Miód – naturalny sposób na suche, zniszczone, łamliwe włosy 

Fot.: invizbk / Getty Images

Miód na włosy można zastosować w postaci samodzielnie przygotowanych odżywek, masek lub płukanek. Można także dodawać go do gotowych produktów drogeryjnych. Regularnie używany, regeneruje – nawilża, zmiękcza i wygładza – włosy, a także zmniejsza ich łamliwość i zapobiega wypadaniu.

Miód jest produktem, który słynie z dobroczynnych dla zdrowia właściwości. Oprócz łatwo przyswajalnych cukrów zawiera witaminy, minerały, kwasy organiczne, enzymy, karotenoidy, związki polifenolowe. Substancje te wykazują między innymi – niezwykle korzystne dla kondycji skóry i włosów – działanie antyoksydacyjne, bakteriostatyczne, przeciwzapalne i antyalergiczne.

Jak działa miód na włosy?

Dzięki bogactwu substancji odżywczych, a także za sprawą działania antyseptycznego i antyoksydacyjnego, miód zastosowany bezpośrednio na skórę głowy wzmacnia włosy, zmniejsza łamliwość, chroni je przed wypadaniem, a nawet stymuluje ich porost. Wpływa bowiem korzystnie na kondycję cebulek włosowych. Dostarcza im niezbędnych witamin, minerałów, zapobiega infekcjom i chorobom, takim jak łuszczyca czy łupież.

Miód stanowi remedium na suchość włosów – wysuszonych słońcem, zniszczonych stylizacją czy farbowaniem – ponieważ nie tylko silnie je nawilża, ale też, dzięki właściwościom higroskopijnym, zatrzymuje w nich wilgoć. Przy regularnym stosowaniu odżywek czy płukanek wzbogaconych o miód włosy stają się bardziej miękkie, sprężyste, wygładzone i błyszczące.

Jednym ze składników miodu jest nadtlenek wodoru – związek o silnym działaniu utleniającym. Substancja ta w trzyprocentowym roztworze znana jest jako woda utleniona. Ma właściwości bakteriobójcze, a także rozjaśniające. Z tego powodu miód regularnie dodawany do odżywek rozjaśnia włosy. Efekty są dobrze widoczne zwłaszcza na naturalnym kolorze blond. Dla ich wzmocnienia do miodu można dodać nieco soku z cytryny.

Miód na włosy – jak stosować?

Aby zaaplikować miód na włosy, należy wymieszać go z innymi składnikami – nierozcieńczony poskleja pasma i sprawi, że będzie je bardzo trudno rozczesać. Z tego samego względu należy zachować odpowiednie proporcje – zawartość miodu nie powinna przekraczać 50% składu mieszanki.

Najprostszym i najwygodniejszym sposobem na przygotowanie kosmetyku z miodem jest dodanie go do odżywki czy maski do włosów. Można także stworzyć miksturę złożoną z innych naturalnych składników. W zależności od indywidualnych potrzeb mogą to być oleje, jogurt, żółtko jajka, sok czy ocet owocowy. Preparat stosuje się na umyte, wilgotne włosy. Nakłada się go na ich całą długość na co najmniej pół godziny. Nie ma jednoznacznych wskazań, ile trzymać miód na włosach, ale według niektórych źródeł mieszankę można pozostawić nawet na całą noc. Włosy najlepiej owinąć przy tym folią czy osłonić specjalnym czepkiem. Następnie dokładnie spłukuje się je ciepłą wodą. Można użyć przy tym zwykłej, lekkiej odżywki do włosów.

Domowe kosmetyki do włosów z miodem przygotowuje się przed samym użyciem (nigdy na zapas), ponieważ świeże produkty mają najsilniejsze działanie.

Dlaczego warto jeść miód? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Dlaczego warto jeść miód? Źródło: Wiem, co jem i wiem, co kupuję

Przykładowe mikstury z miodem na włosy

Przepis na domową odżywkę czy maskę do włosów z miodem należy dostosować do rodzaju włosów. Suchym i zniszczonym posłużą dodatki w postaci olejów, którymi lepiej nie obciążać włosów cienkich, przetłuszczających się. W ich przypadku sprawdzą się sok z cytryny lub aloesu, napar ziołowy (np. z pokrzywy) czy soda oczyszczona.

Przesuszonym włosom posłuży maska z miodu i olejku kokosowego lub arganowego. Przygotowuje się ją, mieszając 1 łyżkę miodu z 2 łyżkami oleju. Preparat nakłada się na około 30 minut, omijając partie włosów tuż przy samej nasadzie. Maska silnie odżywia, nawilża i ułatwia rozczesywanie fryzury.

Na włosy ze skłonnością do przetłuszczania się można zastosować płukankę z miodu i octu jabłkowego. W 1 szklance letniej wody rozpuszcza się 1 łyżkę miodu i 2 łyżki octu. Całość należy dokładnie wymieszać, po czym spłukać włosy tak przygotowaną miksturą pod koniec mycia. Doda fryzurze miękkości i objętości.

Odżywka z miodu i soku z cytryny skutecznie chroni włosy przed wypadaniem, jednocześnie rozjaśniając je. Przygotowuje się ją, mieszając składniki w proporcji 1 łyżka miodu na 50 ml soku z cytryny. Miksturę rozprowadza się na wilgotnych włosach i pozostawia na co najmniej 30 minut, po czym starannie spłukuje się ciepłą wodą.

Zobacz film: Czy można słodzić gorącą herbatę miodem? - test. Źródło: 36,6

Miód na włosy – ile trzeba czekać na efekty?

Gotowe, drogeryjne kosmetyki do włosów przynoszą niemal natychmiastowe efekty. Są one jednak najczęściej krótkotrwałe – aby włosy zachowały zdrowy wygląd, należy regularnie poddawać je działaniu chemicznych preparatów. Zaletą domowych mikstur z miodem jest wykorzystanie w pełni naturalnych składników. Na rezultat ich działania zwykle należy poczekać kilka tygodni. Jednak po takim czasie kondycja włosów ulega wyraźnej i długotrwałej poprawie. 

Data aktualizacji: 05.07.2019,
Opublikowano: 05.01.2018 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Ali 23.05.2021r.

wszystko potwierdzam w 100%

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej