Naczyniak w głowie – co robić? Jak go rozpoznać i leczyć?

Fot: gorodenkoff / gettyimages.com

Naczyniak w głowie może dawać różne objawy, w zależności od miejsca, gdzie jest zlokalizowany i jego wielkości. Z obecnością naczyniaka wiąże się również większe ryzyko upośledzenia ośrodkowego układu nerwowego.

Naczyniaki w głowie, czyli naczyniaki w mózgu, to inaczej nieprawidłowości (malformacje) naczyniowe o charakterze wrodzonym bądź nabytym. Najczęściej obserwuje się ich kształtowanie na etapach rozwoju płodowego.

Naczyniak w głowie – podział

Naczyniaki w głowie mogą mieć różne formy. Naczyniaki żylne strukturą przypominają żyły. Lokalizują się przede wszystkim w rdzeniu kręgowym i oponach. Kolejną grupę stanowią naczyniaki tętniczo-żylne, czyli mieszane. Są one najczęstsze i powstają ze skupiska nieprawidłowych połączeń tętnic i żył. Mogą stanowić źródło krwawień do ośrodkowego układu nerwowego. Naczyniaki jamiste to kolejny typ, przypominają żyły o poszerzonym świetle. Mają pojedynczą warstwę nabłonka i również mogą być źródłem krwawienia. Ostatni rodzaj to naczyniaki włośniczkowe, czyli złożone z niewielkich, cieniutkich naczynek. Ich lokalizacja to przede wszystkim most i istota biała mózgu.

Naczyniak w głowie – objawy

Naczyniak w głowie wcale nie musi się szybko objawić. Może zostać wykryty zupełnie przypadkiem w badaniach obrazowych. Jeśli jednak rośnie przez kilka lat, może dochodzić do powstania zróżnicowanych objawów klinicznych, jak bóle głowy, drgawki, zaburzenia widzenia, niedowłady, otępienie. Istnieje dość spora zależność pomiędzy obecnością malformacji tętniczo-żylnych a napadami padaczkowymi.

Naczyniak w głowie a krwawienie

Największe ryzyko krwawień wiąże się z naczyniakiem o charakterze tętniczo-żylnym. Wtedy ryzyko krwawienia sięga niemal 50%. Krwawienie w przebiegu naczyniaka głowy jest zdecydowanie łagodniejsze i mniej zagrażające życiu niż krwawienie na podłożu tętniaka. W przypadku pozostałych typów naczyniaków ryzyko krwawienia bywa często znacznie mniejsze.

Zobacz film i dowiedz się jak zbudowany jest mózg:

Zobacz film: Budowa mózgu. Źródło: 36,6.

Jak rozpoznać naczyniaka w głowie?

Aby rozpoznać naczyniaka głowy, konieczne jest wykonanie badań obrazowych, a przede wszystkim angiografii (badanie obrazujące światło naczyń krwionośnych za pomocą promieni Rentgena), tomografii komputerowej bądź rezonansu magnetycznego z użyciem środków kontrastowych.

Naczyniak w głowie – co robić?

W zależności od wielkości i budowy naczynia krwionośnego będącego bezpośrednim podłożem dla naczyniaka, dobiera się właściwe metody leczenia. Możliwe jest łączenie neurochirurgicznych systemów wewnątrznaczyniowych celem embolizacji naczyniaka. Oznacza to, że wewnątrz naczynia gromadzi się odpowiedni materiał. Dzięki embolizacji możliwe jest ograniczenie krwawienia z dróg rodnych. Naczyniak może być także naświetlany poprzez wdrożenie radioterapii.

Data aktualizacji: 07.01.2019,
Opublikowano: 07.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej