Naczyniak limfatyczny u dzieci i dorosłych – leczenie, zagrożenia

Fot: timoninairyna / gettyimages.com

Naczyniak limfatyczny może być kapilarny lub jamisty. Bardzo często ustępuje samoistnie, choć niestety trwa to kilka lat. Najczęściej jest obecny już u dzieci, jednak może pojawić się dopiero u dorosłych.

Naczyniak limfatyczny jest nowotworem łagodnym, wywodzącym się z naczyń limfatycznych. Przez naczynia te chłonka odpływa z tkanek do układu krążenia. Naczyniaki limfatyczne mogą pojawić się niemal w całym organizmie, choć są rzadkie, a przynajmniej zdecydowanie rzadsze niż naczyniaki wywodzące się z naczyń krwionośnych. Naczyniaki limfatyczne obecne są już zazwyczaj u dzieci w momencie urodzenia, ale zdarza się, że ujawniają się dopiero u dorosłych. Mogą osiągać różne rozmiary i to właśnie stanowi główny powód, dla którego mogą upośledzać czynność sąsiadujących narządów.

Naczyniak limfatyczny – co to jest?

Naczyniak limfatyczny powstaje w wyniku nadmiernej proliferacji komórek śródbłonka naczyń limfatycznych w pewnym miejscu. Tym samym powstaje miejscowe zniekształcenie naczynia, guzek czy pęcherzyk. Ze względu na częste przypadki u dzieci, dopatruje się czynników genetycznych. Jednak nie poznano dotychczas bezpośrednich przyczyn tych zmian. Naczyniak limfatyczny może pojawić się niemal w każdej okolicy ciała. Najczęściej występuje w skórze, powodując wyraźne zniekształcenia. Często też obejmuje błony śluzowe, przy czym znaczny wzrost może utrudnić połykanie, oddychanie czy trawienie. Ucisk naczyniaka limfatycznego na kość może powodować stopniowy zanik sąsiadującej kości. Podobnie jest z innymi lokalizacjami, kiedy to naczyniak limfatyczny może uciskać sąsiadujący narząd i upośledzać jego funkcje.

Objawy, jakie daje naczyniak limfatyczny

Naczyniak limfatyczny ma najczęściej przebieg bezobjawowy, chyba że poprzez ucisk na sąsiednie struktury powoduje powstanie różnego typu powikłań. Pierwszym typem naczyniaka jest naczyniak kapilarny. Najczęściej pojawia się w okolicy twarzy, czasami na języku. Jest to pojedynczy pęcherzyk wypełniony płynem. Może być obecny już przy urodzeniu. Drugi typ, naczyniak limfatyczny jamisty, częściej spotykany jest w okolicy narządów płciowych, w dołach pachowych. Pod wpływem ucisku zmniejsza się. Rzadko zdarza się, by naczyniakom limfatycznym towarzyszyły objawy typu upośledzenie połykania czy oddychania, czy też inne z przewodu pokarmowego.

Jak skutecznie walczyć z naczyniakami? Dowiesz się tego z filmu: 

Zobacz film: Naczyniaki i malformacje naczyniowe - czym się od siebie różnią? Źródło: Klinika urody.

Naczyniak limfatyczny – diagnostyka i leczenie

Najczęściej rozpoznania dokonuje lekarz już podczas badania fizykalnego chorego. Czasem jednak konieczne jest wykonanie badań dodatkowych. W przypadku podejrzenia naczyniaka jamy brzusznej pomocne jest badanie ultrasonograficzne (USG), choć nie zawsze daje on charakterystyczne zmiany. Konieczne bywa czasami wykonanie dokładniejszych badań, a mianowicie tomografii komputerowe bądź rezonansu magnetycznego.

Naczyniak limfatyczny może ulec samoistnemu zanikowi. Wymaga leczenia wyłącznie wtedy, gdy przeszkadza choremu czy powoduje upośledzenie funkcjonowania tkanek sąsiadujących. Naczyniak limfatyczny może być leczony poprzez ucisk, który prowokuje często jego wchłonięcie się. Metodą z wyboru jest jednak leczenie chirurgiczne, tym bardziej że istnieje możliwość jednoczesnego oddania zmiany do badania histopatologicznego.

Leczenie jest szczególnie wskazane, jeśli upośledza drożność układu oddechowego, pokarmowego czy powoduje istotne defekty kosmetyczne.

Data aktualizacji: 08.01.2019,
Opublikowano: 08.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej