Ponad połowa Polaków uważa, że noszenie maseczek szkodzi zdrowiu - wynika z nowego sondażu CBOS

Getty Images/ gemphotography

Coraz więcej osób lekceważy obowiązek noszenia maseczki w zamkniętych pomieszczeniach i zatłoczonych miejscach, często uważając, że jest to wręcz szkodliwe dla zdrowia - wynika z sondażu CBOS. Co ciekawe, jednocześnie ponad połowa badanych chciałaby kar za nienoszenie maseczki.

Częste mycie rąk, zachowywanie dystansu społecznego i zasłanianie nosa oraz ust w miejscach zatłoczonych czy pomieszczeniach zamkniętych to jedne z podstawowych i najistotniejszych narzędzi do walki z koronawirusem. I mimo że każda z tych czynności jest prosta i niespecjalnie uprzykrzająca normalne funkcjonowanie, wielu naszych rodaków, bagatelizując niebezpieczeństwo związane z chorobą COVID-19, nie przestrzega wyżej wymienionych zasad. Potwierdzają to badania wykonane na próbie 1149 osób przez CBOS w dniach od 18 do 27 sierpnia 2020 roku.

Przeczytaj też: Raport specjalny o koronawirusie 

Koronawirus w Polsce - co sądzimy o noszeniu maseczek

Uczestnicy ankiety CBOS mieli odpowiedzieć między innymi na pytanie, jaki według nich odsetek ludzi nie stosuje się do nakazu zasłaniania nosa i ust w zatłoczonych miejscach czy sklepie. Respondenci nie mieli wątpliwości, że na ulicy, gdzie znajduje się wiele osób, ponad 50  procent ludzi nie nosi maseczki. W sklepie natomiast prawie 25 procent klientów ignoruje ten pandemiczny obowiązek.

Co ciekawe, aż 61 uczestników badania chce, aby „nieposłusznych” w tym temacie obywateli karano finansowo. Interesujący wydaje się być również fakt, że mandaty za nienoszenie maseczek najchętniej popierają osoby starsze (najmniej popierają kary osoby między 25. a 34. rokiem życia) i te, które zamieszkują duże miasta. Czy zachorowanie na COVID-19 przez bliską lub choćby znajomą osobę ma w tym kontekście znaczenie? Okazuje się, że niewielkie.

Maseczki – czy Polacy uważają, że chronią przed koronawirusem?

Z badania CBOS wynika również, że 49 procent respondentów sądzi, że zakładanie maseczek chroni zarówno osoby, które je noszą, jak i te z którymi ma kontakt dana osoba. 22 procent uczestników ankiety twierdzi, że maseczki stanowią ochronę wyłącznie dla innych osób (nie tej, która ją nosi). Natomiast 7 procent pytanych jest przekonanych, że tego rodzaju produkty służą tylko tym, którzy ich używają. 17 procent ankietowanych uważa, że maseczki nikogo nie chronią przed infekcją.

Czy noszenie maseczki szkodzi zdrowiu?

CBOS zapytał ankietowanych o to, jak się odnoszą do argumentów ruchów antymaseczkowych, że noszenie maseczek jest szkodliwe dla zdrowia, a dłuższe wdychanie powietrza przez maseczkę może prowadzić do poważnych chorób dróg oddechowych.

Okazało się, że aż ponad połowa badanych (54 proc.) podziela ten argument, w tym 21 proc. zdecydowanie się z nim zgadza, a 33 proc. raczej się zgadza. Przeciwnego zdania było 36 proc. ankietowanych, w tym 12 proc. zdecydowanie się z tymi argumentami nie zgadzało, a 24 proc. raczej się nie zgadzało. 10 proc. badanych nie miało zdania na ten temat.

O szkodliwości noszenia maseczek w większym stopniu były przekonane kobiety niż mężczyźni, osoby z wykształceniem średnim lub zasadniczym zawodowym, w wieku od 25 do 44 lat, mieszkające w mniejszych miastach i na wsi.

Przeczytaj też: Ranking najlepszych i najgorszych maseczek ochronnych. Zobacz, które chronią najlepiej przed wirusem

Zobacz też, co grozi nam za nienoszenie maseczek.

Źródło: x-news


Data aktualizacji: 21.09.2020,
Opublikowano: 21.09.2020 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

tik 28.09.2020r.

Ja też tak uważam, z tym, że najbardziej szkodzi ciemnota. A to dotyczy mniej więcej połowy Polaków.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej