Na czym polega operacja Hartmanna? Wskazania do zabiegu

Fot: ChrisChrisW / gettyimages.com

Operacja Hartmanna to zabieg polegający na usunięciu zmian chorobowych z częścią jelita grubego oraz na zamknięciu kikuta odbytnicy i wyłonieniu stomii. Wskazania do zabiegu obejmują powikłania raka jelita grubego, a także choroby uchyłkowej esicy.

Operacja Hartmanna wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym. Zabieg wiąże się z wieloma komplikacjami dla pacjenta, takimi jak utrata zdolności oddawania kału drogami naturalnymi. Dzięki niej w wielu przypadkach możliwe jest jednak wydłużenie życia wraz z poprawą jego jakości.

Zobacz także:

Jelito grube – długość jelita grubego, objawy chorób

Niedrożność jelita cienkiego lub jelita grubego – objawy, przyczyny i leczenie

Jak wygląda badanie i diagnostyka jelita cienkiego?

Jak przebiega operacja Hartmanna?

Omawianą operację po raz pierwszy opisał francuski lekarz Henri Albert Hartmann w 1921 roku na 30. Kongresie Francuskiego Towarzystwa Chirurgicznego. Została opracowana w odpowiedzi na wysoką śmiertelność zabiegów wykonywanych przez innego lekarza – Williama Ernesta Milesa w 1908 roku.

Zabieg polega na usunięciu części zmienionego chorobowo jelita grubego wraz z zaszyciem kikuta odbytnicy. W kolejnym etapie wyłania się kolostomię, czyli wyprowadza się światło jelita grubego na powierzchnię ciała. Takie postępowania umożliwia oddawanie kału, gdy droga naturalna już nie funkcjonuje.

Operacja Hartmanna wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym. Trwa kilka godzin i wymaga pracy wieloosobowego zespołu. Po zabiegu pacjent pozostaje co najmniej kilka dni w szpitalu celem obserwacji pod kątem możliwych powikłań, początkowej rehabilitacji i usprawnienia.

Wskazania do operacji Hartmanna

Wskazania do wykonania zabiegu ewoluowały przez lata, obecnie ich zakres jest szerszy niż na początku XX wieku. Operację Hartmanna preferuje się w przypadku, kiedy istnieje wysokie ryzyko rozejścia się pierwotnego zespolenia jelita grubego. Jest to jednak zabieg wiążący się z wieloma konsekwencjami dla pacjenta w przyszłości, dlatego konieczność jego wykonania rozpatruje się indywidualnie, by uniknąć niepotrzebnego narażania pacjenta na inwazyjne postępowanie.

Główne wskazania do wykonania operacji Hartmanna to:

  • powikłania zapalenia uchyłków – zabieg jest wykonywany w 20–30% przypadków. Najważniejszym wskazaniem są nawracające stany zapalne,
  • niedrożność jelita spowodowana rakiem jelita grubego (kiedy to zabieg musi być wykonany natychmiast) lub zagrażające pojawienie się obstrukcji światła przewodu pokarmowego (gdy wykonanie operacji jest planowane),
  • rzadsze: niedokrwienie, perforacja jelita spowodowana przez błąd medyczny, choroba Crohna, uszkodzenia popromienne, perforacja podczas kolonoskopii lub spowodowana ciałem obcym, skręt esicy, zapalenie otrzewnej związane z nieszczelnością zespolenia w obrębie przewodu pokarmowego.

Operacja Hartmanna może być również przeprowadzona w każdym przypadku, kiedy niemożliwe jest jednoczasowe odtworzenie ciągłości jelita grubego, a istnieją wskazania do resekcji tego fragmentu przewodu pokarmowego. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy pacjent jest niedożywiony lub znajduje się w ciężkim stanie.

Przeciwwskazania do operacji Hartmanna

Istnieje kilka sytuacji, które lekarze biorą pod uwagę podczas oceny pacjenta pod kątem przeciwwskazań do operacji Hartmanna. Zazwyczaj zabieg ten jest preferowany względem innych metod, szczególnie w stanach bezpośredniego zagrożenia życia, kiedy zaniechanie działania wiąże się z dużym ryzykiem zgonu pacjenta.

Do najważniejszych przeciwwskazań należą:

  • niskie ciśnienie;
  • cukrzyca;
  • zapalenie otrzewnej;
  • niedożywienie.

Wyrównanie wyżej wymienionych stanów wraz ze stabilizacją stanu ogólnego zwykle umożliwia wykonanie zabiegu. Kiedy operacja wiąże się z bezpośrednim zagrożeniem życia, rozważa się inne możliwości.

Powikłania operacji Hartmanna

Jak każdy duży zabieg chirurgiczny, operacja Hartmanna wiąże się z ryzykiem powikłań. Do najważniejszych należą: zakażenie rany, wystąpienie przecieku z kikuta odbytnicy, krwawienia do jamy brzusznej, ropnie i zapalenia otrzewnej. Pacjenci częściej narażeni są na przepukliny, przetoki. W trakcie zabiegu możliwe jest uszkodzenie okolicznych struktur, takich jak moczowody. Zgon w konsekwencji operacji Hartmanna grozi głównie osobom w niestabilnym stanie, z ciężkimi powikłaniami, takimi jak zapalenie otrzewnej.

Mimo wszystko w większości przypadków ryzyko związane z powikłaniami jest mniejsze niż korzyści leczenia. Należy pamiętać, iż niepokojące objawy po zabiegu wymagają szybkiej weryfikacji przez lekarza, który wykonywał zabieg. Konieczne jest poddanie się zaplanowanym kontrolom. Zaniechanie może wiązać się z groźnymi dla zdrowia i życia konsekwencjami.

Operacja Hartmanna wiąże się niekiedy z dożywotnim noszeniem stomii, którą należy odpowiednio pielęgnować celem zapobiegnięcia komplikacji. Istnieje jednak wiele towarzystw wspierających osoby, u których istnieje konieczność wyłonienia sztucznego otworu umożliwiającego odprowadzanie kału. W niektórych przypadkach lekarze podejmują się odtworzenia ciągłości przewodu pokarmowego, przywracając mu fizjologiczne funkcje.

Jak działają jelita?

Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

1. Noszczyk W. Chirurgia, t. 1–2. PZWL. Warszawa 2005.

Data aktualizacji: 24.05.2021,
Opublikowano: 24.05.2021 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Czy COVID-19 zwiększa ryzyko rozwoju półpaśca i chorób jelitowo- żołądkowych? Naukowcy mają nowe ustalenia

COVID-19 może wywoływać u pacjentów szereg powikłań. U osób, które przechodziły infekcję, pojawiają się problemy z układem krążenia, oddechowych, czy neurologicznym. Najnowsze badania pokazują, że zakażenie koronawirusem może zaburzać pracę układu pokarmowego, a także przyczynić się do rozwoju półpaśca. 

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Jak wyglądają wrzody odbytu? Leczenie domowe i specjalistyczne

Wrzody odbytu to rzadka choroba, która dotyczy głównie osób młodych. Objawy mogą początkowo przypominać hemoroidy. Jednak w wielu przypadkach schorzenie przebiega bez żadnych dolegliwości. Wrzody odbytu zawsze wymagają konsultacji lekarskiej i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Czytaj więcej
Operacja przepukliny pępkowej. Na czym polega i jak wygląda rekonwalescencja?

Uwypuklenie się zawartości jamy brzusznej przez naturalny otwór ciała, jakim jest pępek, to przepuklina pępkowa. Operację wykonuje się u dzieci w przypadku dużych zmian, które nie ulegają samoistnemu cofnięciu, oraz u dorosłych.

Czytaj więcej
Ból brzucha u dzieci – co jest jego przyczyną i jak sobie z nim radzić?

Bóle brzucha należą do najczęstszych dolegliwości pediatrycznych. Mogą być spowodowane nadwrażliwością pokarmową, czynnikami psychogennymi, zapaleniem wyrostka robaczkowego, alergią bądź być symptomami wielu przewlekłych chorób.

Czytaj więcej
Przetoka okołoodbytnicza – przyczyny, objawy, leczenie i możliwe powikłania po operacji

Przetoka okołoodbytnicza to patologiczny, wąski, niegojący się kanał, który łączy powierzchnię skóry w okolicy odbytu ze światłem kanału odbytu lub odbytnicy. Istnieje wiele możliwych przyczyn jej powstawania, a najczęstsza to stan zapalny gruczołów okołoodbytowych.

Czytaj więcej
Konsekwencje obecności zrostów na jelitach – przyczyny i leczenie

Zrosty na jelitach (zrosty pooperacyjne) są nieprawidłowymi wytworami łączącymi tkanki oraz narządy. To jedne z najczęstszych powikłań zabiegów przeprowadzanych na jamie brzusznej oraz miednicy. Szacuje się, że mogą powstawać nawet u 90% pacjentów.

Czytaj więcej
Krezka jamy brzusznej – budowa, rola w organizmie i częste choroby

Krezka to narząd utworzony z podwojonego fałdu otrzewnej, który spełnia złożone funkcje w jamie brzusznej. Stanowi element wspornikowy dla jelit, porządkuje ich chaotyczny układ i zapewnia prawidłowe, niezakłócone ukrwienie. W jej obrębie znajduje się wiele naczyń i węzłów chłonnych.

Czytaj więcej