Naczyniak u niemowlaka – czym jest i jak go leczyć?

gsermek/Getty Images

Naczyniak u niemowlaka to łagodne znamię lokalizujące się na powierzchni skóry, głównie twarzy, szyi oraz karku. Naczyniak jamisty pojawia się przede wszystkim u dziewczynek i wcześniaków rasy białej.

Naczyniak u niemowlaka pojawia się na powierzchni skóry w pierwszych tygodniach życia pod postacią małej, czerwonej plamy, czasami wypukłej. Przeważnie jest to jedno znamię, jednakże może wystąpić więcej zmian. Naczyniak jamisty u niemowlaka przez rok wygląda jak zwykłe znamię, po czym przekształca się w gąbczastą masę różnej wielkości. Po tym czasie wchodzi w fazę spoczynku, po czym zanika.

Jak powstają naczyniaki?

Przyczyna naczyniaków płaskich u niemowląt nie jest do końca znana. Spekuluje się, że czynnikiem są poważne zaburzenia rozwojowe w ciąży. Uwarunkowania genetyczne powodują szybki i niekontrolowany wzrost ilości komórek śródbłonka naczyniowego, co sprawia, że naczynia krwionośne patologicznie się poszerzają.

Czytaj także: Naczyniak płaski – czym jest i czy trzeba go leczyć?

Leczenie naczyniaków u niemowlaków

Leczenie naczyniaków u niemowląt należy raczej do rzadkości. Warto jednak na każdym etapie rozwoju dziecka monitorować stan naczyniaka podczas rutynowych wizyt u lekarza rodzinnego. Niepokój mogą wzbudzać krwawienia ze znamienia, siniaki, twardnienia oraz wycieki ropne. Nie wolno bagatelizować takich objawów. Naczyniaki u niemowląt mogą być w przyszłości powodem odrzucenia w grupie rówieśniczej i tym samym problemów natury psychicznej. Nie wpływają jednak w żaden sposób na rozwój innych chorób.

Naczyniaki na powiece u niemowląt lub na spojówce mogą być niebezpieczne. Niekiedy prowadzą do utraty wzroku, zeza albo niedowidzenia. Lokalizujące się przy ustach, nie tylko zwiększają ryzyko wad zgryzu, ale i wad wymowy, utrudnianiają odżywianie. Naczyniak niemowlęcy, w zależności od miejsca, wymaga badania ultrasonograficznego (USG) oraz wizyty u okulisty, neurologa lub kardiologa. W przypadku łagodnych naczyniaków u niemowląt leczenie obejmuje krioterapię, laseroterapię lub operację chirurgiczną. Warto jednak zaznaczyć, że zabiegów tych nie powinno się wykonywać poniżej pierwszego roku życia.

Naczyniaka na główce niemowlaka można leczyć za pomocą zastrzyków z kortykosteroidami, co zmniejsza jego rozmiar. Bliznę po naczyniaku usuwa się laserowo. Naczyniak niemowlęcy można również leczyć za pomocą nowoczesnej metody – fali radiowej. Nie jest ona jeszcze popularna, jednakże zainteresowanie wokół terapii falami radiowymi rośnie ze względu na skuteczność oraz nieinwazyjność. W większości przypadków jednak naczyniak u niemowlaka na głowie zanika samoistnie po kilku latach.

Rodzaje naczyniaków u niemowlaków

Wyróżnia się kilka rodzajów naczyniaków u niemowląt, w tym naczyniaka płaskiego, który – jak sama nazwa wskazuje – przypomina płaską plamę na powierzchni skóry. Naczyniak wypukły u niemowlaka zalicza się do naczyniaków typu jamistego i wygląda jak malina. Wystaje ponad powierzchnię skóry i szybko rośnie. Nie ulega wątpliwości, że jest to rodzaj najbardziej widoczny i przez to nieestetyczny. Naczyniaki limfatyczne pojawiają się w wyniku zaburzeń limfy, a najczęstszymi miejscami występowania są głowa i szyja. Kiedy dojdzie do pęknięcia naczyniaka limfatycznego u niemowlaka, rezultatem mogą być torbiele. Łagodną odmianą naczyniaków są naczyniaki gwiaździste, które, jak sama nazwa wskazuje, przypominają gwiazdę – czerwoną plamkę z promieniście rozchodzącymi się liniami. Występują na ogół na tułowiu oraz twarzy. Czasami naczyniaki u niemowlaków narażone są na wysychanie i pękanie. Warto wówczas delikatnie przemywać znamię ciepłą wodą z mydłem (bezzapachowym, hipoalergicznym) oraz zakleić je plastrem oddychającym. W przypadku uszkodzenia naczyniaka i pojawienia się krwawienia rana goi się około 2 tygodni, lecz może szczypać.

Czytaj takżeNaczyniaki u noworodków i niemowląt – czym są? Jakie mają przyczyny?

Złośliwe odmiany naczyniaka u noworodków

Do groźnych odmian naczyniaków zaliczają się: naczyniakomięsak krwionośny, obłoniak złośliwy oraz mięsak Kaposiego. Na powłokach skórnych pojawiają się obłoniaki złośliwe, zaś na dłoniach lub stopach – mięsaki Kaposiego. Niektóre typy naczyniaków mogą też atakować narządy wewnętrzne, takie jak wątroba, śledziona, tarczyca czy gruczoł piersiowy.  

Data aktualizacji: 27.05.2020,
Opublikowano: 22.05.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej