Nerwica histeryczna i neurastenia - objawy, diagnoza i leczenie

Fot: Africa Studio / stock.adobe.com

Nerwica neurasteniczna objawia się przewlekłym zmęczeniem, stanami depresyjnymi, obniżeniem popędu seksualnego oraz objawami somatycznymi, takimi jak migreny czy kołatanie serca. Histeria natomiast skutkuje migrenami, problemami z oddawaniem moczu, wymiotami i drżeniem mięśni. Leczenie tych zaburzeń polega na psychoterapii wspomaganej lekami przeciwlękowymi.

Nerwica jest zaburzeniem lękowym o złożonej symptomatyce. Wszystkie rodzaje zaburzenia cechują się nieuzasadnionym lękiem. Osoba chora jest świadoma absurdalności swoich myśli. Zaburzenie jest w głównej mierze wynikiem trybu życia ludzi w XXI wieku.

Co to jest neurastenia?

Nerwica neurasteniczna jest najczęstszą odmianą tej choroby. Zaburzenie cechuje się przewlekłym zmęczeniem i spowolnieniem procesów poznawczych. Z punktu widzenia mikrobiologii przyczyną neurastenii jest nadmierne produkowanie hormonów stresu z nadnerczy, czyli adrenaliny i noradrenaliny. Podwyższają one poziom glukozy we krwi i zwiększają akcję serca.

Jednak przyczyną zaburzonej pracy układu hormonalnego jest życie w ciągłym stresie i pośpiechu, presja czasu i wypalenie zawodoweJak w przypadku innych rodzajów nerwicy, zaburzenie zwykle jest skutkiem trudnego dzieciństwa, przeżytych tragedii lub traum. Osoby dotknięte takimi wydarzeniami są mniej odporne na trudy życia w zabieganym społeczeństwie oraz gorzej przeżywają rozwód, śmierć bliskiej osoby lub poronienie.

Zobacz nasz film i dowiedz się wszystkiego o nerwicy

Zobacz film: Co warto wiedzieć o nerwicy? Źródło: 36,6.

Neurastenia - objawy: zmęczenie, migreny, stany depresyjne, obniżenie popędu seksualnego

Nerwica neurasteniczna często jest nazywana wegetatywną, ponieważ najcięższe objawy doświadcza się na polu somatycznym. Neurastenik odczuwa wzmożone pobudzenie układu nerwowego, co skutkuje uczuciem niepokoju i problemami z koncentracją i pamięcią.

Osoba chora jest stale smutna, przygnębiona i cierpi na stany depresyjne. Neurastenia skutkuje również bólami w okolicy przedsercowej oraz nadmiernym kołataniem serca. Uczucie bólu jest też zauważalne w klatce piersiowej i okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Ponadto odczuwa się też silne migreny, problemy z pracą jelit oraz obniżenie popędu seksualnego. Skutkuje to oziębłością płciową lub nawet impotencją. Chory jest stale zmęczony, nic mu się nie chce i większość rzeczy go drażni. Samo słowo neurastenia oznacza bowiem "słabość nerwów".

Nerwica neurasteniczna - leczenie i diagnostyka

Podstawową metodą leczenia neurastenii jest psychoterapia. Aby zdiagnozować zaburzenie, należy sprawdzić, czy klient cierpi na uporczywe i męczące stany męczliwości po pracy umysłowej lub fizycznej. Jeśli dodatkowo czuje regularnie bóle mięśni, migreny, zawroty głowy, drażliwość i problemy ze snem, to można stwierdzić nerwicę neurasteniczną. Podstawową rolą w leczeniu neurastenii jest psychoterapia poznawczo-behawioralna. Dzięki niej klient może poznać własne mechanizmy rządzące emocjami i zachowaniem oraz zmienić reakcje na dane sytuacje.

W przypadku nerwicy neurastenicznej niezmiernie istotną rolę odgrywają techniki relaksacyjne, które uspokajają i wyciszają skołatane nerwy. W przypadku cięższych neurastenii niezbędne są leki przeciwdepresyjne z grupy SSRI (selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny). Popularnym lekiem z tej grupy jest sartralina. Coraz częściej podaje się też leki uspokajające na bazie benzodiazepin. Środki te mają skuteczniejsze działanie i mniej efektów ubocznych, jednak łatwo uzależniają pacjenta.

Czym jest nerwica histeryczna?

Nerwica histeryczna została opisana już przez Zygmunta Freuda i była jednym z pierwszych zaburzeń psychicznych, które zostały poddane próbie leczenia. Jest to destabilizacja nerwowa, która jest wywołane poprzez urazy na tle psychicznym.

Psychologowie uważają, że przyczyną zaburzenia jest brak bliskości ze strony rodziców w dzieciństwie oraz niezaspokojenie podstawowych pragnień dziecka. Osoba histeryczna cechuje się egocentryzmem, sztucznością w zachowaniu i nadmiernym skupianiem uwagi na sobie. Wyróżnia się dwa rodzaje nerwicy histerycznej:

  • dysocjacyjna - zaburzenie cechuje się rozpadem związku określonych pozycji Ja, przez co osoba nie ma spójności między swoimi przekonaniami a zachowaniem;
  • konwersyjna - problemy emocjonalne pacjenta stają się objawami somatycznymi.

Nerwica histeryczna - objawy: migreny, problemy z oddawaniem moczu, wymioty, drżenie mięśni

Głównym objawem nerwicy histerycznej są problemy z utrzymaniem równowagi i ustaniem w miejscu. Pacjent cierpi też na tymczasową ślepotę, bezgłos, tępy ból w okolicy skroni, duszenie w gardle i drżenie mięśni. Te objawy somatyczne mają podłoże czysto psychiczne - badania medyczne nie wykazują żadnych nieprawidłowości w ciele. Histerycy mają też problemy z ośrodkiem czuciowo-ruchowym, a w przypadkach osób mocno wierzących zdarzają się nawet stygmaty. Częste są również objawy wegetatywne, takie jak: wymioty, zawroty głowy, długotrwała czkawka i problemy z oddawaniem moczu.

Zapobieganie i leczenie nerwicy histerycznej

W przypadku nerwicy histerycznej również najistotniejszą rolę odgrywa psychoterapia. Największe korzyści można osiągnąć dzięki terapii psychodynamicznej, w której wraca się wspomnieniami do dzieciństwa. Pacjent wraz z terapeutą starają się uświadomić sobie nierozwiązane konflikty i zmniejszyć przez to obecne cierpienie. Nad nerwicą histeryczną pracuje się też za pomocą hipnozy. Nie jest to jednak bezpośrednia metoda leczenia, lecz dzięki niej łatwiej jest zagłębić się w odległe wspomnienia, które wywołały przyszłą podatność na histerię.

Tak jak każdy rodzaj nerwicy, leczenie histerii jest wspomagane środkami anksjolitycznymi, które redukują napięcie i lęk. Należy je stosować podczas napadów histerycznych. Leki te mają też skutki uboczne, takie jak otępienie, problemy z pamięcią lub trudności w koncentracji. Łatwo również uzależnić się od tych substancji.

Zobacz film: Objawy nerwicy. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 06.09.2018,
Opublikowano: 11.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej