Na czym polega odrobaczanie ludzi? Skuteczne metody, lekarstwa na odrobaczanie

Fot: Jonas Glaubitz / fotolia.com

 Odrobaczanie pozwala pozbyć się szkodliwych pasożytów i przywraca organizm do sprawnego funkcjonowania. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje, że średnio co trzeci Europejczyk jest zakażony pasożytami!

Odrobaczanie to pozbywanie się pasożytów ludzkich żerujących w ciele. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) pasożyty są prawdziwą plagą! WHO szacuje, że pasożyty są przyczyną 14 mln zgonów rocznie!

Kiedy dochodzi do zakażenia?

Należy pamiętać, że pasożytami można zarazić się wszędzie. Najbardziej podatną na zakażenia grupą wiekową są dzieci, choć pasożyty atakują także osoby dorosłe. Zgodnie z wynikami badań opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia, 99,9% osób, które posiadają w domu zwierzęta, ma w swoich ciałach pasożyty. Pasożyty trafiają do organizmów z jedzeniem i piciem. Epidemiolodzy informują o dużym ryzyku infekcji larwami włośnia krętego w przypadku częstego spożywania mięsa wieprzowego, infekcji jajami glisty ludzkiej z powodu niedokładnego mycia spożywanych owoców i warzyw, a także zakażenia tasiemcami (po wypiciu skażonej wody ze stawu, jeziora lub rzeki). W przypadku dzieci (niekiedy także dorosłych) do zakażenia pasożytami dochodzi w wyniku nieprzestrzegania zasad higieny osobistej. Pasożytami można zakazić się także poprzez kontakt z brudnymi rękoma.

Zobacz film: Czy odrobaczanie organizmu ma sens? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Zobacz także: Włośnica – objawy i leczenie, w jakiej temperaturze ginie?

Jak rozpoznać pasożyty w organizmie?

Symptomy obecności szkodliwych dla zdrowia i życia pasożytów są mało charakterystyczne i wiele osób myli je z przeziębieniem, grypą lub zatruciem. Niektóre, jak np. owsiki, na początku pobytu w ciele ludzkim nie dają żadnych oznak. Przykładowo, żerowanie glisty ludzkiej w jelitach powoduje najczęściej bóle brzucha, biegunkę, niekiedy zawroty głowy, a u małych dzieci – także uczucie lęku. Pozostałe pasożyty powodują również utratę apetytu i masy ciała, problemy z koncentracją, osłabienie, kaszel, gorączkę oraz szumy w oddechu.

Rodzice dzieci zakażonych pasożytami mogą zauważyć u pociech podkrążone oczy, wzmożoną chęć jedzenia słodyczy, senność, apatię i płaczliwość. Częsty jest również ból brzucha.

Odrobaczanie – co najpierw zrobić?

Nie należy rozpoczynać terapii przed stwierdzeniem obecności pasożytów w organizmie! Osoby podejrzewające występowanie pasożytów w swoim ciele powinny udać się do lekarza, zanim przystąpią do odrobaczania. Jeśli zachodzi ryzyko ich wystąpienia, w diagnozie mogą okazać się pomocne badania kału oraz krwi. Badanie kału jest nieco mniej skuteczne od morfologii i polega na przebadaniu trzech próbek kału. W badaniu krwi pobiera się jedną próbkę i analizuje ją pod kątem obecności pasożytów lub przeciwciał charakterystycznych dla pasożytów. Dopiero po uzyskaniu wyników lekarz dobiera skuteczną metodę odrobaczania. Nie warto robić tego na własną rękę!

Zobacz film: Pasożyt w ciele człowieka. Źródło: Dzień Dobry TVN

Odrobaczanie naturalnymi metodami

Popularne metody odrobaczania podsuwa ziołolecznictwo. Pomocne w wypędzaniu pasożytów mogą okazać się herbatki bądź napary zawierające piołun, prawoślaz, bylicę i macierzankę. Należy jednak pamiętać, że te metody nie dają gwarancji wypędzenia z organizmu szkodliwych pasożytów i przynoszą efekty tylko w czasie ich zażywania. W wielu przypadkach, po odstawieniu ziół służących odrobaczaniu, pasożyty powracały po kilku tygodniach. Warto stosować je jako zdrowy dodatek do podstawowej terapii, która zazwyczaj polega na stosowaniu środków farmakologicznych. Pozostałymi naturalnymi środkami odrobaczającymi są wyciąg i nalewka z czarnego orzecha, balsam kapucyński, pestki dyni, czosnek, por a także koniak w połączeniu z olejem rycynowym.

Odrobaczenie – skuteczne środki, lekarstwa

Pośród sporej liczby środków farmakologicznych służących odrobaczeniu dominują 2 grupy: leki porażające układ nerwowy pasożytów i leki zakłócające przemianę materii pasożytów. Pierwsza grupa działa na zasadzie uszkodzenia układu mięśniowo-nerwowego, dzięki czemu pasożyty nieruchomieją i w konsekwencji samoczynnie są usuwane z jelit, w których najczęściej żerują. Lekarze zalecają stosowanie tych środków we wczesnym i dojrzałym stadium rozwoju pasożytów. Przykładowymi lekami są pyrantel (skuteczny w leczeniu m.in. owsicy, chorób wywołanych glistą ludzką, tęgoryjcem dwunastniczym i amerykańskim) i prazykwantel (zwalcza tasiemczyca).

Zobacz film: Jak rozpoznać infekcję pasożytniczą? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Druga grupa zapobiega wchłanianiu glukozy przez pasożyty, co prowadzi do ich niedożywienia i w konsekwencji do obumarcia. Leki tego rodzaju są zalecane do walki z larwami pasożytów znajdujących się w jelitach. Przykładowe leki: niklozamid (na tasiemca), albendazol (na owsiki, glistę ludzką, włosogłówkę, tęgoryjca dwunastniczego i amerykańskiego, węgorka jelitowego, wybrane rodzaje tasiemca) i mebendazol (skutecznie wpływa na usunięcie larw owsików, włosogłówki, glisty ludzkiej i tęgoryjca). Należy pamiętać, że farmakologiczne leczenie jest zabronione u kobiet w ciąży i niewskazane karmiącym matkom. Leków odrobaczających nie powinno się podawać małym dzieciom i osobom cierpiącym na niewydolność wątroby.


Data aktualizacji: 17.05.2018,
Opublikowano: 20.09.2017 r.

Komentarze (6)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Rebekah 07.09.2024r.

9 Lessons Your Parents Teach You About Tiktok.Pornstars Tiktok.Pornstars

Carin 02.07.2024r.

What's The Current Job Market For Best Pornstars Website Professionals?
best Pornstars

Cleveland 01.04.2024r.

10 Things You've Learned In Kindergarden That'll Help You With Kayleigh Wanless 
Pornstar porn Star

Doti 13.11.2018r.

Wiele osób mówi "dawniej to..." a ja uważam, ze dawniej byliśmy mniej świadomi, mniej dostępne były informacje (teraz w internetach hehe wszystko znajdziesz) oraz badania. Jeśli tak dawniej było dobrze to czemu tyle ludzi umierało i nie można było im pomóc? Takie robaki skutecznie zakłócają florę jelit czyli reasumując nasze całe ciało i umysł niestety także :(

Baśka35 20.08.2018r.

No sporo, ciekawe czy pasożyty moga wplywać na plodnosć? I jak sie maja względem płodu. Moze trzeba o to zadbac przed zajściem w ciąże... Do tej pory myslalam, że ciężko jest zlpac robaki, a nie ze to takie łatwe stosunkowo!

Jan58 16.08.2018r.

Na prawdę trzeba to robić? Dawniej jadło się wszystko nie było takich problemów. W domach były zwierzęta i nikomu nic nie było. Ale może faktycznie cos jest na rzeczy, tyle tych chorób teraz wszędzie

Zobacz wszystkie 6 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej