Naukowcy wydrukowali unaczynione serce w drukarce 3D. To przełom w transplantologii 

Fot.: Alexander Raths / stock.adobe.com

Naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie wydrukowali – pierwsze na świecie - unaczynione serce z pomocą drukarki 3D. Narząd powstał z komórek pochodzących od pacjenta oraz specjalnego materiału biologicznego. O osiągnięciu badaczy poinformowało pismo "Advanced Science".

Serce wydrukowane przez naukowców z Tel Awiwu nie jest pierwszym narządem, który powstał z pomocą technologii 3D. Dlaczego zatem jest takie wyjątkowe? Wszystkie pozostałe organy, które powstały w ten sposób były pozbawione naczyń krwionośnych. Zdaniem naukowców fakt, że udało się stworzyć serce z naczyniami krwionośnymi jest kamieniem milowym w pozyskiwaniu narządów do transplantacji.

Do wydrukowania narządu badacze wykorzystali komórki własne pacjenta oraz tzw. bio-inki (ink - ang. atrament), czyli specyficzne dla każdego pacjenta substancje złożone z cukrów i białek, które można wykorzystać do drukowania w technologii 3D. Mimo że stworzone przez naukowców z Tel Awiwu serce jest zbyt małe i nie można go przeszczepić człowiekowi, to zdaniem badaczy wydrukowanie większego narządu nie stanowi żadnego problemu. Zanim jednak badacze zaczną pracę nad nowym, większym sercem konieczne są dalsze testy, które doprowadzą do tego, że serce zacznie normalnie pracować.

Nawet jeśli badania zakończą się sukcesem, na przeszczep serca wydrukowanego z pomocą drukarki 3D trzeba będzie jeszcze poczekać. Potrzebne są testy na zwierzętach. Jeśli te zakończą się powodzeniem za dziesięć lat takie przeszczepy będą wykonywane rutynowo.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o układzie krążenia:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu krążenia. Źródło: 36,6

Co to jest przeszczep serca?

Transplantacja serca to jeden z bardziej skomplikowanych zabiegów chirurgicznych, który wymaga współpracy specjalistycznych zespołów lekarskich. W pierwszej kolejności konieczne jest pobranie narządu od osoby, u której stwierdzono śmierć pnia mózgu. Organ może być pobrany i przeszczepiony tylko wtedy, gdy dawca, jeszcze za życia wyraził zgodę na przekazanie swoich narządów do transplantacji. Następnie u operowanej osoby usuwa się większość niewydolnego serca, pozostawiając dużą część tylnej ściany prawego i lewego przedsionka biorcy oraz naczynia krwionośne. Ostatnim etapem jest umieszczenie pobranego od dawcy serca i połączenie go z naczyniami krwionośnymi biorcy. Pacjenci po takich zabiegach do końca życia muszą przyjmować leki immunosupresyjne, które zapobiegają odrzuceniu przeszczepu.

Zobacz także: Transplantacja serca - kiedy trzeba wykonać przeszczep serca i ile się po nim żyje?

Kiedy przeszczep serca jest konieczny?

Przeszczep serca wykonywany jest przede wszystkim u osób z tzw. schyłkową niewydolnością serca, u których niemożliwe jest już zastosowanie żadnych alternatywnych metod leczenia. Tak uszkodzone serce nie może pełnić już swoich podstawowych funkcji. Jedyną szansą dla osób z takim schorzeniem jest właśnie przeszczep serca. 

Pierwszego udanego przeszczepu serca dokonano w 1967 roku. W Polsce taki zabieg, jako pierwszy, wykonał w 1985 roku prof. Zbigniew Religa.

Źródło: Science Alert

Data aktualizacji: 16.04.2019,
Opublikowano: 16.04.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej