MZ: Lekarzu zrezygnuj z pracy w różnych placówkach

Fot: The Good Brigade / gettyimages.com

Każdego dnia rośnie liczba osób, u których lekarze potwierdzili zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Resort zdrowia, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby, apeluje nie tylko do zwykłych obywateli, ale także samych lekarzy.

Ogromna większość lekarzy pracuje w kilku placówkach równocześnie. W opinii resortu zdrowia takie praktyki, zwłaszcza teraz, kiedy chorych na COVID-19 ciągle przybywa, są zbyt niebezpieczne. Zdaniem ministerstwa takie przemieszczanie się z placówki do placówki znacząco podnosi prawdopodobieństwo zakażenia czy to samego lekarza, czy pacjenta, z którym ten będzie miał kontakt.

Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie

Ważny komunikat

Na stronie Ministerstwa Zdrowia pojawił się specjalny komunikat skierowany do lekarzy, aby ograniczyli się oni do pracy w tylko jednej placówce.

W związku z rozprzestrzenianiem się zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i odnotowywanym wzrostem zachorowań na COVID-19, również z ryzykiem zawodowym pracowników sektora ochrony zdrowia, proszę by w przypadku wykonywania pracy w kontakcie z osobami ze zdiagnozowanym zakażeniem albo z podejrzeniem zakażenia powstrzymać się od wykonywania pracy z innymi pacjentami, w innych podmiotach leczniczych czy jednostkach organizacyjnych systemu ochrony zdrowia. Pracownikom, którzy nie mają bezpośredniego kontaktu z takimi grupami pacjentów, zaleca się ograniczenie liczby miejsc wykonywanej pracy. Zadaniem ochrony zdrowia jest ograniczenie potencjalnych kanałów transmisji zakażeń.

Resort ma nadzieję, że lekarze zastosują się do apelu w trybie natychmiastowym. Jednocześnie resort zaznaczył, że trwają już prace mające na celu wprowadzenie tych zasad do systemu prawa.

Koronawirus SARS-CoV-2 w Polsce

W Polsce zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 potwierdzono już u 1289 osób, z czego 16 pacjentów zmarło. Dodatkowo ponad 1 600 osób jest hospitalizowanych z powodu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Ponad 80 tysięcy zostało objętych kwarantanną, a ponad 50 tysięcy osób przebywa pod nadzorem epidemiologicznym.

Dlaczego koronawirus jest taki niebezpieczny? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Koronawirus - jak bardzo jest niebezpieczny? Źródło: 36,6

Koronawirus SARS-CoV-2 - co trzeba o nim wiedzieć?

Patogen wywołuje chorobę nazwaną przez lekarzy COVID-19. Schorzenie atakuje przede wszystkim układ oddechowy. Może doprowadzić do ostrego zapalenia płuc. U części pacjentów zmienia się ono w niewydolność oddechową. Do najbardziej charakterystycznych objawów zakażenia należą wysoka gorączka, duszności, kaszel, bóle mięśni i stawów oraz ogólne osłabienie. Nie jest to jednak reguła. Jak informują lekarze, u części zakażonych obserwuje się biegunkę, wymioty, zaburzenia węchu i smaku oraz zapalenie spojówek (ten ostatni objaw pojawia się zdecydowanie najrzadziej).

Osoby, które mają takie objawy powinny natychmiast skontaktować się ze szpitalem zakaźnym lub najbliższą stacją sanepidu.

Data aktualizacji: 30.03.2020,
Opublikowano: 27.03.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej