Mięso to najlepsze źródło białka, ale może być też niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo mięso nam szkodzi?

Fot: Yuji Kotani / gettyimages.com

Mimo że podstawą naszej codziennej diety powinny być warzywa i owoce, to w menu większości z nas dominuje mięso. Co gorsza, czerwone. Ze statystyk wynika, że statystyczny Polak zjada rocznie ok. 40 kilogramów wieprzowiny. Jak to się przekłada na nasze zdrowie?

Wieprzowina to jedno z najbardziej tłustych i groźnych dla naszego zdrowia gatunków mięsa. Zawiera bardzo dużo nasyconych kwasów tłuszczowych, które podnoszą poziom cholesterolu, a to może doprowadzić do miażdżycy, zawału serca lub udaru mózgu.

Czy mięsa trzeba się bać?

Mięso to doskonałe źródło białka, bez którego ludzki organizm nie może się obejść. Specjaliści podkreślają, że choć jest niebezpieczne, nie trzeba z niego całkowicie rezygnować. Najbezpieczniej będzie jeść je maksymalnie dwa razy w tygodniu, ale tylko to, które jest dobrej jakości i nie zostało przetworzone. Trzeba sobie zdawać sprawę, że to w postaci wędlin, kiełbas czy pasztetów mięso zawiera najwięcej konserwantów i sztucznych wzmacniaczy, które szkodzą nam najbardziej i przyczyniają się do rozwoju niektórych nowotworów

Zobacz nasz film i dowiedz się, czy jedzenie mięsa wieprzowego jest bezpieczne dla zdrowia:

Zobacz film: Czy jedzenie mięsa wieprzowego szkodzi zdrowiu? Źródło: Co nas truje?

Mięso, znaczy nowotwór?

Światowa Organizacja Zdrowia przygotowała listę artykułów spożywczych, które mają bezpośredni wpływ na rozwój choroby nowotworowej. Na pierwszym miejscu wśród tych najgroźniejszych dla naszego zdrowia znalazło się czerwone mięso. Szkodzić może zarówno to przetworzone, jak i to, które nie zostało poddane żadnej obróbce.

Poza problemami z układem krążenia, dieta bogata w czerwone mięso ma bezpośredni związek z tworzeniem się zmian nowotworowych w układzie pokarmowym, zwłaszcza w obrębie jelita grubego. Jak rozpoznać, że w naszym organizmie dzieje się coś złego? Najbardziej charakterystycznym objawem – a zarazem dowodem na to, że zmiany są już bardzo duże – jest obecność krwi w stolcu. Wystąpienie takich dolegliwości powinno sprowokować jak najszybszą wizytę u lekarza. Zaniepokoić powinny także:

  • zmiana cyklu wypróżnień (wstawanie w nocy do toalety nie jest normalne i wymaga konsultacji z lekarzem);
  • dyskomfort w jamie brzusznej;
  • utrata masy ciała;
  • zmęczenie i znaczne osłabienie;
  • brak apetytu.

Najprostszym i zarazem najlepszym sposobem na uniknięcie choroby jest profilaktyczne wykonywanie kolonoskopii. Takie badanie powinna wykonać każda osoba, która skończyła 50 lat lub ma w rodzinie przypadki zachorowania na ten rodzaj nowotworu. Tylko w ten sposób można odpowiednio wcześnie wykryć chorobę i skutecznie ją leczyć.

Rak jelita grubego to trzeci najczęściej rozpoznawany nowotwór w Polsce. Wyprzedza go tylko rak płuc i gruczołu krokowego. Wśród częstotliwości zgonów – zajmuje drugie miejsce. Statystyki pokazują, że z jego powodu każdego dnia umiera aż 28 osób. Badacze podkreślają, że gdybyśmy ograniczyli jedzenie mięsa do minimum, to udałoby się uratować ok. 3 tysięcy osób.

Czy jedzenie mięsa może przyczynić się do rozwoju raka? Dowiesz się tego z naszego filmu:

Zobacz film: Czynniki sprzyjające rozwojowi nowotworów. Czerwone mięso na pierwszym miejscu. Źródło: Co nas truje?

Data aktualizacji: 19.10.2018,
Opublikowano: 10.07.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej