Kiedy w grudniu 2019 roku docierały do nas informacje o pojawieniu się w chińskim mieście Wuhan koronawirusa, prawdopodobnie nikt nie przypuszczał, że patogen rozwinie się na taką skalę. Jesteśmy również przekonani, że nikt wówczas nie uwierzyłby w dzisiejsze statystyki. A jak one wyglądają? Aktualnie na świecie zdiagnozowano ponad milion zakażeń SARS-CoV-2, z czego ponad 53 000 ludzi zmarło, a ponad 213 000 wyzdrowiało. Najdramatyczniej w tej chwili sytuacja epidemiologiczna przedstawia się w Stanach Zjednoczonych, gdzie tylko ubiegłej doby z powodu COVID-19 zmarło 1169 ludzi.
Koronawirusa w USA
W tym momencie w USA odnotowano ponad 245 500 zakażeń SARS-CoV-2, z czego blisko 6 000 pacjentów przegrało walkę z patogenem. Ile osób uznano za zdrowe? Ponad 9 000. Dodajmy, że tylko zeszłej doby potwierdzono 30 000 nowych zachorowań na COVID-19. Biorąc pod uwagę liczby, można stwierdzić, że co czwarty zainfekowany koronawirusem na świecie to właśnie amerykański obywatel. Najgorsza sytuacja jest w Stanie Nowy Jork. Region ten uznawany jest za epicentrum SARS-CoV-2 w Stanach Zjednoczonych. Jakie są widoki na przyszłość? Niestety niepokojące. Rządowe modele przewidują, że szczyt epidemii przypadnie na połowę kwietnia – dzienny bilans śmiertelnych przypadków ma wynosić wówczas 2000. Dopiero w czerwcu ma pojawić się tendencja spadkowa. Szacuje się również, że COVID-19 odbierze życie od 100 000 do 240 000 Amerykanom.
Przypomnijmy, że sytuacji nie poprawia również fakt, że w kraju, tak jak i niemal na całym świecie, brakuje odzieży ochronnej dla medycznego personelu, respiratorów, szpitalnych łóżek, a także miejsc w kostnicach.
Koronawirus w Polsce
Aktualnie w naszym kraju zdiagnozowano 3149 przypadków zarażenia koronawirusem, z czego 59 osób zmarło. I choć dane te już przerażają, Minister Zdrowia – Łukasz Szumowski – ostrzega, że najgorsze jest jednak przed nami.
Jak się chronić przed koronawirusem?
A żeby uniknąć najczarniejszych scenariuszy należy przede wszystkim zachować społeczną izolację, a co za tym idzie, ograniczyć kontakty z innymi do niezbędnego minimum. Poza tym należy szczególną wagę przywiązać do higieny rąk, a także czyścić podłogi, blaty, krany i klamki częściej niż zazwyczaj.
Zobacz film: D. Trump po raz drugi poddał się testowi na COVID-19. Wynik był negatywny