Naczyniak u dziecka – powstawanie, objawy oraz leczenie

hypotekyfidler/Getty Images

Naczyniaki u dzieci mogą mieć postać zarówno łagodną, jak i ciężką. U noworodków i małych dzieci przyczynami ich powstawania mogą być np. mutacje genetyczne. Naczyniak u dziecka może współtowarzyszyć innych chorobom, takim jak zespół PHACES (obejmujący malformację kończyn, wady tętnic i serca) oraz zespół PELVIS (naczyniaki tworzące się w okolicy krocza dziecka powodują m.in. wady pęcherza moczowego i niedrożność odbytu).

Naczyniak u dziecka jest najczęstszym guzem tkanek miękkich. Szacuje się, że choruje aż 5–10% noworodków do 1 roku życia. Naczyniaki u dzieci powstają w wyniku proliferacji, czyli namnażania się, komórek budujących śródbłonek naczyniowy. Wygląd naczyniaka zależy od lokalizacji na powierzchni skóry oraz głębokości. Interesujący wydaje się fakt, że naczyniak wczesnodziecięcy znacznie częściej dotyka dziewczynki niż chłopców. U ponad połowy przypadków zmiany widoczne są po porodzie i rozwijają się najintensywniej w pierwszych tygodniach życia. Rodzice na ogół decydują się na usuwanie naczyniaka laserem u dziecka. Jeśli naczyniak jest łagodny, to po kilku latach (3–10) znika samoistnie. Jedynym śladem po naczyniaku w dzieciństwie są niewielkie blizny.

Rodzaje naczyniaków u dzieci

Naczyniaki to złożona grupa guzów, obejmująca zarówno typ powierzchniowy (rozwija się do 8 miesiąca życia) jak i głęboki (rośnie do 14 miesiąca życia). Wymienia się kilka rodzajów naczyniaków:

  • naczyniak płaski – u dziecka od urodzenia i wygląda jak jasno-biała plamka
  • naczyniak jamisty – u dziecka może pojawić się w każdym wieku
  • naczyniak włośniczkowy – może rozwijać się kilka tygodniu po urodzeniu, jednakże w 80% znika samoistnie do 7 roku życia
  • naczyniak limfatyczny u dzieci może pojawić się w pierwszych latach życia, atakuje węzły chłonne
  • naczyniak gwiaździsty u dzieci płci żeńskiej, prawie nigdy u chłopców i mężczyzn.

Nadal nie do końca wiadomo, skąd biorą się u dzieci naczyniaki. Dużo spekuluje się na temat podłoża genetycznego. Wykazano, że naczyniak jamisty na policzku u dziecka często towarzyszy rozsianej naczyniakowatości noworodkowej, a naczyniak gwiaździsty na głowie u dziecka dość często spotyka się w chorobie wątroby. Naczyniaki wyglądają na skórze jak czerwone lub białe znamiona. Występują najczęściej na twarzy, głowie lub z tyłu szyi. Przez pierwsze 12 miesięcy znamię rośnie, nabiera gąbczastej masy, aż do uzyskania około 6 cm wielkości.

Czytaj także: Naczyniak płaski – czym jest i czy trzeba go leczyć?

Skuteczne leczenie naczyniaków u dzieci

Leczenie naczyniaków u dzieci nie w każdym przypadku jest koniecznością. Zdecydowana większość zmian znika wraz z rozwojem dziecka. Naczyniaki nie bolą i nie powodują uczucia swędzenia. Nie są także zakaźne. Jest to zatem bardziej defekt kosmetyczny niż realne zagrożenie dla dziecka. Usuwanie naczyniaków u maluchów wzbudza jednak sporo sprzeczności i dylematów natury moralnej. Jeżeli naczyniak nie stanowi zagrożenia dla zdrowia dziecka i jego prawidłowego rozwoju, nie ma wskazań do jego usuwania. Warto jednak wziąć po uwagę, że nieestetyczna zmiana skórna może powodować u dorastającego człowieka problemy związane z pewnością siebie i samoakceptacją.

Jeżeli pediatra na podstawie badania stwierdza, że dany rodzaj naczyniaka może zagrażać zdrowiu niemowlaka (np. jeśli zlokalizowany jest przy gałce ocznej istnieje ryzyko uszkodzenia wzroku), wtedy standardowo wykonuje się operację laserową. Laserowe usuwanie naczyniaków u dzieci doprowadza do zahamowania wzrostu guza. Możliwymi powikłaniami po operacji mogą być infekcje bakteryjne, ból bądź pojawienie się blizn. Innym rodzajem leczenia naczyniaków są kortykosteroidy podawane dwiema drogami – doustnie lub w postaci iniekcji. Kuracja tego rodzaju środkiem jest niestety związana z pewnymi niedogodnościami – musi być stosowana długo i kilkukrotnie. Ten rodzaj terapii jest jednakże wybierany nieco rzadziej niż operacja laserem, gdyż zwiększa ryzyko takich powikłań, jak cukrzyca, nadciśnienie oraz zaćma.

Czujność rodzica powinny wzbudzać dynamiczne zmiany naczyniaka u malucha. Należy szybko zgłosić się do lekarza, gdy guz tkanek miękkich zbyt szybko się powiększa, zaczyna krwawić lub ropieć, zmienia kolor albo towarzyszą mu silna gorączka, nudności lub wymioty. W takich sytuacjach pediatra kieruje dziecko pod opiekę onkologa dziecięcego.

Czytaj także: Naczyniaki u noworodków i niemowląt – czym są? Jakie mają przyczyny?

Bibliografia

  1. Pediatria. Tom. II Karen Marcdante, Robert M. Kliegman, Hal B. Jenson, Richard E. Behrman. Elsevier Urban & Partner, 2013.

Data aktualizacji: 27.05.2020,
Opublikowano: 26.05.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej