Najczęstsze choroby bakteryjne człowieka – przyczyny, objawy i leczenie

Fot: StudioLaMagica / fotolia.com

Choroby bakteryjne to grupa schorzeń spowodowanych inwazją chorobotwórczymi bakteriami, nazywanymi także patogenami. Najczęstsze objawy chorób bakteryjnych to wysoka gorączka oraz ból a w zależności od zajętego miejsca w organizmie mogą to być np. nudności, wymioty, a także biegunka. Leczenie najczęściej polega na stosowaniu antybiotyków.

Choroby bakteryjne są stosunkowo częstą grupą chorób zakaźnych atakujących człowieka. Takie schorzenia, jak: angina, próchnica zębów, gruźlica, salmonella, borelioza, a także stany zapalne poszczególnych narządów wywołane infekcją bakteryjną, są znane niemal wszystkim.

Choroby bakteryjne – jak dochodzi do zakażenia?

Chorobami zakaźnymi nazywane są wszystkie schorzenia, które zostały wywołane biologicznymi czynnikami chorobotwórczymi. Wśród nich istnieją choroby o stosunkowo łagodnym przebiegu, których rozprzestrzenianiu się można łatwo zapobiec, a także choroby szczególnie niebezpieczne i łatwo rozprzestrzeniające się, mogące wywołać epidemię. Wśród nich wyróżnia się m.in. cholerę i dżumę, które należą do chorób bakteryjnych. Bakterie będące mikroorganizmami są przyczynami bakteryjnych chorób zakaźnych, które wywołują objawy stanu chorobowego poprzez:

  • miejscowy rozwój (rozmnażanie, replikacje),
  • rozsiew do innych narządów,
  • działanie czynników bakteryjnych (jady bakteryjne, egzotoksyny, endotoksyny),
  • odpowiedź immunologiczną organizmu,
  • działanie o charakterze alergizującym.

W medycynie przebieg choroby zakaźnej dzieli się na okresy: wylęgania (inkubacji), objawy zapowiadające (prodromalne), okres pełnoobjawowy, okres zdrowienia (rekonwalescencji). Choroby zakaźne, w tym również choroby bakteryjne mogą być wywołane bezpośrednim kontaktem z zakażonymi ludźmi (np. drogą kropelkową, poprzez pocałunki, wskutek kaszlu itd.), kontaktem z zakażonymi zwierzętami (bakteryjne choroby odzwierzęce), kontaktem pośrednim (np. poprzez zakażone przedmioty, wodę, pokarm), zakażeniami wertykalnymi (z matki na płód w czasie ciąży lub porodu), a także poprzez ugryzienie owada (wektory).

Bakteryjne choroby skóry

Bakteryjne choroby skóry są wywołane głównie infekcją gronkowcową oraz paciorkowcową. Jak informują lekarze, należą do nich m.in. czyraki, zapalenia mieszków włosowych, figówka, liszajec, róża. Współczesne metody leczenia chorób dermatologicznych o podłożu bakteryjnym pozwalają w pełni uporać się z zakażeniami, objawami i skutkami schorzeń. W porównaniu do pozostałych chorób skóry (autoimmunologicznych czy nowotworów skóry) leczenie infekcji bakteryjnych daje dobre efekty.

Zobacz film: Infekcja wirusowa a infekcja bakteryjna - jak je odróżnić. Źródło: 36,6

Bakteryjne choroby przenoszone drogą płciową

Zdaniem ginekologów jedną z najpowszechniejszych chorób przenoszonych drogą płciowych jest rzeżączka, zwana także tryprem. To schorzenie wywołane zakażeniem bakteriami gram-ujemnymi, które są nazywane dwoinkami rzeżączki. Przybiera postać ostrą lub przewlekłą. Zakażenia rozwijają się w drogach moczowo-płciowych (nabłonek walcowaty i przejściowy), odbycie i gardle. Objawy rzeżączki są często mylone z zapaleniem pęcherza moczowego oraz pochwy. Symptomami zakażenia jest najczęściej ból i pieczenie w czasie oddawania moczu, ponad to u mężczyzn występuje biała, żółta, a nawet zielona wydzielina z penisa, ból w czasie wzwodu, a u kobiet ropne upławy, zaburzenia cyklu miesiączkowego. 

Stan zapalny może również dotyczyć gardła, odbytu, spojówek. Niewyleczona rzeżączka może doprowadzić do powikłań takich jak , zapalenie prostaty, najądrza, zapalenie narządów miednicy mniejszej, powstanie ropni narządów płciowych Może dojść do rozwoju zespołu stawowo-skórnego którego objawami są najczęściej: bóle stawów, wykwity skórne, podwyższona temperatura ciała. Niekiedy istnieje ryzyko, że bakteria rzeżączki przedostanie się do układu krwionośnego i wywoła posocznicę

Zobacz film: Czym jest sepsa? Źródło: Bez recepty

Bakteryjną chorobą przenoszoną drogą płciową jest kiła, zwana także syfilisem. Kiłą można zarazić się poprzez infekcje krętkiem bladym. Objawy początkowe to najczęściej specyficzny pojedynczy, niebolesny naciek w okolicach narządów płciowych, zmieniający się po czasie w owrzodzenie. Nieleczony syfilis może doprowadzić do utraty wzroku, zaburzeń psychicznych, uszkodzenia układu nerwowegoInnymi chorobami bakteryjnymi przenoszonymi drogą płciową są: wrzód miękki (weneryczny), chlamydiozy, ziarniniak pachwinowy.

Pozostałe choroby bakteryjne

Choroby bakteryjne, które występują u człowieka, to m.in.: angina, dżuma, cholera, tężec, salmonelloza, błonica, trąd, szkarlatyna, dur brzuszny, czerwonka, zatrucie jadem kiełbasianym, gorączka reumatyczna, krztusiec, borelioza, choroba kociego pazura, choroba legionistów, choroba Whipple’a, mykoplazmoza, wąglik, zapalenie pępka, zakażenie połogowe, ornitoza, paciorkowcowe zapalenia gardła.

Leczenie chorób bakteryjnych

Jak wyjaśniają lekarze, infekcje bakteryjne wymagają leczenia antybiotykami (np. penicyliną w przypadku anginy). W czasie leczenia antybiotykami niepodważalną kwestią jest stosowanie leków osłonowych (probiotyki), dzięki czemu flora bakteryjna w przewodzie pokarmowym nie ulega zniszczeniu i zostaje zminimalizowane ryzyko biegunki czy grzybicy przewodu pokarmowego spowodowanej stosowaniem antybiotyków. Diagnostyka i późniejsze leczenie chorób bakteryjnych w większości sytuacji opiera się na ocenie objawów, rzadziej wykonuje się specjalne testy, które wykrywają poszczególne drobnoustroje (ciężkie zapalenia płuc, zapalenia migdałków). Wszystkie infekcje bakteryjne wymagają leczenia ze względu duże ryzyko powikłań.

Data aktualizacji: 13.08.2020,
Opublikowano: 20.10.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej