Nadwrażliwość zębów – przyczyny, domowe sposoby leczenia

Fot. Robert Daly / Getty Images

Nadwrażliwość zębów to uciążliwa dolegliwość. Utrudnia jedzenie, picie i utrzymanie higieny uzębienia. Bolesne może okazać się nawet wdychanie przez usta chłodnego powietrza. Jeśli jednak prawidłowo zdiagnozowane zostaną przyczyny problemu, stosunkowo łatwo jest go wyeliminować. 

Nadwrażliwość zębów objawia się ich bólem, który może mieć różną intensywność. Dolegliwość dotyczy pojedynczych zębów lub całych łuków zębowych. Najczęściej występuje w obszarze szyjek zębowych. Na nadwrażliwe zęby skarży się około 30% Polaków.

Co powoduje nadwrażliwość zębów?

Zęby zbudowane są z zębiny, która wewnątrz wypełniona jest silnie unerwioną miazgą, na zewnątrz zaś pokryta szkliwem w obszarze korony, a cementem w części korzeniowej. Szkliwo stanowi najtwardszą tkankę organizmu. Jest nieunerwione i nieunaczynione, więc jakiekolwiek oddziaływanie na jego warstwę (np. wiercenie) nie wywołuje bólu. W zębinie jednak umiejscowione są zakończenia licznych, biegnących od miazgi kanalików, w których znajdują się naczynia krwionośne i włókna nerwowe. Przewodzą one bodźce bólowe, gdy utracą ochronę w postaci szkliwa.

Przyczyny dolegliwości bólowych przy nadwrażliwości zębów

Silna nadwrażliwość zębów na zimno czy na słodkie pokarmy oznacza, że nastąpiły mikropęknięcie lub starcie szkliwa albo recesja tkanki dziąsła. Problemy takie może wywoływać szereg przyczyn:

  • erozja wywołana obecnością w jamie ustnej szybko trawiących szkliwo kwasów:
  • pochodzenia zewnętrznego – zawartych w żywności (cytrusach, sokach owocowych, napojach gazowanych), w ślinie (zakwaszonej np. jedzeniem dużej ilości słodyczy) albo w płytce nazębnej (powstającej np. w związku z paleniem papierosów),
  • pochodzenia wewnętrznego – kwas żołądkowy, który trafia do jamy ustnej na skutek refluksu albo częstych wymiotów (powoduje nadwrażliwość zębów w ciąży czy przy bulimii),
  • nieprawidłowa higiena jamy ustnej – niewłaściwa technika szczotkowania, używanie za twardej szczoteczki, nieodpowiedniej pasty, zbyt częste lub niestaranne mycie zębów,
  • choroby zębów i przyzębia – np. próchnica, paradontoza (recesja dziąsła powodująca odsłanianie szyjek zębowych, szczególnie wrażliwych na ból w związku z faktem, że mają jedynie cienką warstwę szkliwa),
  • nieprawidłowa budowa zębów lub wady zgryzu,
  • bruksizm (ścieranie zębów przez zgrzytanie, zwłaszcza przez sen),
  • mechaniczne urazy (np. spowodowane gryzieniem twardych przedmiotów).

Istnieje także zjawisko nadwrażliwości spowodowanej zabiegami stomatologicznymi (np. nadwrażliwość zębów po wybielaniu, piaskowaniu, skalingu). Wówczas ból ustępuje najpóźniej po kilku tygodniach.

Zobacz film: Jak i czym myć zęby? Źródło: 36,6

Nadwrażliwość zębów – objawy i konsekwencje

Nadwrażliwe zęby reagują nadmiernie na bodźce termiczne (zimno, ciepło), dotykowe (szczotkowanie, gryzienie, procedury stomatologiczne), chemiczne (kwaśne pokarmy, treść żołądka). Dlatego nadwrażliwości zębów nie towarzyszy ciągły ból, lecz zwykle krótki i ostry – spowodowany reakcją odsłoniętej zębiny.

Dolegliwości bólowe obniżają komfort życia chorych, często zmuszając ich np. do rezygnacji z jedzenia ulubionych potraw. Konsekwencją nadwrażliwości zębów jest także zwykle niezbyt staranna higiena jamy ustnej (unikanie szczotkowania i nitkowania wrażliwych miejsc), co powoduje efekt błędnego koła. Następuje odkładanie się płytki nazębnej czy rozwój chorób przyzębia, w związku z czym pogłębia się nadwrażliwość zębów.

Jak leczyć nadwrażliwość zębów?

Nadwrażliwości zębów należy przede wszystkim przeciwdziałać, co wymaga regularnych (co pół roku) wizyt u stomatologa. Gdy dolegliwości już wystąpią, lekarz może wyeliminować je za pomocą np. impregnacji (pokrycie zębów preparatem zmniejszającym nadwrażliwość) czy fluoryzacji (zabieg wzmacnia szkliwo). Rolą stomatologa jest także właściwe zdiagnozowanie przyczyn nadwrażliwości zębów. Jeśli nie wywołuje ich toczący się proces chorobowy (np. próchnica, zapalenie miazgi) albo np. brak szczelności wypełnienia, objawom bólowym najczęściej można zapobiec domowymi sposobami.

Domowe sposoby na nadwrażliwość zębów

Przede wszystkim trzeba w prawidłowy sposób dbać o higienę jamy ustnej. Zęby należy myć regularnie, najlepiej 2 razy dziennie (rano i wieczorem) przez około 2 minuty, używając szczoteczki z miękkim włosiem i stosując odpowiednią technikę szczotkowania. Zaleca się wykonywanie ruchów wymiatających – od dziąseł ku koronom zębów, a także wystrzeganie się szczotkowania poziomego (wzdłuż łuków zębowych). Nie wolno przy tym zbyt mocno dociskać szczoteczki do powierzchni zębów. Obszary między zębami należy starannie oczyszczać z resztek jedzenia nicią dentystyczną.

Odpowiednia pasta na nadwrażliwość zębów to taka, która ma niski stopień ścieralności, oznaczany skrótem RDA (optymalna liczba to 30 RDA). Jeśli na tubce brakuje tego oznaczenia, można sprawdzić, czy pasta jest odpowiednia, rozcierając odrobinę między palcami. Gdy wyczuwalne są drobinki, to znak, że preparat może nadmiernie ścierać szkliwo i trzeba wybrać łagodniejszy. Pasta na nadwrażliwe zęby zawiera najczęściej dużo fluoru (np. aminofluorek, który zamyka kanaliki zębiny) i wapnia (sole wapnia odbudowują szkliwo). W jej składzie nie powinny się znajdować substancje wybielające czy ścierające osad nazębny, ponieważ osłabiają one szkliwo.

Domowe sposoby na nadwrażliwość zębów to głównie płukanki, które – przy silnych dolegliwościach bólowych – można stosować nawet jako alternatywę dla szczotkowania. Oprócz dostępnego w aptekach czy drogeriach płynu do płukania ust z fluorem, zastosować można np. olej kokosowy (zwalcza bakterie), wodny roztwór soli (tworzy w ustach środowisko zasadowe), syrop z cebuli (zawiera flawonoidy o silnych właściwościach przeciwzapalnych).

Należy powstrzymywać się od mycia zębów bezpośrednio po posiłku, zwłaszcza zawierającym kwasy (np. z cytrusów). Warto odczekać przynajmniej 30 minut, by nie naruszyć osłabionego szkliwa.

Nadwrażliwości zębów można także zapobiegać, spożywając produkty bogate w wapń, fosfor oraz witaminę D3. Należy unikać żywności zawierającej kwasy i cukry proste.

Data aktualizacji: 09.05.2018,
Opublikowano: 09.05.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej