Nie daj się zaskoczyć wirusowemu zapaleniu wątroby! 28 lipca obchodzony jest światowy Dzień Walki z Wirusowym Zapaleniem Wątroby

Wirusowe zapalenie wątroby to schorzenie, które może pojawić się niezależnie od wieku i co gorsza, bardzo rzadko daje objawy, które jednoznacznie sugerowałyby problemy z wątrobą. Choć choroba jest dość powszechna, to ciągle wiemy o niej zbyt mało i nie potrafimy się przed nią chronić. 28 lipca obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Wirusowym Zapaleniem Wątroby.

Na problemy z wątrobą może wpływać bardzo wiele czynników. W większości przypadków za uszkodzenie narządu odpowiadają alkohol, leki lub substancje chemiczne. Czasem niewłaściwa praca narządu spowodowana jest chorobą autoimmunologiczną. W przypadku pacjentów z wirusowym zapaleniem wątroby przyczyną problemów jest zakażenie wirusem. W zależności od typu wirusa chorobę dzieli się na:

  • wirusowe zapalenie wątroby typu A (HAV),
  • wirusowe zapalenie wątroby typu B (HBV),
  • wirusowe zapalenie wątroby typu C (HCV)
  • wirusowe zapalenie wątroby typu D (HDV),
  • wirusowe zapalenie wątroby typu E (HEV),
  • wirusowe zapalenie wątroby typu G (HGV).

W Polsce najczęściej diagnozuje się trzy pierwsze typy choroby.

Wirusowe zapalenie wątroby – jak rozpoznać?

Bez względu na to, który z wirusów wywołał zakażenie objawy są praktycznie identyczne. U chorych pojawia się żółte zabarwienie skóry, ciemniejsze zabarwienie moczu i odbarwienie stolca (jeśli z WZW współistnieje patologia dróg żółciowych), stany podgorączkowe, bóle mięśni i stawów, osłabienie, brak apetytu, nudności, ból w prawym podżebrzu oraz powiększenie wątroby. Mimo że na pierwszy rzut oka objawy wirusowego zapalenia wątroby wydają się bardzo charakterystyczne to rzadko kiedy występują wszystkie jednocześnie. Zdarza się, że chorzy w pierwszej kolejności podejrzewają zwykłe przeziębienie lub grypę. Są też tacy pacjenci, u których – w pierwszej fazie choroby – nie pojawiają się żadne dolegliwości, a do specjalisty trafiają dopiero wtedy, gdy choroba jest już bardzo mocno zaawansowana.

Wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A), czyli choroba brudnych rąk

Wirusowe zapalenie wątroby typu A nazywane „chorobą brudu” lub „chorobą brudnych rąk”, jest ściśle związane z nieodpowiednimi warunkami higienicznymi i sanitarnymi. Zarazić można się nią poprzez spożycie zakażonej wody, żywności (także tej niedogotowanej lub przygotowanej w niewłaściwych warunkach) oraz przez kontakt z osobą chorą (zwłaszcza we wczesnej fazie choroby, która przebiega bezobjawowo).

Co zrobić, aby uniknąć choroby? Przede wszystkim trzeba pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad higieny, tj. o myciu rąk (mydłem, pod ciepłą wodą i odpowiednio długo, czyli co najmniej 30-40 sekund). Dobrym zabezpieczeniem jest również szczepienie ochronne przeciw WZW A, które nie jest obowiązkowe, ale zalecane, zwłaszcza dla dzieci, które chodzą do przedszkola, osób planujących podróże do krajów, w których WZW A jest popularne czy osób pracujących przy przetwarzaniu żywności.

WZW B – choroba wszczepienna

Wirus WZW B – HBV występuje tylko u ludzi i jest odporny na czynniki zewnętrzne. Ze względu na charakterystyczną budowę wirus ten może się łączyć komórkami wątroby, dlatego rozpoznanie zakażenia jest stosunkowo trudne. Wirusowe zapalenie wątroby typu B nazywane jest chorobą wszczepienną, gdyż w większości przypadków do zakażenia dochodzi podczas naruszenia ciągłości tkanek, czyli na przykład podczas zabiegów chirurgicznych, przetaczania krwi, robienia tatuażu, przekłuwania uszu. Wirus może także „przejść” z matki na dziecko podczas porodu. Aby uniknąć zakażenia należy zachować szczególne środki ostrożności podczas wykonywania wspomnianych zabiegów i pamiętać o podstawowych zasadach higieny.

WZW C – jak się przed nim ustrzec?

Wirusowe zapalenie wątroby typu C to najgroźniejsza postać choroby. Co gorsza, choroba rozwija się bardzo powoli, a czasem bardzo długo nie daje żadnych objawów. Przez co chorzy nie mają świadomości, że są nosicielami groźnego wirusa i o chorobie dowiadują się wtedy, gdy ta jest już bardzo zaawansowana.

Jak dochodzi do zakażania? Wirus odpowiedzialny za wirusowe zapalenie wątroby typu C szerzy się poprzez naruszenie ciągłości tkanek, drogą seksualną, okołoporodową – podczas porodu, przy przetaczaniu krwi oraz w czasie hemodializ. Jednak najwięcej zakażeń zdarza się podczas robienia tatuaży, a także wykonywania zabiegów w salonach kosmetycznych.

Wirus HCV jest bardzo groźny i nie ma na niego szczepionki. Dlatego, aby nie dopuścić do zakażenia należy zawsze zachowywać maksymalne środki ostrożności podczas wykonywania zabiegów kosmetycznych czy upiększających. Zakażenie może prowadzić do rozwoju marskości lub raka wątroby.

Jak zbudowana jest wątroba? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak zbudowana jest wątroba? Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 28.07.2020,
Opublikowano: 27.06.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej