Nerwica lękowa - przyczyny, objawy somatyczne i psychiczne, leczenie

Fot: Photographee.eu / fotolia.com

Nerwica lękowa to zaburzenie, w którym dominującym objawem jest lęk. Pojawia się on w różnych okolicznościach, powodując przykre objawy psychosomatyczne. Często paraliżuje normalne funkcjonowanie chorego, mimo jego świadomości, że symptomy lęku mają podłoże psychiczne.

Nerwica lękowa jest coraz częściej spotykanym zaburzeniem. Nie należy mylić jej ze stanami lękowymi, generowanymi przez współczesny rynek pracy czy konsumpcyjną kulturę. Na przejściowe problemy związane z trudnymi okolicznościami życiowymi cierpi dziś większość mieszkańców naszego kręgu cywilizacyjnego. Jednak gdy stany lękowe utrzymują się nieprzerwanie, wpływają na relacje z otoczeniem czy efektywność pracy, powodują wycofanie z pewnych aktywności, to sygnał, że warto wykonać diagnozę pod kątem nerwicy i jeśli to konieczne, podjąć walkę o swój psychiczny dobrostan.


Zobacz film: Zaburzenia nerwicowe, metody leczenia Źródło: Dzień Dobry TVN

Nerwica lękowa - przyczyny

U każdego chorego lęk może być wywoływany przez różne, indywidualne przyczyny. Wyróżnia się kilka uwarunkowań sprzyjających wystąpieniu choroby.

Lęk mogą generować zaburzenia w wydzielaniu w mózgu neuroprzekaźników - serotoniny i noradrenaliny. Nerwicę mogą także wywoływać choroby endokrynologiczne, takie jak nadczynność tarczycy (nadmiar hormonów tarczycy wywołuje silne pobudzenie organizmu) czy guz chromochłonny nadnerczy (wzrasta poziom kortyzolu, zwanego hormonem stresu).

Nerwicę lękową mogą wywołać czynniki związane z okresem dzieciństwa chorego. Należą do nich deficyty w zakresie potrzeb emocjonalnych i brak poczucia bezpieczeństwa (niedostateczna opieka rodzicielska) oraz wpojone komunikaty lękowe typu "nikomu nie można ufać", "świat jest niebezpieczny" (nadopiekuńczość ze strony rodziców).

U podłoża nerwicy lękowej często leżą konflikty emocjonalne (związane z oczekiwaniami życiowego partnera czy presją otoczenia), długotrwały stres (wywołany wymagającą pracą, przewlekłą chorobą), a także trudna sytuacja życiowa (np. ekonomiczna) i silne traumy (wypadek, śmierć bliskiej osoby).

Lęk najczęściej jest komunikatem, że chory przeżywa coś trudnego, z czym bezpośrednio nie jest w stanie sobie poradzić, zwykle nawet nie mając świadomości tej przyczyny. Zagłuszane emocje czy wewnętrzne konflikty dają o sobie znać właśnie poprzez nerwicę lękową.

Nerwica lękowa - objawy

Dominującym objawem nerwicy lękowej jest lęk o różnym nasileniu, przybierający różne formy i wywołujący mechanizm tzw. błędnego koła, czyli wzajemnego wpływania na siebie strachu i reakcji psychosomatycznych.

Nerwicowy lęk może przybierać formę:

  • ataków paniki - nagłe, trwające z reguły kilkanaście minut napady bardzo silnego lęku, którym towarzyszą objawy wegetatywne,
  • fobii - lęk pojawiający się w ściśle określonych okolicznościach (wywołany przez pewne sytuacje, przedmioty, zjawiska), które nie stanowią realnego zagrożenia,

Zobacz film: Objawy i leczenie nerwicy lękowej. Źródło: Dzień Dobry TVN


  • natręctw - obsesyjne myśli zmuszają do wykonywania irracjonalnych czynności (np. dotyczących zachowania porządku czy troski o własne zdrowie),
  • lęku uogólnionego - trwałego niepokoju, poczucia zagrożenia, które istnieją bez określonej przyczyny.

U osób cierpiących na nerwicę lękową występują objawy somatyczne, zaburzenia funkcji poznawczych oraz problemy emocjonalne. Symptomy mogą, ale nie muszą, występować jednocześnie.

Do najczęstszych objawów somatycznych nerwicy lękowej zalicza się: bóle o różnej lokalizacji (bóle głowy, kręgosłupa, żołądka, serca, mięśni), zawroty głowy, kołatanie serca, drżenie kończyn, ucisk w gardle, uczucie duszności, płytki oddech, suchość w ustach, nagłe uderzenia gorąca, nadmierne pocenie się, zaburzenia zmysłów, biegunki, wymioty, zaburzenia snu i czynności seksualnych. Mogą one pojawiać się w sytuacjach silnego stresu lub występować przewlekle.

Nerwicowe zaburzenia funkcji poznawczych to natrętne myśli i związane z nimi przymusowe czynności, problemy z koncentracją, zaniki pamięci, odrealniony sposób postrzegania rzeczywistości.

Zobacz nasz film i dowiedz się wszystkiego o nerwicy

Zobacz film: Co trzeba wiedzieć o nerwicy? Źródło: 36,6.

Pojawiające się w przebiegu nerwicy zaburzenia emocjonalne to przede wszystkim lęk w jego wszystkich formach. Konsekwencją życia w ciągłym napięciu jest ogólne przygnębienie, brak motywacji do działania, niezdolność odczuwania przyjemności, utrata pewności siebie, płaczliwość, apatia lub - przeciwnie - nadpobudliwość, rozdrażnienie, impulsywne zachowania przekraczające ogólnie przyjęte normy.

Zobacz także: Zaburzenia lękowe u dzieci i dorosłych – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Osoby cierpiące w związku z opisanymi powyżej objawami nerwicy zwykle doświadczają także pogorszenia jakości życia w sferze społecznej i zawodowej. Lęk może wykluczać je z wielu sytuacji, utrudniać lub uniemożliwiać relacje interpersonalne, paraliżować normalne, codzienne funkcjonowanie.

Zobacz film: Objawy nerwicy. Źródło: Dzień Dobry TVN

Nerwica lękowa - leczenie

Leczenie nerwicy lękowej wymaga przede wszystkim przerwania sprzężenia zwrotnego między lękiem a objawami psychosomatycznymi. Najskuteczniejszą metodę stanowi psychoterapia połączona z psychoedukacją. Aby poradzić sobie z nerwicą, chory powinien z jednej strony odkryć prawdziwą przyczynę powstawania zaburzeń lękowych, a z drugiej - wypracować mechanizmy radzenia sobie z ich objawami. Jeśli lęk jest zbyt nasilony, łagodzi się go farmakologicznie. Leczenie polega w tym przypadku na zastosowaniu środków uspokajających i przeciwdepresyjnych. Ponieważ redukuje ono jedynie objawy nerwicy lękowej, należy dążyć do jak najszybszego wdrożenia psychoterapii.


Data aktualizacji: 06.09.2018,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej