Na czym polega leczenie neuropatii cukrzycowej? Specjalistyczne i naturalne formy terapii

vgajic/getty images

Leczenie neuropatii cukrzycowej skupia się na wyrównaniu metabolicznym, zaprzestaniu palenia papierosów i spożywania alkoholu oraz stosowaniu odpowiedniej diety. Farmakoterapia opiera się m.in. na benfotiaminie, kwasie alfa-liponowym i inhibitorach konwertazy angiotensyny.

Neuropatia cukrzycowa to jedno z częściej występujących poważnych powikłań cukrzycy. Przyczyną jej powstania jest wysokie stężenie glukozy we krwi, na skutek czego dochodzi do powstania tzw. końcowych produktów glikacji powodujących zmiany patologiczne w nerwach. Leczenie neuropatii cukrzycowej skupia się na przywróceniu sprawności w obrębie uszkodzonych nerwów.

Leczenie neuropatii cukrzycowej – wyrównanie metaboliczne i leki

Neuropatia cukrzycowa leczona jest w dużej mierze poprzez wyrównanie metaboliczne. Szczególną uwagę należy zwrócić na unikanie hipoglikemii (tzw. niedocukrzenie stwierdza się, kiedy ilość glukozy we krwi spada poniżej 3,9 mmol/l) oraz dużych dobowych wahań glikemii (stężenia glukozy we krwi). W leczeniu przyczynowym zastosowanie znajduje farmakoterapia.

Najczęściej choremu podawane są:

  • kwas alfa-liponowy – wpływa na metabolizm w komórkach nerwowych, zwiększa stężenie glikogenu w wątrobie, zmniejsza stężenie glukozy we krwi, działa przeciwzapalnie i przeciwutleniająco;
  • benfotiamina – rozpuszczalna w tłuszczach pochodna witaminy B1, czyli tiaminy. W organizmie przekształca się do pirofosforanu tiaminy (PTF), który uczestniczy w metabolizmie węglowodanów. Wpływa korzystnie na przewodzenie impulsów nerwowych. Może odwrócić kierunek utylizacji produktów glikolizy w alternatywnych przemianach metabolicznych;
  • inhibitory ACE – wykazują działanie hipotensyjne, nefroprotekcyjne, przeciwmiażdżycowe, antyagregacyjne, przeciwutleniające. Chronią ponadto naczynia oraz usprawniają funkcje włókien nerwowych.

Leczenie neuropatii cukrzycowej – redukcja czynników ryzyka

Ważną rolę w leczeniu neuropatii cukrzycowej przypisuje się ograniczeniu działania czynników przyspieszających proces uszkodzenia nerwów. Specjaliści wymieniają tutaj wyrównanie gospodarki lipidowej, zaprzestanie spożywania alkoholu oraz palenia papierosów bądź biernego narażenia na dym tytoniowy. Chorego przestrzec należy przed urazami i uciskiem nerwów i nauczyć pielęgnacji kończyn.

Szczególne znaczenie odgrywa utrzymywanie w normie poziomu ciśnienia tętniczego krwi oraz odpowiednie odżywianie się – stosowanie tzw. diety cukrzycowej, która zmniejszy ryzyko wahań glikemii. Wskazane jest ograniczenie spożycia cukrów prostych i produktów bogatych w tłuszcze zwierzęce. Zalecane formy przygotowywania posiłków to gotowanie w wodzie i na parze, duszenie oraz pieczenie. Posilać należy się regularnie – 4–5 razy dziennie.

Pomocne jest też naturalne leczenie neuropatii cukrzycowej przy użyciu ziół. Korzystne działanie wykazują przede wszystkim: owoc jałowca pospolitego, rutwica lekarska, morwa biała, kozieradka pospolita, nasiona gorczycy, melisa, chrzan i korzeń lukrecji.

Leczenie neuropatii cukrzycowej a badania kontrolne

Badacze wskazują na istotną rolę systematycznie przeprowadzanych badań kontrolnych w kierunku neuropatii. Według tegorocznych zaleceń klinicznych dotyczących postępowania u chorych na cukrzycę opracowanych przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne przy cukrzycy typu 1 badania w kierunku neuropatii powinny być wykonywane po 5 latach od momentu zachorowania. Wyjątek stanowi wcześniejsze pojawienie się objawów wskazujących na występowanie neuropatii. W cukrzycy typu 2 najlepiej zbadać się w momencie rozpoznania choroby.

Leczenie bólu w neuropatii cukrzycowej

Najczęstszym objawem przy neuropatii cukrzycowej jest ból. Określa się go jako głęboki, powierzchowny i tępy. Leczenie polega przede wszystkim na indywidualnie dopasowanej do chorego farmakoterapii. Zaleca się stosowanie leków przeciwbólowych, przeciwdrgawkowych (używane są głównie gabapentyna, karbamazepina i fenytoina) oraz preparatów z kwasem liponowym i kapsaicyną.

Najczęściej stosowaną grupą farmaceutyków łagodzących ból w przebiegu neuropatii cukrzycowej są trójpierścieniowe leki antydepresyjne. Niektórzy chorzy reagują dobrze na klonidynę, baklofen, tramadol czy lignokainę. Zalecana jest fizjoterapia, w tym zwłaszcza zabiegi kinezyterapii biernej lub czynnej, TENS, czyli przezskórna stymulacja elektryczna oraz impulsowe pole magnetyczne. Pozytywnie wpływa też masaż, akupresura (dotykanie, głaskanie, uciskanie lub opukiwanie określonych miejsc na ciele) i akupunktura (stymulowanie części ciała przy pomocy metalowych igieł).

Wspomaganie regeneracji nerwów w leczeniu neuropatii

Obok leczenia objawowego i przyczynowego istotną rolę w terapii neuropatii cukrzycowej odgrywa wspomaganie regeneracji nerwów. Substancje wykazujące takie działanie określa się mianem czynników neurotroficznych. Wiele z nich nie jest jeszcze dostępnych – znajdują się w fazie kontrolowanych badań klinicznych. Za najbardziej obiecujące uważa się: neurotrofinę, czynnik neurotroficzny pochodzenia glejowego (GDNF), czynnik wzrostu nerwów z rodziny genu neurotrofiny (NGF), insulinopodobny czynnik wzrostu (IGF) i czynniki neurotroficzne pochodzenia mózgowego (BDNF).

Bibliografia:

1. E. Bańkowski, Biochemia. Podręcznik dla studentów uczelni medycznych, Urban & Partner, Wrocław 2004.

2. S. Szczyrba, G. Kozera, L. Bieniaszewski, W. M. Nyka, Neuropatia cukrzycowa – patogeneza, rozpoznawanie, zapobieganie, leczenie, [w:] „Forum Medycyny Rodzinnej”, 2010, 4(5), s. 339–355.

3. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2019, [w:] „Diabetologia Praktyczna”, 2019, 5(1), s. 1–100.

4. J. Stańczyk, Neuropatia cukrzycowa u dzieci i dorosłych z cukrzycą typu I – diagnostyka, leczenie, [w:] „Aktualności Neurologiczne”, 2007, 7(3), s. 202–209.


Zobacz film: Cukrzyca

źródło:x-news

Data aktualizacji: 04.09.2020,
Opublikowano: 06.09.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej