Nerw piszczelowy – uszkodzenia, objawy i rehabilitacja

Fot: TravelCouples / gettyimages.com

Nerw piszczelowy odpowiada za ruch mięśni biorących udział w zginaniu stopy i mięśnie podeszwowe. Zaopatruje czuciowo tylną, dolną część podudzia i tylną okolicę stopy. Uszkodzenia nerwu piszczelowego lub brak rehabilitacji w leczeniu jego zaburzeń skutkuje upośledzeniem chodzenia.

Nerw piszczelowy bierze udział w prawidłowym chodzeniu i ustawieniu stopy. Uszkodzenia nerwu piszczelowego należą do rzadkich przypadłości. Uszkodzenia prowadzące do upośledzenia funkcji nerwu piszczelowego dają charakterystyczne objawy, a rehabilitacja uszkodzeń nerwu jest istotna ze względu na jakość lokomocji, za którą jest odpowiedzialny nerw piszczelowy.

Uszkodzenie nerwu piszczelowego związane jest z zaburzeniem funkcji mięśni, a następnie ruchów, za które te mięśnie są odpowiedzialne. Mięśnie funkcjonujące prawidłowo odpowiedzialne są za zginanie i rotacje stopy oraz prace palców i palucha.

Przyczyny i objawy uszkodzenia nerwu piszczelowego

Do uszkodzenia nerwu piszczelowego dochodzi najczęściej podczas urazu. Zaburzenia funkcjonowania podudzia są również wynikiem upośledzenia funkcjonowania lub zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa lędźwiowego, funkcjonowania i budowy miednicy i tkanek na całej długości kończyny dolnej. Uszkodzenie nerwu piszczelowego może być też następstwem chorób i zaburzeń neurologicznych, np. przebytego udaru mózgu lub porażeń nerwów obwodowych.

Uszkodzenia

Uszkodzenia nerwu piszczelowego powstają najczęściej w następstwie urazów mechanicznych i zaburzeń tkanek miękkich stawu kolanowego. Zwichnięcia stawu kolanowego czy złamania bliższej części kości piszczelowej powodują ucisk na nerw piszczelowy. Ucisk i opuchlizna tkanek pobliskich i naczyń krwionośnych może ograniczyć przewodnictwo nerwowe nerwu. W konsekwencji występują brak czucia na podeszwowej części stopy i tylnej części podudzia oraz zmiany odżywcze skóry w obrębie stopy.

Do przyczyn sprzyjających powstaniu zaburzeniom prawidłowego funkcjonowania nerwu piszczelowego można dodać koślawość pięt i wady postawy związane z wadami w obrębie stóp i kolan (koślawość kolan i stopa płasko-koślawa) oraz urazy w obrębie stopy i stawu skokowego (skręcenia, złamania, zrostu pooperacyjne tkanek miękkich). Ponadto zmiany związane z poszerzeniem się naczyń krwionośnych goleni i stawu skokowego (zapalenia żył, guzy, zapalenia pochewek ścięgnistych w okolicach kanału stępu i kostki przyśrodkowej podudzia).

Najczęściej uszkodzenia nerwu piszczelowego powstają w skutek uszkodzeń mechanicznych (przecięcie nerwu, ucisk, zmiażdżenie, rozciągnięcie czy rozerwanie w okolicy biodra, kolana czy stawu skokowego), ogólnych zakażeń bakteryjnych, miejscowych zaburzeń naczyniowych lub metabolicznych oraz miejscowo uciskających guzów.

W zależności od rozległości i rodzaju uszkodzenia nerwu piszczelowego, występują objawy czuciowe i ruchowe. Nerw piszczelowy w większości odpowiada za ruch, zatem obserwować można raczej wiotkie niedowłady niż porażenia.

Objawy

Ucisk nerwu piszczelowego, wywołuje mrowienie i drętwienie podeszwy stopy i palców oraz tylnej dolnej części podudzia. Ponadto: dolegliwości bólowe o różnym natężeniu, promieniujące w kierunku podudzia, osłabienie siły mięśni zginaczy stopy i placów.

Objawy występują najczęściej w trakcie chodu lub nasilają się podczas zwiększonej aktywności fizycznej, uprawiania sportu czy rekreacji.

Na skutek odnerwienia mięśni zginających stopę i palce następuje brak lub ograniczenie umiejętności odbicia w trakcie chodu. Chód ma charakter „szczudłowaty”, a stopa jest opadająca. Dysfunkcja nerwu piszczelowego znacznie utrudnia lokomocję. Chory nie może wspiąć się na palce, stać i chodzić na palcach. Porażenie nerwu piszczelowego często prowadzi również do szponiastego ułożenia palców stopy, gdzie palce w stawach bliższych pozostają wyprostowane lub zgięte grzbietowo, a w dalszych – zgięte podeszwowo.

Ograniczone lub zniesione są odruchy podeszwowy i skokowy oraz występują zaburzenia czucia skóry w obszarze podeszwy.

Jak jest zbudowany układ nerwowy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego Źródło: 36,6

Nerw piszczelowy – rehabilitacja

Rehabilitacja nerwu piszczelowego zależy od przyczyny uszkodzenia nerwu. Głównym celem leczenia jest regeneracja i przywrócenie prawidłowych funkcji nerwu piszczelowego.

Rehabilitacja nerwu piszczelowego polega na wzmocnieniu osłabionych mięśni i odbarczenia nerwowego.

Uszkodzenia nerwu piszczelowego niwelują ćwiczenia bierne i czynne podudzia i stopy. Wskazane są również miejscowe masaże i fizykoterapia ukierunkowana na działanie przeciwzapalne i neuromobilizacje nerwu.

W zależności od rozmiaru uszkodzenia, w rehabilitacji stosuje się szyny ortopedyczne korygujące ustawienie podudzia i stopy oraz wkładki ortopedyczne dla korekcji supinacji i podbicia łuków stopy.

Rehabilitacja przewiduje również naukę chodu samodzielnie lub za pomocą zaopatrzenia ortopedycznego.

Data aktualizacji: 12.06.2020,
Opublikowano: 04.06.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Nawyki, które postarzają twój mózg. Na co uważać?

Mózg to centrum dowodzenia naszego organizmu. Podobnie, jak w przypadku innych narządów - z biegiem czasu - zaczyna działać mniej sprawnie. Co gorsza, często jest to skutek naszych niezdrowych nawyków. Które zachowania mu nie służą? 

Czytaj więcej
7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?

Etapy choroby Alzheimera różnią się od siebie nasileniem objawów, takich jak zaburzenia pamięci i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Chorzy mają kłopoty z komunikacją, a z biegiem czasu z wykonywaniem najprostszych czynności, np. ubieraniem się.

Czytaj więcej
Lek na schizofrenię został wycofany z obrotu. Dlaczego? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu preparatu stosowanego w leczeniu schizofrenii. Co stoi za tą decyzją i o jaki farmaceutyk chodzi? 

Czytaj więcej
Stwardnienie rozsiane (SM): przyczyny, objawy, przebieg, rozpoznanie i sposoby leczenia

Stwardnienie rozsiane jest zapalną chorobą ośrodkowego układu nerwowego, w której dochodzi do uszkodzenia osłonek mielinowych nerwów. Charakteryzuje się ona przebiegiem wielofazowym o różnym natężeniu objawów chorobowych. Wśród najczęstszych symptomów stwardnienia rozsianego można wymienić: ogólne osłabienie organizmu, problemy z utrzymaniem równowagi oraz zaburzenia czucia w kończynach dolnych i górnych.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej