Nasiona chia – właściwości i kalorie. Jakie przepisy z szałwii hiszpańskiej? 

Fot: Pixabay / pixabay.com

Nasiona chia są pozyskiwane z szałwii hiszpańskiej, rośliny pochodzącej z Meksyku i Gwatemali. Dzięki swoim właściwościom odżywczym i zdrowotnym nasiona chia są spożywane przez coraz większą liczbę osób w wielu krajach na świecie, w tym również w Polsce. Sporą popularnością cieszą się wśród osób stosujących dietę odchudzającą. 

Szałwia hiszpańska w Meksyku i Gwatemali była znana i wykorzystywana do przygotowywania zdrowych napojów i posiłków już w czasach prekolumbijskich. Plemiona Azteków Nahua uprawiały tę roślinę w bardzo dużych ilościach – szałwia hiszpańska była trzecią pod tym względem uprawą tych plemion. Pozyskiwane z niej nasiona chia są bogactwem kwasów omega-3. Zawierają ich więcej nawet od łososia atlantyckiego. Nazwa chia wywodzi się od słowa „chian”, co w języku nahuatl oznacza „oleisty”.

Nasiona chia: właściwości zdrowotne

Rosnąca popularność nasion chia w Eruropie wynika z ich właściwości zdrowotnych. Trzeba podkreślić, że wspomniane już kwasy omega-3 znajdujące się w nasionach chia są w optymalnych proporcjach z kwasami omega-6. Ma to istotne znaczenie pod względem korzyści dla organizmu człowieka. W większości produktów kwasy omega-6 znajdują się w znacznie większej ilości od omega-3 i dlatego nie mają tak dobrego działania, jak w przypadku proporcji w chia, które korzystnie wpływają na regulację poziomu cholesterolu we krwi.

Dzięki ich regularnemu spożywaniu można zatem zmniejszyć ryzyko występowania chorób serca i układu krążenia. Ponadto wspomagają one pracę mózgu, zwiększają koncentrację i poprawiają pamięć. Dlatego też są polecane osobom pracującym umysłowo oraz uczniom czy studentom w czasie okresów zwiększonej nauki. Nasiona chia oprócz kwasów tłuszczowych zawierają wiele witamin i minerałów, takich jak:

  • magnez,
  • żelazo,
  • fosfor,
  • cynk,
  • sód,
  • potas,
  • wapń,
  • witamina C,
  • ryboflawina,
  • witamina A,
  • niacyna,
  • witamina E,
  • tiamina.

W swoim składzie nasiona chia mają też wysoką zawartość pełnowartościowego białka i antyoksydantów, które chronią przed chorobami nowotworowymi, wśród kobiet zwłaszcza raka piersi. Wysoka zawartość błonnika pokarmowego korzystnie wpływa z kolei na układ trawienny – począwszy od wspomaganie procesu trawiennego, przez poprawę perystaltyki jelit aż po regulację rytmu wypróżnień.

Dzięki wysokiej zawartości błonnika nasiona chia mogą również zapobiegać coraz częstszej chorobie, jaką jest cukrzyca typu 2. Ponadto nasiona z rośliny rodem z Ameryki Południowej mogą być spożywane przez diabetyków jako środek wspomagający leczenie cukrzycy.

Zobacz film: Super foods: Chia vs siemię lniane. Źródło: Wiem co jem, wiem co kupuję.

Nasiona chia: czy pomagają na odchudzanie?

Jak na razie nie ma naukowych badań, które dowodzą, że spożywanie nasion chia pomaga w redukcji wagi ciała. Jednak mogą one dobrze wspomagać dietę odchudzającą. Zawarty w nich błonnik sprawia, że spożycie już niewielkiej ilości nasion chia daje uczucie sytości i ogranicza chęć jedzenia innych produktów. Należy jednak pamiętać, że każda dieta odchudzająca powinna być zbilansowana i najlepiej, by była stworzona we współpracy z dietetykiem. Organizm musi mieć bowiem dostarczoną odpowiednią ilość kalorii oraz witaminy i minerały, by mógł we właściwy sposób funkcjonować.

Nasiona chia doskonale sprawdzają się jako dodatek do owocowych koktajlii, szczególnie tych z zielonych warzyw i owoców. Ponadto można je wykorzystywać jako dodatek do:

  • pieczonego pieczywa,
  • pieczonego ciasta,
  • sałatek,
  • zup,
  • gulaszy.

Popularne jest również spożywanie nasion chia surowych, jako drobną przekąskę. Trzeba jednak zaznaczyć, że ich specyficzny smak nie musi wszystkim przypaść do gustu. Ta roślina zdecydowanie lepiej sprawdza się jako dodatek.

Na forach internetowych często pojawiają się pytania o to, czy istnieją przeciwwskazania do spożywania nasion chia w ciąży? W składzie szałwii hiszpańskiej nie ma składników, które niekorzystnie wpływają na organizm kobiety w ciąży i jej dziecka. Co więcej, na portalach skierowanych do kobiet ciężarnych można znaleźć wiele wypowiedzi ekspertek, które przekonują, że powinny one spożywać regularnie nasiona chia. Zawarte w nich minerały: magnez, żelazo czy cynk powinny być dostarczane organizmowi szczególnie w czasie ciąży. Jeśli chodzi o dokładnie proporcje i ilości, to najlepiej w tej sprawie zasięgnąć opinii lekarskiej.

Gdzie kupić nasiona chia?

Dzięki temu, że nasiona chia cieszą się sporą popularnością są dostępne w wielu sklepach spożywczych czy supermarketach. Najlepiej kupować je jednak w sprawdzonych sklepach ze zdrową żywnością – zarówno tych stacjonarnych, jak i internetowych. Produkt jest dostępny w postaci całych nasion, jak również zmielonej. Ceny w obu przypadkach są podobne i zaczynają się od około 12 złotych za opakowanie zawierające 0,5 kilograma chia. 

Zobacz film: Czy można jeść produkty po upływie terminu przydatności do spożycia? Źródło: Wiem co jem

Data aktualizacji: 03.01.2019,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej