MZ i GIS rekomenduje dodatkowe szczepienia dla osób w grupie zwiększonego ryzyka

Jose Luis Pelaez Inc/getty images

Główny Inspektorat Zdrowia rekomenduje szczepienia dodatkowe,  dla osób w grupie ryzyka zakażania się COVID-19. Mogą pełnić szczególną rolę ochronną w czasie pandemii.

Szczepienia rekomendowane

Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny oprócz wznowienia szczepień ochronnych zgodnych z kalendarzem szczepień, rekomendują również upowszechnienie szczepień dodatkowych, które mogą pełnić szczególną rolę w czasie rozprzestrzeniającej się wciąż pandemii koronawirusa.

Rekomenduje się zwłaszcza szczepienia przeciwko:

  • Pneumokokom oraz grypie, szczególnie dla osób w grupach ryzyka dorosłych, w tym osób po 60. roku życia. Szczepienia rekomenduje się również dla pacjentów przewlekle chorych, ponieważ przewlekłe choroby płuc, układu krążenia, nowotwory, cukrzyca, niewydolność nerek i zaburzenia odporności sprzyjają zachorowaniom na zapalenie płuc.
  • Przeciwko krztuścowi u kobiet w ciąży.

Zobacz też:  Raport specjalny o koronawirusie

Rekomendowane są również szczepienia przeciwko:

  • odrze
  • śwince
  • różyczce
  • ospie wietrznej

Odra, świnka, różyczka i ospa wietrzna to zakaźne choroby wirusowe, które najczęściej dotykają dzieci i młode osoby. Mogą prowadzić do ciężkich, nawet śmiertelnych zachorowań.

Szczepionka MMR (measles, mumps, rubella - odra, świnka, różyczka) chroni przed trzema chorobami. Lekarze mogą też podać szczepionkę MMRV, która chroni dodatkowo przed ospą wietrzną (varicella) lub dołączyć osobno szczepionkę przeciw ospie (MMR+V).

Jeśli chodzi o skuteczność, jedna dawka szczepienia w 95 proc. chroni przed odrą. Według przeprowadzonej analizy odsetek zachorowań spadłby do 0,5 proc. u szczepionych dzieci, z 7 proc. - u nieszczepionych.

Dwie dawki oznaczają skuteczność ochrony wynoszącą 96 proc.

W przypadku świnki jedna dawka daje 72 proc. ochronę, a dwie dawki - 86 proc. Liczba zachorowań z 7,4 proc. u nieszczepionych dzieci spada do 1 proc. u szczepionych dwiema dawkami.

Po jednej dawce szczepionka chroni też w 89 proc. przed różyczką.

Badania wskazują też, że po 10 latach szczepienie w 95 proc. ochrania przed ospą wietrzną.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, z poprzednich badań prowadzonych na całym świecie wiemy, że ryzyko stwarzane przez choroby, przed którymi chronią te szczepienia, dalece przewyższa zagrożenie ze strony samych szczepień

- podkreśla dr Carlo Di Pietrantonj z włoskiego Servizio Regionale di Riferimento per l'Epidemiologia.

    Wznowienie szczepień obowiązkowych

    Minister Zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny wydało rekomendację, by wznowić bieżącą realizację szczepień obowiązkowych w ramach Programu Szczepień Ochronnych u dzieci z zachowaniem zasad bezpieczeństwa przeciwepidemicznego w czasie szczepienia, ze szczególnym uwzględnieniem:

    • szczepień na oddziałach noworodkowych
    • szczepień obowiązkowych w warunkach ambulatoryjnych, zwłaszcza podawanych zgodnie z PSO w pierwszych dwóch latach życia dziecka,
    • szczepień z uwzględnieniem indywidualnych sytuacji dzieci z chorobami przewlekłymi, dla których istnieją szczególne wskazania zdrowotne do szczepień,
    • szczepień poekspozycyjnych przeciw wściekliźnie, tężcowi, odrze, ospie wietrznej, WZW tupu b, według wskazań medycznych we wszystkich grupach wieku,
    • realizacji innych szczepień ochronnych, których konieczność podania lub dokończenie wynika z Charakterystyki Produktu Leczniczego.

    Zasady bezpieczeństwa

    Personel medyczny jak i pacjenci są zobowiązani w czasie pandemii do szczególnej ostrożności.

    Przede wszystkim należy wykonywać szczepienia w wydzielonych pomieszczeniach, w których nie przyjmuje się osób chorych z objawami ostrej infekcji. Zaleca się włączenie teleporady medycznej na etapie wywiadu epidemiologicznego i wstępnej kwalifikacji do szczepienia.

    Dzieci z jednym zdrowym opiekunem należy umawiać indywidualnie, na określoną godzinę, tak by w poczekalni przebywało w jednym czasie jak najmniej osób.

    W razie braku poczekalni i gabinetu tylko dla dzieci zdrowych, szczepienia powinny odbywać się w godzinach porannych.

    Personel medyczny jest zobowiązany do zachowania wszelkich zasad dotyczących zapobiegania zakażeniom przenoszonym drogą kropelkową lub bezpośredniego kontaktu. Szczególny nacisk jest położny na higienę rąk, przyjmowanie w odzieży roboczej/ochronnej, która nie miała kontaktu z pacjentami z objawami ostrej infekcji, dezynfekcja powierzchni, z którymi styka się pacjent.

    Zobacz film: Magdalena Krajewska w Dzień Dobry TVN o powrocie do szczepień.

    źródło: Dzień Dobry TVN

    źródło: szczepienia.pzh.gov.pl/ PAP


    Data aktualizacji: 23.04.2020,
    Opublikowano: 21.04.2020 r.

    Komentarze (0)

    Trwa dodawanie...
    Komentarz dodany!
    Komentarz nie mógł zostać dodany
    Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

    Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

    Czytaj więcej
    Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

    Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

    Czytaj więcej
    Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

    Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

    Czytaj więcej
    Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

    W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

    Czytaj więcej
    Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

    Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

    Czytaj więcej
    W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

    Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

    Czytaj więcej
    Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

    Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

    Czytaj więcej
    Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

    Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

    Czytaj więcej
    Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

    Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

    Czytaj więcej
    Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

    Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

    Czytaj więcej