Najczęstsze przyczyny kołatania serca

Fot: Sezeryadigar / gettyimages.com

Przyczyny kołatania serca są różne i warto wiedzieć, że problem dotyczy dość dużej grupy osób. Nie zawsze jest on związany z chorobami układu krążenia. Kołatanie może być wywołane m.in. przez sytuację stresową, zbyt niski poziom glukozy we krwi, przyjmowanie narkotyków lub nadmierne spożycie alkoholu.

Problemy związane z kołataniem serca mogą mieć różne podłoże. Warto jednak postarać się ich do pewnego stopnia uniknąć. Dbając o zdrowie nie tylko fizyczne, ale i psychiczne, minimalizujemy ryzyko pojawiania się tego niekomfortowego i niebezpiecznego problemu.

Zobacz także:

#MłodzipoUdarze. Dlaczego udar mózgu dotyka młode osoby?

Jak należy leczyć chorobę wieńcową? Postępowanie farmakologiczne i inwazyjne

5 badań ważnych dla serca. Sprawdź, czym jest niedoceniany wskaźnik kostka-ramię i kiedy go oznaczać

Czym jest kołatanie serca i jakie są jego objawy?

Osoby, które skarżą się na kołatanie, opisują je jako „nierównomierne”, „przyspieszone” lub „wzmożone” bicie serca. Powoduje ono uczucie dyskomfortu, ucisk w klatce piersiowej oraz niepokój. Może występować zarówno u młodych ludzi, jak i tych w podeszłym wieku. Przy kołataniu serca obserwuje się również inne objawy, które zwiększają dyskomfort pacjentów. Należą do nich m.in.:

  • problemy z koncentracją;
  • bladość;
  • brak sił.

Kołatanie serca – przyczyny i najczęstsze choroby

Jeśli chodzi o kołatanie serca, przyczyny mogą być bardzo różne. Czasami są one związane z ciężkimi chorobami układu krążenia, innym razem z czynnikami psychologicznymi. W niektórych przypadkach problem występuje sporadycznie i ustępuje sam, nie pozostawiając po sobie żadnych śladów.

Przyczyny kołatania serca często leżą w chorobie, której leczenia należy się podjąć. Z tego powodu w każdym przypadku lekarz powinien wykonać odpowiednie badania i przeprowadzić wnikliwy wywiad z pacjentem. Chora osoba musi w związku z tym opowiedzieć specjaliście o wszystkich problemach zdrowotnych, również i tych, które mogą wydawać się niezwiązane z tematem.

Jakie można wymienić główne przyczyny kołatania serca?

1) Przyczyny kardiologiczne.

Chodzi tu o wszystkie problemy związane z zaburzeniami układu sercowo-naczyniowego. Wśród nich można wymienić:

  • niewydolność serca, zapalenie osierdzia;
  • chorobę niedokrwienną serca;
  • częstoskurcz komorowy lub częstoskurcz nadkomorowy;
  • wrodzone wady serca.

2) Przyczyny psychologiczne i psychiatryczne.

Przyczyny te nie są związane z chorobami ciała. Należą do nich:

  • czynniki stresogenne;
  • napady lęku i zaburzenia lękowe;
  • nerwica;
  • depresja.

Jeśli dochodzi kołatanie serca w nocy, przyczyn bardzo często szuka się w zaburzeniach lękowych, których pacjent nie zawsze jest świadomy. Nierzadko chorzy konsultują się z kilkoma lekarzami oraz odbywają szereg badań wykonywanych pod kątem diagnozy zaburzeń kardiologicznych. Kiedy w końcu trafiają do psychologa i psychiatry, okazuje się, że to zaburzenia psychiczne są powodem kołatania serca.

3) Nadmierne stosowanie używek.

Należy podkreślić, że mowa tu zarówno o nielegalnych substancjach, jak i tych, które są społecznie akceptowalne. Czynnikami są np.:

  • zbyt częste spożywanie alkoholu;
  • palenie papierosów;
  • przyjmowanie narkotyków.

Najczęściej kołatanie serca pojawia się w przypadku przyjmowania kokainy i amfetaminy. Są to środki psychostymulujące, które z jednej strony poprawiają koncentrację, ale z drugiej wywołują euforię i pobudzenie.

4) Inne choroby.

Nie tylko choroby serca mogą wywoływać kołatanie. Pojawia się ono również w przypadku innych schorzeń i problemów zdrowotnych. To m.in.:

  • anemia;
  • hipoglikemia (zbyt niski poziom cukru we krwi);
  • odwodnienie;
  • choroby płuc.

Kołatanie serca w ciąży – przyczyny

Jeżeli chodzi o kołatanie serca w ciąży, przyczyny również nie muszą być związane z problemami zdrowotnymi. Warto pamiętać, że u ciężarnych kobiet występuje ono dość często i nie stanowi zagrożenia dla dziecka. W ciąży podwyższony jest poziom progesteronu, a krew zwiększa swoją objętość – to właśnie najczęściej powoduje niegroźne kołatania serca. Jeżeli jednak jednocześnie pojawiają się zawroty głowy, ból klatki piersiowej i duszności, lepiej skonsultować się z lekarzem.

Jakie badania wykonuje się, gdy występuje kołatanie serca?

Nie zawsze przy kołataniu serca należy udać się do lekarza. Jeżeli napad nie jest silny i udaje się go łatwo opanować, nie trzeba nadmiernie się martwić. Dopiero jeśli nie ustępuje samoistnie i powtarza się zbyt często, niezbędna jest wizyta u kardiologa.

Niezależnie od powodu, lekarz powinien wykonać kilka badań, aby bliżej przyjrzeć się problemowi i jak najlepiej zlokalizować przyczynę kołatania serca. W celach diagnostycznych zazwyczaj zleca on:

  • elektrokardiografię (EKG);
  • badania krwi: morfologię, poziomu glukozy i tyreotropiny (TSH), jonogram;
  • konsultację psychiatryczną.

Dopiero mając pełen obraz wyników badań, lekarz jest w stanie wstępnie określić problem, z jakim boryka się pacjent. Jeżeli na przykład kołatanie serca występuje po alkoholu, przyczyn raczej nie szuka się pośród chorób serca. Wtedy najlepiej jest zalecić konsultację psychologiczną oraz odstawienie substancji, która jest szkodliwa.

Zobacz film i dowiedz się, jak dbać o serce:

Zobacz film: Co zrobić, aby mieć mocne i zdrowe serce? Źródło: x-news

Bibliografia:

1. Andrzej Szczeklik, Piotr Gajewski: Interna Szczeklika 2017. Kraków: Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, 2017

Data aktualizacji: 07.12.2020,
Opublikowano: 07.12.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej