Naciągnięte ścięgno Achillesa – objawy, mechanizm kontuzji, sposoby leczenia

Fot: BartekSzewczyk / gettyimages.com

Naciągnięte ścięgno Achillesa to bolesna kontuzja, wymagająca szybkiej interwencji medycznej. Pierwszą pomocą po urazie jest przyłożenie zimnego kompresu w okolicy kostek i tylnej części dystalnego odcinka podudzia. W dalszym etapie rehabilitacji proponuje się bardziej zaawansowane metody leczenia.

Naciągnięcie achillesa następuje zwykle w wyniku braku lub nieprawidłowo przeprowadzonej rozgrzewki, przetrenowania sportowego czy niefortunnego zdarzenia losowego, takiego jak poślizgnięcie się czy upadek. Objawy kontuzji ustępują po kilku dniach odpowiedniej terapii, a staw skokowy odzyskuje sprawność motoryczną.

Zobacz także:

Naciągnięte, zerwane lub naderwane ścięgno – leczenie. Budowa ścięgna

Kolano skoczka – na czym polega schorzenie, jak się objawia i jak je leczyć?

Zapalenie ścięgna ręki, nadgarstka lub mięśnia podkolanowego – objawy i leczenie

Naciągnięte ścięgno Achillesa

Naciągnięcie ścięgna Achillesa to bolesna kontuzja, do której dochodzi w wyniku nadmiernego przeciążania stawu skokowego i dolnej okolicy mięśni podudzia. Uraz zwykle jest skutkiem braku lub nieprawidłowo przeprowadzonej rozgrzewki, w których przebiegu mięśnie i stawy nóg nie zostały odpowiednio przygotowane do wysiłku fizycznego. Naciągnięty achilles może powstać także na skutek przetrenowania czy niefortunnego zdarzenia, jak poślizgnięcie się czy upadek. Istotą mechanizmu kontuzji są mikrouszkodzenia włókien ścięgnistych, czyli struktury twardszej i mniej elastycznej niż mięśnie tkanki łącznej włóknistej. Struktury ulegają nadmiernemu przesunięciu względem siebie i częściowo przestają utrzymywać spójność.

O naciągnięciu achillesa mówi się, kiedy uszkodzenia obejmują nie więcej niż 5 proc. powierzchni ścięgna. Skutkami urazu są stan zapalny, dolegliwości bólowe i inne objawy utrudniające poruszanie się. Jako pierwszą pomoc po naciągnięciu achillesa zaleca się zimny kompres. W dalszym etapie proponuje się bardziej zaawansowane metody leczenia.

Naciągnięte ścięgno Achillesa – objawy

Pierwszym i dominującym objawem naciągnięcia ścięgna Achillesa jest ból o charakterze punktowym. Ostra, kłująca bolesność nasila się podczas ruchu w stawie skokowym, obciążania kończyny dolnej oraz przy dotyku i ucisku miejsca urazu. Naciągnięty achilles manifestuje się również często krwiakiem podskórnym. Dodatkowo pojawia się obrzęk. Objawem towarzyszącym kontuzji może być skurcz łydki. Zespół dolegliwości przekłada się na utrudnienia w naturalnym, swobodnym poruszaniu się. Jeśli do naciągnięcia achillesa doszło w trakcie treningu, objawy kontuzji najczęściej pojawiają się następnego dnia bądź 2–3 dni po wysiłku. Pod wpływem odpowiedniej terapii symptomy ustępują po kilku dniach, a staw skokowy odzyskuje sprawność i siłę motoryczną.

Naciągnięte ścięgno Achillesa – leczenie

Naciągnięte ścięgno Achillesa wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. W chwili pojawieniu się bólu zaleca się przyłożenie zimnego kompresu, który schłodzi uszkodzone włókna, zmniejszy elastyczności tkanek kurczliwych, zwęzi rozszerzone naczynia krwionośne, ograniczy rozlewanie się krwiaka oraz zmniejszy obrzęk. Kilkuminutowy zabieg chłodzenia, powtarzany regularnie w ciągu dnia, można wykonać za pomocą worka z lodem, mrożonek czy specjalistycznego kompresu żelowego. Należy jednak pamiętać o nieprzykładaniu okładów bezpośrednio na skórę. Tego typu manewr grozi odmrożeniem tkanek powierzchniowych ciała. Zimny kompres poleca się owinąć ściereczką, ręcznikiem czy bluzką bawełnianą. Jednocześnie zalecany jest odpoczynek i oszczędzanie kontuzjowanej nogi. Rezygnacja z aktywności sportowej na czas rekonwalescencji, a także odpowiednia elewacja kończyny sprzyjają regeneracji uszkodzeń.

Naciągnięty achilles pomyślnie reaguje również na stabilizację, np. poprzez bandażowanie lub opaskę uciskową. Po zastosowaniu tego typu metod kontuzja zwykle ustępuje po 24 godzinach. W schorzeniu, jakim jest naciągnięcie ścięgna Achillesa, leczenie w dalszym etapie przewiduje inne metody uzupełniające.

Inne sposoby na naciągnięty achilles

W ostrej fazie naciągnięcia achillesa, czyli w czasie, kiedy występują ból, obrzęk i ograniczenie ruchomości, terapia przewiduje inne zabiegi rehabilitacyjne oraz farmakoterapię. Dla złagodzenia dolegliwości można sięgnąć po niesteroidowe leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, powszechnie dostępne w aptekach w formie tabletek, maści czy żeli. Wspomaganie regeneracji naciągniętych struktur ścięgna i uelastycznienie blizn powstałych w miejscu mikrouszkodzeń w dalszym etapie uwzględnia m.in.:

  • zabiegi fizykoterapeutyczne, takie jak ciepłe okłady, laseroterapia czy ultradźwięki, czyli głęboki masaż falami akustycznymi – poprawiają miejscowe ukrwienie oraz mobilizują krwiaki do sprawniejszego wchłonięcia, a włókna achillesa do odzyskania właściwej elastyczności i długości;
  • kinesiotaping, czyli dynamiczne plastrowanie rozciągowymi taśmami, które odpowiednio zaaplikowane, odciążają naciągnięte włókna, łagodzą ból, stabilizują achillesa i wspierają ruchomość całego stawu skokowego;
  • ćwiczenia ruchowe, ukierunkowane na wzmocnienie ścięgna Achillesa i mięśni łydki oraz zwiększenie ruchomości stawu skokowego.

Jak jest zbudowany układ kostny? Dowiesz się tego z filmu:

Źródło: 36,6

Bibliografia:

1. Donatelli R., „Rehabilitacja w sporcie”, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2010.

Data aktualizacji: 24.03.2021,
Opublikowano: 26.03.2021 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej