Mlekotok – naturalne zjawisko czy objaw choroby?

Fot: AlekZotoff / gettyimages.com

Prolaktyna odpowiada za produkcję mleka u kobiet karmiących, choć ten proces ma swój początek już w ciąży. Dlatego też nie powinien martwić mlekotok u kobiety jeszcze przed porodem. Mlekotok może być także objawem gruczolaka przysadki mózgowej.

Mlekotok to określenie na wypływ mleka z gruczołów piersiowych. Odpowiedzialna jest za niego prolaktyna. Najczęściej mlekotok występuje po porodzie, kiedy kobieta zaczyna karmić piersią. Może jednak mieć miejsce w ciąży, co również jest prawidłowe. Patologiczny mlekotok obejmuje chorych z nadmierną produkcją prolaktyny, czyli hiperprolaktynemią.

Przyczyny mlekotoku

Przyczyn mlekotoku jest niewiele. Zalicza się tu przyczyny fizjologiczne, które naturalnie powodują produkcję pokarmu, i patologiczne. Wśród pierwszych należy zaznaczyć ciążę i karmienie piersią. Fizjologicznie już w czasie ciąży pod wpływem progesteronu tworzą się u kobiety pęcherzyki mleczne, natomiast za sprawą estrogenów powstają sieci przewodów mlecznych. Natomiast za produkcję i wydzielanie mleka odpowiedzialne są inne hormony, a mianowicie prolaktyna i oksytocyna. Prolaktyna odpowiada za produkcję pokarmu. Pobudza piersi do wydzielania mleka, szczególnie podczas ssania piersi przez dziecko. Drugi hormon, czyli oksytocyna, powoduje wypływanie mleka z piersi.

Zobacz film: Jak łagodnie zakończyć karmienie piersią? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Zdarza się jednak, że u kobiet nieciężarnych i niekarmiących, a także u mężczyzn, dochodzi do wydzielania mleka z piersi. Może się tak zdarzyć, jeśli w organizmie występuje zbyt wysoki poziom prolaktyny (hiperprolaktynemia). Do jej przyczyn zalicza się:

  • guz przysadki mózgowej wydzielający prolaktynę,
  • niewydolność wątroby,
  • niewydolność nerek,
  • niektóre leki.

Mlekotok a ciąża

Pokarm u kobiety tworzy się nawet od 16. tygodnia ciąży. Jednak są to zazwyczaj na tyle małe ilości, że przyszła mama może ich nie zauważyć. Z tego powodu brak wycieku mleka z piersi przed porodem nie powinien w żaden sposób martwić, a już na pewno nie przekreśla szans na karmienie naturalne.

Mlekotok po porodzie

Karmienie piersią ma pewne fazy. Nie można liczyć na to, że od razu w pierwszych godzinach po porodzie laktacja będzie idealna. Należy dać sobie 1–2 dni na rozkręcenie mlekotoku, ponieważ organizm kobiety dostosowuje produkcję mleka do potrzeb dziecka. Pierwsze dni to wydzielanie tzw. siary. Pod koniec pierwszego tygodnia po porodzie (najczęściej w 5. lub 6. dobie) kobieta może czuć bardzo duże nabrzmienie piersi i znaczne zwiększenie ilości wydzielanego mleka. Taki nasilony mlekotok określony jest nawałem pokarmu i normalizuje się dość szybko, dostosowując ilość i jakość wydzielanego mleka do potrzeb dziecka. Skład mleka zmienia się wraz z czasem samego karmienia, jak również w kolejnych przedziałach czasowych po porodzie. Ma to na celu zapewnić noworodkowi i niemowlęciu to, czego najbardziej potrzebuje.

Mlekotok u mężczyzn i kobiet niekarmiących

Jeśli kobieta nie jest w ciąży i nie karmi piersią, wyciek mleka z brodawek sutkowych jest patologią. Może również wystąpić u mężczyzn. Najczęstszą przyczyną tego jest guz prolaktynowy wydzielający prolaktynę. Wysoki poziom tego hormonu znacznie zaburza pracę jajników u kobiet i jąder u mężczyzn. Inne objawy wskazujące na hiperprolaktynemię, współistniejące z mlekotokiem, to:

  • zaburzenia miesiączkowania,
  • suchość pochwy,
  • uderzenia gorąca.

U mężczyzn pojawiają się impotencja, zaburzenia popędu płciowego, powiększenie piersi, spadek masy mięśniowej i zmniejszenie owłosienia płciowego. Ponadto sam gruczolak przysadki może dawać objawy wynikające z ucisku na sąsiadujące tkanki, czyli bóle głowy, zaburzenia widzenia czy objawy związane z niedoborem innych hormonów w organizmie.

Zobacz film: Co zrobić jeśli brakuje mleka? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Data aktualizacji: 01.06.2018,
Opublikowano: 01.06.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej