Nastolatka z kulkami tapioki w żołądku. Bubble tea może być niebezpieczna!

Fot. insjoy / Getty Images

Bubble tea to herbata, której cechą charakterystyczną są kulki z tapioki. To właśnie one stały się przyczyną nieszczęścia pewnej nastolatki, która na skutek wypicia więcej niż jednej bąbelkowej herbaty zaczęła mieć problemy ze zdrowiem. 

Pewna nastolatka z Chin zgłosiła się do lekarza z silnym bólem brzucha, brakiem apetytu i przewlekłym zaparciem. Badanie palpacyjne skłoniło lekarza do skierowania dziewczyny na badanie USG. Jak się okazało nastolatka miała cały układ pokarmowy zapełniony kulkami z tapioki! To one powodowały dolegliwości bólowe i brak apetytu. Lekarz przepisał młodej pacjentce leki przeczyszczające, które na szczęście pomogły i obyło się bez zabiegu operacyjnego. 

Polecamy: Bubble tea - przepis na herbatę bąbelkową

Zhang Louwei, lekarz nastolatki, w rozmowie chińskimi mediami ostrzegł, by w przypadku bubble tea, kierować się umiarem. Kulki tapioki zawierają  bowiem dużo skrobi i bywają wzbogacane o żelatynę lub inne substancje - np. gumę guar. W związku z tym mogą być ciężkostrawne i lepiej nie pić zbyt dużo bubble tea.

Bubble tea i kulki z tapioki

Popularna bąbelkowa herbata składa się z dobrej jakościowo herbaty, mleka oraz kulek z tapioki i dodatków w postaci np. owoców czy soku. Tapioka to rodzaj skrobi produkowanya z bulw manioku, które należy jeść wyłącznie po ugotowaniu. W surowej postaci zawierają w sobie trujące związki, a dokładniej zawarty w nich glikozyd manihotoksynowy bardzo łatwo zamienia się w niebezpieczny kwas pruski.

Więcej: Tapioka – właściwości i wartości odżywcze kaszy z manioku. Ile ma kalorii?

Tapioka jest pozbawiona glutenu, przez co mogą ją jeść osoby z celiakią, nie powoduje także reakcji alergicznych. Kulki tapioki można kupić w sklepach z żywością azjatycką oraz w sklepach internetowych. Ich koszt to około 10 zł za 250 gramów, a przygotowuje się je poprzez wrzucenie na 15 minut do wrzącej wody. Kulki po ugotowaniu są przezroczyste. 

Przepis na bubble tea

  • 1/4 szklanki kulek tapioki i 2 szklanki wody na jej ugotowanie, 
  • 125 ml mleka, 
  • dobra herbata, 
  • 2 łyżki miodu.

Zaparzamy dobrą herbatę (zieloną, czarną lub oolong) zgodnie z zasadami jej parzenia i pozostawiamy do ostygnięcia. Następnie do szklanek wsypujemy kulki tapioki, herbatę łączymy z mlekiem i miodem i zalewamy kulki. Możemy dodać kostki lodu.

Jak parzyć herbatę? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Parzenie herbaty - jak zaparzyć herbatę czarną, zieloną, czerwoną i białą? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 18.06.2019,
Opublikowano: 18.06.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej