Motylica wątrobowa – cykl rozwojowy, objawy, leczenie naturalne

Fot: natali_mis. / fotolia.com

Motylica wątrobowa jest pasożytem o złożonym cyklu rozwojowym, wywołującym fascjolozę u człowieka. Leczenie naturalne ziołami wspomaga proces regeneracji wątroby i pozwala usunąć pasożyty z organizmu. Diagnostyka polega na wykryciu jaj przywry w kale.

Motylica wątrobowa to przywra wywołująca chorobę pasożytniczą o nazwie fascjoloza. Łacińska nazwa motylicy wątrobowej to Fasciola hepatica. Larwy motylicy wątrobowej po spożyciu trafiają do przewodu pokarmowego, a stamtąd przedostaje się do wątroby i dróg żółciowych. Tam osiągają dorosłą postać i składają jaja. Motylica wątrobowa nie przenosi się z człowieka na człowieka, nie można więc się nią zarazić.

Zobacz też: Czym są pasożyty ludzkie? Objawy pasożytów, oczyszczanie organizmu

Motylica wątrobowa u człowieka – czy jest częsta?

Motylica wątrobowa jest dość rozpowszechniona na świecie, szczególnie w krajach, gdzie hoduje się owce i bydło. Właściwie nie występuje tylko na Antarktydzie. W Polsce nie jest to częsta choroba wśród ludzi, natomiast jest nią zarażony duży odsetek zwierząt.

Objawy motylicy wątrobowej

Choroba może mieć przebieg bezobjawowy, jednak często występują niezbyt charakterystyczne objawy podczas wędrówki larw do wątroby. Obserwuje się wtedy gorączkę, osłabienie, nudności, wymioty, czasami powiększenie wątroby i śledziony, a także ból brzucha, szczególnie w okolicy prawego podżebrza.

Po fazie wstępnego utajenia choroba może obrać ostry przebieg już na tydzień od zarażenia. Objawy mogą utrzymywać się nawet kilka miesięcy. Gdy choroba ma postać przewlekłą, poza zaostrzeniem okresowym objawów, pojawiają się dolegliwości związane z zablokowaniem dróg żółciowych, czyli żółtaczka i świąd skóry. Rzadko dochodzi do powikłań wynikających z zamknięcia dróg żółciowych, którymi są zapalenie pęcherzyka żółciowego lub zapalenie trzustki.

W przypadku spożywania surowej wątróbki owczej lub koziej, która jest zarażona larwami pasożyta, dochodzi do rozwoju tzw. fascjolozy gardłowej (zwanej również halzoun lub marrerra). Objawy fascjolozy gardłowej to uczucie ciała obcego w gardle, trudności w połykaniu i duszność.

Jak można się zarazić motylicą wątrobową?

Do zakażenia może dojść przez spożywanie surowych roślin wodnych, które są zanieczyszczone larwą motylicy wątrobowej. Zakazić się można również, spożywając zanieczyszczoną wodę lub inną żywność (np. owoce myte skażoną wodą). Rzadkie są przypadki zakażenia się podczas obróbki wątróbki owczej lub koziej, która zawiera niedojrzałe larwy pasożyta. Przywra ta lokalizuje się głównie w wątrobie i drógach żółciowych, jednak może dojść również do zaatakowania przez nią innych narządów, jak płuca, trzustka, śledziona, układ moczowy, mózg czy tkanki miękkie (np. mięśnie).

Zobaczcie, jak zbudowana jest wątroba:

Zobacz film: Budowa wątroby. Źródło: 36,6

Cykl rozwojowy motylicy wątrobowej

Cykl rozwojowy motylicy wątrobowej jest dość złożony. Żywiciel pośredni to ślimak, a żywiciel ostateczny to ssak roślinożerny. Jaja trafiają do gleby i wody z kałem. Z jaj uwalniana jest larwa, która dostaje się do ślimaka wodnego. Rozmnaża się w jego organizmie, a następnie przeobraża i przedostaje na zewnątrz. Ze środowiska zewnętrznego trafia do organizmu ssaka roślinożernego, u którego osiedla się w wątrobie i drogach żółciowych.

Motylica wątrobowa – diagnostyka

Motylica wątrobowa, a konkretnie jej jaja mogą być wykryte w kale. Aby rozpoznać zakażenie motylicą wątrobową, wykonuje się badanie kału kilkakrotnie. Poszukuje się jaj pod mikroskopem. Niekiedy przy okazji innych badań, podczas których istnieje możliwość pobrania bezpośredniej treści dróg żółciowych, można badanie wykonać bezpośrednio z żółci. Bardzo często zdarza się, że osoby zakażone dopiero po kilku miesiącach wydalają jaja pasożyta z kałem. Pomocnym badaniem jest wykrycie przeciwciał przeciwko motylicy wątrobowej we krwi. Dodatkowo w rozmazie krwi obwodowej zwiększa się odsetek eozynofilii, czyli leukocytów kwasochłonnych. Kiedy pasożyt rozpocznie inwazję w obrębie wątroby i dróg żółciowych, dodatkowo powodując objawy z pęcherzyka żółciowego, we krwi można stwierdzić wzrost wskaźników wątrobowych i bilirubiny.

Jedną z szybszych metod potwierdzających zakażenie motylicą wątrobową jest metoda PCR (polymerase chain reaction – reakcja łańcuchowa polimerazy).

W rozpoznaniu sprawdzają się również badania obrazowe, jak ultrasonografia (USG), tomografia komputerowa (TK) oraz rezonans magnetyczny (MR). Badania obrazowe pozwalają uwidocznić szczegółowo wątrobę, a konkretnie wytworzone przez motylicę wątrobową tunele czy torbiele.

Leczenie motylicy wątrobowej

Leczenie polega na podawaniu leków przeciwpasożytniczych. Niekiedy niezbędna jest endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna, czyli badanie endoskopowe pozwalające na interwencję w obrębie dróg żółciowych w przypadku ich niedrożności.

Leczenie naturalne motylicy wątrobowej – leczenie ziołami

Należy pamiętać, że w przypadku podejrzenia zakażenia pasożytem, należy zdecydować się na skuteczne leczenie przeciwpasożytnicze, a leczenie naturalne i zioła traktować jako element wspomagający leczenie. Do środków naturalnych wykorzystywanych w leczeniu motylicy wątrobowej zalicza się:

  • komosa piżmowa – wspomaga wydalanie przywr z organizmu;
  • orzech czarny – wspomaga prawidłowe funkcje przewodu pokarmowego, a także stwarza dość niekorzystne warunki dla rozwoju pasożytów;
  • olej z goździka korzennego – działa antyoksydacyjnie, pozwalając wyeliminować pasożyty i toksyny z organizmu;
  • l-arginina, l-ornityna czy metionina – wspomagają regenerację wątroby.
Data aktualizacji: 11.12.2018,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

ANA 27.11.2017r.

to są niestety artykuły by klikać

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej