Nie żyje Barbara Bush. Cierpiała na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POCHP)

Fot. yodiyim / Getty Images

W wieku 92-lat zmarła Barbara Bush, była pierwsza dama USA. Żona prezydenta George'a Busha odmówiła dalszego leczenia, poprosiła jedynie by wysiłki lekarzy skupiły się na tym, by nie odczuwała bólu. Barbara Bush zmarła 17 kwietnia 2018 roku w otoczeniu rodziny. Cierpiała na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POCHP).

Barbara Bush zmarła 17 kwietnia 2018 roku w otoczeniu rodziny. Rzecznik Jim McGrath poinformował media, że stan byłej pierwszej damy USA pogorszył się na tyle, że zrezygnowała ona z dalszego leczenia, a jej życzeniem było, by lekarze skupili się na tym, by nie odczuwała bólu. Ta decyzja została skonsultowana z bliskimi oraz personelem medycznym. 

Barbara Bush cierpiała na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POCHP), jak podają zagraniczne media. 

Więcej o śmierci Barbary Bush znajdziecie na TVN24.pl: Zmarła była amerykańska pierwsza dama Barbara Bush

Czym jest przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POCHP)?

POCHP objawia się uczuciem duszności, w początkowej fazie choroby w czasie wysiłku fizycznego, zaś w zaawansowanym stadium nawet podczas spoczynku. Choroba najczęściej występuje u osób po 65. roku życia i postępuje wraz z wiekiem.

Głównym czynnikiem wywołującym chorobę POCHP jest palenie papierosów, które jest najczęstszą przyczyną zachorowań. Bierni palacze są również w grupie ryzyka. 

Zobacz film: Rzuć palenie, zwiększ wydolność. Źródło: 36,6

Niestety na rozwój POCHP oraz nowotworów płuc narażeni są także mieszkańcy terenów z zanieczyszczonym powietrzem. Smog, który jest zjawiskiem powszechnie występującym w Polsce, przyczynia się do rozwoju chorób układu oddechowego.

Więcej: Długotrwałe oddychanie zanieczyszczonym powietrzem - co powoduje?

Zobacz film: Co smog robi z organizmem dziecka? Źródło: Dzień Dobry TVN

 Przyczyny POCHP to także:

  • nadreaktywność oskrzeli, czyli skłonność do nadmiernych skurczów, które ograniczają przepływ powietrza,
  • czynniki genetyczne,
  • astma,
  • częste infekcje oskrzeli i płuc,
  • zakażenie dróg oddechowych przebyte we wczesnym dzieciństwie.

Więcej o POCHP znajdziecie tutaj: Przewlekła obturacyjna choroba płuc – objawy POCHP, leczenie i przyczyny choroby

Data aktualizacji: 18.04.2018,
Opublikowano: 18.04.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej