Neurastenia - przyczyny, objawy i leczenie choroby

Josef Lindau/getty images

Neurastenia inaczej nerwica neurasteniczna ze względu na swoje zróżnicowane objawy jest chorobą trudną do zdiagnozowania. Chorym często towarzyszy uczucie nieustającego zmęczenia psychofizycznego. Dowiedz się jakie są przyczyny schorzenia i jak się je leczy.

Neurastenia – przyczyny

Za jedną z głównych przyczyn neurastenii uważa się towarzyszący permanentny stres. Długotrwała ekspozycja na czynniki stresogenne powoduje, że zmęczony system nerwowy nie jest w stanie przyjmować kolejnych niepożądanych bodźców. Osoba cierpiąca na nerwicę neurasteniczną reaguje więc wybuchem, albo zamknięciem w sobie.

Jeżeli natomiast chodzi o przyczynę fizyczną, nerwica neurasteniczna wiąże się często ze zwiększoną aktywnością kory nadnerczy, która produkuje ponadnormatywne dawki tzw. hormonów stresu – adrenaliny i noradrenaliny.

Neurastenia – objawy

Nerwica neurasteniczna powoduje wybuchy złości z byle powodu, a jednocześnie sprawia, że czujemy się zmęczeni, wypaleni, ospali. Niepokojącymi objawami mogą być także: przewlekły ból głowy, odczucie niepokoju. Od zwykłego przemęczenia neurastenię odróżnia to, że niepokojące objawy utrzymują się przez dłuższy czas bez wyraźnego powodu.

Codzienne funkcjonowanie i wykonywanie nawet prostych czynności staje się bardzo utrudnione. Dochodzą do tego objawy ze strony różnych układów, np. zaburzenia pracy serca, zaburzenia ze strony układu pokarmowego, osłabienie libido. Istnieje kilka różnych podejść do klasyfikacji neurastenii.

Wyróżniamy trzy podstawowe typu neurastenii:

  • neurastenia hipersteniczna: choremu towarzyszą często niekontrolowane wybuchy złości i agresji, wyładowywanie się na otaczających przedmiotach i osobach, ogólne rozdrażnienie, nadpobudliwość ruchowa, nadpobudliwość na bodźce dotykowe,
  • neurastenia hiposteniczna: główne objawy to odczucie nieustannego zmęczenia, wypalenia zawodowego, niepokoju, lękliwości, obniżenia kondycji intelektualnej i fizycznej, obniżenia kreatywności,
  • neurastenia asteniczna: polega na szybkim męczeniu się i zniechęcaniu wykonywanymi czynnościami intelektualnymi i fizycznymi.

Neurastenia – leczenie

Kluczem do wyleczenia choroby jest postawienie trafnej diagnozy. Przede wszystkim osoba chora powinna zmienić tryb życia, wskazany jest dłuższy urlop wypoczynkowy, a nawet zmiana pracy.

Zdiagnozowaną neurastenię, podobnie jak inne nerwice, leczy się przede wszystkim odpowiednią psychoterapią, zalecany nurt, to terapia poznawczo-behawioralna. W trakcie której lekarze często przepisują leki znoszące dokuczliwe objawy i dające ulgę.

Zobacz film: Nerwica

źródło: 36,6

Data aktualizacji: 22.06.2020,
Opublikowano: 22.06.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej