Nie tylko kaszel i gorączka. Niestandardowe objawy koronawirusa

Getty Images

Gorączka, kaszel, duszności - jeszcze do niedawna po tych objawach można było rozpoznać u siebie zarażenie koronawirusem. Dziś jednak okazuje się, że są jeszcze inne symptomy COVID-19.

Jakie objawy daje koronawirus?

Jeszcze do niedawna, gdy u chorego pojawiała się wysoka gorączka, kaszel, duszności, bóle mięśni i zmęczenie, lekarzom momentalnie zapalała się czerwona lampka z napisem „COVID-19”. Jednak najnowsze informacje mówią, że u pacjenta z podejrzeniem zainfekowania SARS-CoV-2 mogą wystąpić także inne objawy. Co istotne, pojawią się one wcześniej, aniżeli problemy z układem oddechowym.

Czy ból głowy może być objawem infekcji wywołanej przez koronawirusa?

Z raportu Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że ból głowy może być rzadkim objawem choroby wywołanej przez COVID-19. Tylko jedna na dziesięć osób zgłaszała tę dolegliwość podczas badania. Symptom może być jednak konsekwencją stresu, lęku, skoku ciśnienia wywołanego przez chorobę lub strachu przed nią. Ból głowy może być też związany z innymi dolegliwościami lub być spowodowany dmuchaniem nosa, ciągłym kaszlem, zapchanymi zatokami. 

Czytaj taże: WHO ostrzega, że nie ma dowodów, które potwierdzałyby, że nie można dwukrotnie zarazić się koronawirusem

Badania chińskich naukowców dotyczące objawów koronawirusa

Badania chińskich naukowców z Wuhan (epicentrum koronawirusa) zostały opublikowane w magazynie „American Journal of Gastroenterology”. Sugerują one, że służba medyczna powinna podczas przyjmowania pacjenta zwrócić uwagę nie tylko na „standardowe” objawy COVID-19. Według badaczy u połowy chorych z prowincji Hubei (99 osób z 204 – średnia wieku badanych to 55 lat) pojawiły się bowiem problemy trawienne. Niestety w tej chwili naukowcy mają zbyt mało danych, by z pełnym przekonaniem stwierdzić, że zaburzenia gastryczne towarzyszą zawsze COVID-19. Co dokładnie wynika więc z badań chińskich badaczy?

Nowe objawy COVID-19

Lekarze z Wuhan stwierdzili, że u połowy pacjentów pojawiły się najpierw takie objawy jak: brak apetytu (83,8%), biegunka (29,3%), wymioty (8,1%) i bóle brzucha (4%). Objawy te przeważnie wyprzedzały „standardowe” symptomy choroby. Były jednak przypadki (niewiele, bo jedynie 7 osób), u których były to jedyne symptomy zarażenia SARS-coV-2. Co ważne, osoby, u których najpierw wystąpiły problemy trawienne, COVID-19 przebiegał ciężej i częściej dochodziło do zgonu. Pacjenci, którzy w pierwszej kolejności mieli wymioty i biegunkę, później trafiali do szpitala (około 2 dni).

Zobacz także: In vitro - szansa na bycie rodzicem

Amerykańska Akademia Otolaryngologiczna dodaje również, że u 30% zakażonych SARS-CoV-2 pojawiła się też tymczasowa utrata węchu i smaku. Co ciekawe, w wielu tych przypadkach nie pojawiały się już inne symptomy w nasilonej wersji, czyli na przykład silny kaszel czy wysoka gorączka. Mając na uwadze te objawy, można na wczesnym etapie wykryć koronawirusa, a przynajmniej tak twierdza niektórzy naukowcy.


Zobacz film: Ile może potrwać epidemia COVID19?

Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 27.04.2020,
Opublikowano: 26.04.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej