Niedoczynność przytarczyc – pierwotna, wtórna i rzekoma.

Fot: Shidlovski / gettyimages.com

Niedoczynność przytarczyc nie zawsze od razu daje charakterystyczne objawy, ponieważ najczęściej poziom wapnia ulega stopniowemu obniżaniu. Wtórna niedoczynność przytarczyc wynika ze wzrostu wapnia we krwi, a rzekoma z tego, iż tkanki są oporne na działanie parathormonu.

Przytarczyce są gruczołami zlokalizowanymi w okolicy tarczycy. Najczęściej występują w liczbie czterech. Wydzielają parathormon odpowiedzialny za regulację gospodarki wapniowo- fosforanowej organizmu. Niedobór tego hormonu określa się niedoczynnością przytarczyc. Może przebiegać pod postacią pierwotnej niedoczynności przytarczyc, wtórnej niedoczynności przytarczyc bądź rzekomej niedoczynności przytarczyc.

Pierwotna niedoczynność przytarczyc

Pierwotna niedoczynność przytarczyc oznacza brak lub niedobór parathormonu, co skutkuje spadkiem poziomu wapnia i wzrostem poziomu fosforu we krwi. Wapń jest niezbędny do funkcjonowania układu mięśniowego, nerwowego, układu krzepnięcia, układu sercowo- naczyniowego. W warunkach prawidłowych, kiedy stężenie tego pierwiastka we krwi ulega zmniejszeniu, dochodzi do wzrostu wydzielania parathormonu i uwalniania wapnia z kości, a także do wzrostu jego wchłaniania w przewodzie pokarmowym i zwrotnie w nerkach. Niedoczynność przytarczyc, czyli brak bądź niedobór tego hormonu, skutkuje brakiem tych procesów. Przyczynami niedoczynności przytarczyc są:

  • usunięcie bądź uszkodzenie przytarczyc podczas zabiegu operacyjnego w obrębie szyi, głównie tarczycy,
  • uszkodzenie przytarczyc podczas radioterapii w obrębie szyi,
  • procesy autoimmunologiczne,
  • wrodzona niedoczynność przytarczyc spowodowana ich niewłaściwym wykształceniem się,
  • niski poziom magnezu.

Objawy pierwotnej niedoczynności przytarczyc

Objawy mogą nie być charakterystyczne, szczególnie jeśli niedoczynność tarczycy rozwija się powoli. Z czasem, wraz ze spadkiem poziomu wapnia, dochodzi do powstania następujących objawów:

  • mrowienie w obrębie palców dłoni i stóp, a także w okolicy ust i na twarzy,
  • skurcze mięśni, szczególnie kończyn górnych i mięśni twarzy,
  • osłabienie,
  • zmęczenie,
  • spadek nastroju,
  • łamliwość włosów,
  • sucha skóra,
  • zaburzenia pamięci,
  • obrączkowate przebarwienia na szkliwie.

W dzieciństwie niedoczynność przytarczyc może prowadzić do zahamowania wzrostu, a także do opóźnienia rozwoju dziecka. Złogi wapnia mogą kumulować się w mózgu osób w każdej grupie wiekowej, powodując różnego rodzaju zaburzenia neurologiczne, a także zaćmę.

Zobacz film: Czy hormony rządzą kobietami? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Jak rozpoznać pierwotną niedoczynność przytarczyc?

Podstawą rozpoznania niedoczynności przytarczyc są badania laboratoryjne. Ocenia się stężenie elektrolitów, parathormonu, witaminy D we krwi, a także wydalania fosforu i wapnia z moczem. Wyniki w niedoczynności ukazują spadek stężenia wapnia, wzrost stężenia fosforanów i niskie, a często wręcz nieoznaczalne stężenie parathormonu.

Leczenie pierwotnej niedoczynności przytarczyc

By uchronić się przed objawami związanymi ze spadkiem poziomu wapnia we krwi, a także powikłaniami z tym związanymi konieczne jest szybkie zastosowanie odpowiedniego leczenia. Jego celem jest znormalizowanie poziomu wapnia we krwi. Dalej konieczne są suplementacja wapnia wraz z witaminą D i kontrolowanie poziomu tego pierwiastka we krwi.

Preparaty wapnia powinny być przyjmowane podczas posiłku w dawkach podzielonych. Nie spożywa się więc jednorazowo całej dawki. Ważne jest, by chory stosował dietę bogatą w wapń, a także ograniczającą spożycie fosforanów.

Wtórna niedoczynność przytarczyc

Wtórna niedoczynność przytarczyc wynika ze spadku wydzielania parathormonu, co z kolei jest wywołane hamującym działaniem wysokiego poziomu wapnia we krwi. Do przyczyn wtórnej niedoczynności przytarczyc zalicza się np. mutację receptora dla parathormonu, nowotwory, nadczynność tarczycy, zatrucie witaminą D, chłoniaki, diuretyki tiazydowe, unieruchomienie.

Rzekoma niedoczynność przytarczyc

Niedoczynność przytarczyc może być uwarunkowana genetycznie i charakteryzować się obwodową opornością tkanek na parathormon. Określa się to mianem rzekomej niewydolności przytarczyc. Badania laboratoryjne również ukazują spadek poziomu wapnia i wzrost poziomu fosforu, jednak poziom parathormonu w tym przypadku jest wysoki.

Data aktualizacji: 01.06.2018,
Opublikowano: 01.06.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej