóre badania wykazują, że spożycie przed potrawą wysokofruktozową glukozy może polepszyć przyswajanie fruktozy. Jak w każdej diecie, podobnie w przypadku nietolerancji fruktozy należy pamiętać o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów. Najlepiej, by była to woda niegazowana. Ponadto w jadłospisie powinny znaleźć się ryby, mięso, wędliny, nabiał, jaja, tłuszcze pochodzenia roślinnego. Zdarza się, że wiele owoców nie wywołuje objawów nietolerancji.

Często obserwuje się, że osoby z nietolerancją fruktozy mają niedobory cynku i kwasu foliowego, co obliguje do ich suplementacji.

Zobacz film: Skąd się bierze nietolerancja laktozy? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 06.05.2018,
Opublikowano: 06.05.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej