Mięśnie Kegla. Jak je wzmocnić?

Fot: Sofia Zhuravetc / fotolia.com

Mięśnie Kegla odpowiadają za podtrzymywanie narządów znajdujących się obrębie miednicy, zwłaszcza macicy, pęcherza moczowego i okrężnicy. Gdy są sprawne i wyćwiczone, poprawiają jakość życia seksualnego, kiedy słabną, wywołują sporo problemów, w tym uciążliwą dolegliwość – nietrzymanie moczu.

Mięśnie Kegla zawdzięczają nazwę amerykańskiemu ginekologowi Arnoldowi Keglowi, który na przełomie lat 40. i 50. XX w. prowadził badania dotyczące powszechnego wśród ówczesnych kobiet problemu z nietrzymaniem moczu. Odkrył wówczas, jak dużą rolą odgrywają mięśnie dna miednicy, a w 1952 r. opublikował pracę zawierającą między innymi zestaw stosowanych do dziś ćwiczeń, które warto wykonywać, by wzmocnić mięśnie Kegla.

Czym są mięśnie Kegla?

Mięśnie Kegla to tak naprawdę jeden trzywarstwowy mięsień rozciągający się między kością łonową a guziczną, otaczający ujście pochwy, cewki moczowej oraz odbytnicy i utrzymujący narządy położone w obrębie miednicy, czyli m.in. macicę, pęcherz moczowy i okrężnicę. Mięśnie Kegla pomagają rozpocząć oraz wstrzymać wydalanie moczu, koordynują ruchy jelit, a także zapobiegają ewentualnej nieszczelności pęcherza. Ułatwiają poród, przede wszystkim wspomagając wydostanie się dziecka z łona matki.

Gdzie są mięśnie Kegla? Wyczujemy je przykładając palce jednej ręki do miejsca nad kością łonową i genitaliami, tam gdzie zaczyna się strefa włosów łonowych. Palce drugiej ręki umieszczamy poniżej kości ogonowej (ostatni odcinek kręgosłupa), w miejscu, gdzie zaczyna się przerwa między pośladkami. Później postarajmy się zacisnąć mięśnie Kegla, tak jakbyśmy zamierzali powstrzymać wydalanie moczu. Pod palcami powinniśmy wówczas poczuć pulsowanie mięśni Kegla.

Zobacz film: Mięśnie Kegla - gdzie ich szukać i do czego służą? Źródło: Stylowy Magazyn.

Mięśnie Kegla a stosunek seksualny

Mięśnie Kegla mają bardzo duże znaczenie dla życia seksualnego. W momencie podniecenia i orgazmu zaczynają kurczyć się i naprężać w niekontrolowany sposób. Początkowo skurcze są efektem bezpośredniej stymulacji oraz emocji związanych ze stosunkiem. Później, gdy do mózgu wysyłane są kolejne komunikaty o napięciu erotycznym, pulsowanie mięśni Kegla staje się coraz szybsze i bardziej rytmiczne, co wzmacnia podniecenie.

Mięśnie Kegla warto ćwiczyć, ponieważ dzięki temu kobieta zyskuje zdolność kontrolowania orgazmu oraz umiejętność wielokrotnego szczytowania. Sprawny mięsień Kegla może zwiększyć przyjemność ze współżycia seksualnego nie tylko u kobiety, ale również u jej partnera.

Zobacz także: Przykłady ćwiczeń na mięśnie Kegla, również w ciąży i po porodzie

Na całym świecie coraz większą popularnością cieszą się treningi techniki kabazza, zwanej także singapurskim pocałunkiem – to znana od wieków na Dalekim Wschodzie umiejętność doprowadzenia mężczyzny do orgazmu wyłącznie skurczami pochwy, a zwłaszcza mięśni Kegla. Korzysta na tym również kobieta, ponieważ taka stymulacja wywołuje u niej silne podniecenie. Dzięki treningowi mięśni Kegla, które (zwłaszcza gdy są niećwiczone) z wiekiem znacznie słabną, może dłużej cieszyć się satysfakcjonującym życiem seksualnym.

Jak wzmocnić mięśnie Kegla?

Mięśnie Kegla słabną w miarę upływu lat, na ich funkcjonowanie negatywnie wpływają także inne czynniki, np.:

  • siedzący tryb życia,
  • mała aktywność fizyczna,
  • ciężka praca fizyczna,
  • dźwiganie ciężkich przedmiotów,
  • otyłość,
  • częste porody,
  • choroby wywołujące ataki gwałtownego kaszlu,
  • operacje ginekologiczne,
  • menopauza.

Jak sprawdzić, czy mięśnie Kegla znajdują się w dobrej formie? Najprostszym sposobem jest przeprowadzenie tzw. testu trampoliny. Należy wykonać kilkanaście podskoków i jeśli w tym czasie poczujemy silniejsze parcie na pęcherz moczowy, może to zwiastować osłabienie mięśni Kegla. Do innego eksperymentu będziemy potrzebować średnio dojrzałego banana. Obieramy go ze skórki, umieszczamy w torebce foliowej, a następnie wkładamy do pochwy i zaciskamy mięśnie. Jeśli owocu nie uda się nawet lekko zgnieść, to oznacza, że mięśnie Kegla nie pracują prawidłowo.

Osłabione mięśnie Kegla zwiększają ryzyko różnych dolegliwości, np. wysiłkowego nietrzymania moczu – uciążliwego schorzenia, z którym według ostrożnych szacunków zmaga się nawet 3 miliony Polek. Skutkują też zwiększoną podatnością na zaparcia i hemoroidy, pojawiające się szczególnie w okresie ciąży. Dzięki odpowiedniemu ich ćwiczeniu kobiety mogą lepiej przygotować się do porodu, uniknąć konieczności nacięcia krocza i uchronić się przed wypadaniem macicy. Motywacją do zadbania o mięśnie Kegla powinna być również perspektywa większej przyjemności z seksu.

Zobacz także: Mięśnie Kegla u mężczyzn. Jak i po co ćwiczyć mięśnie dna miednicy u mężczyzn?

Najlepszą formą treningu jest naprzemienne zaciskanie i rozluźnianie mięśni Kegla, na początku powtarzane kilka, a następnie kilkanaście razy. Możemy też wykorzystać specjalne akcesoria, np. ciężarek dopochwowy, zmuszający do zaciskania mięśni, aby utrzymać przedmiot w środku. Sprawdzą się również kulki gejszy, najlepiej wykonane z hipoalergicznego silikonu medycznego, który nie powoduje podrażnień czy infekcji.

Zobacz film: Jak sprawdzić w jakiej formie są nasz mięśnie dna miednicy? Źródło: 36,6.

Stymulator mięśni Kegla

Mięśnie Kegla można też pobudzać dostępnymi na rynku elektrostymulatorami, zalecanymi zwłaszcza kobietom zmagającym się z nietrzymaniem moczu. Mięśnie pobudza się do skurczów i intensywnej pracy za pomocą impulsów elektrycznych. Efekt działania elektrostymulacji bywa bardzo szybki, mięśnie Kegla wzmacniają się już po 2–3 tygodniach codziennych kilkunastominutowych aplikacji. Stymulatorów nie powinny używać osoby chorujące na padaczkę, z niewyleczonym zakażeniem pochwy czy założonym rozrusznikiem serca.

Zobacz film: Jak ćwiczyć mięśnie Kegla? Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 21.05.2018,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skurcze łydek – przyczyny, jak się ich pozbyć i jak rozmasować skurcz łydki

Skurcze łydek to nierzadki objaw pojawiający się najczęściej w nocy. Bolesne skurcze (zarówno te w nocy, jak i kilkudniowe) mogą być symptomem m.in. niedoboru mikro i makroelementów, niewydolności żylnej tzw. żylaków lub przetrenowania. Silne skurcze łydki można skutecznie pokonać – jedną z metod jest masaż.

Czytaj więcej
Tężyczka – jawna i utajona forma choroby oraz jej objawy. Czy da się zapobiec atakom?

Tężyczka powoduje drętwienie twarzy, kończyn i skurcze mięśni różnych części ciała na skutek nadmiernej wrażliwości nerwowo-mięśniowej. Występuje w postaci jawnej i utajonej, której rozpoznanie jest znacznie trudniejsze.

Czytaj więcej
Czym jest sarkopenia? Przyczyny, objawy i leczenie schorzenia

Sarkopenia jest schorzeniem, w wyniku którego dochodzi do utraty masy mięśniowej, a tym samym do obniżenia sprawności fizycznej. Jej przyczyną jest starzenie się organizmu, jednak mogą ją spowodować także inne czynniki. Leczenie sarkopenii wymaga zmiany stylu życia, czyli wdrożenia odpowiedniej diety i aktywności fizycznej.

Czytaj więcej
Zapalenie mięśni – objawy i metody leczenia. Rokowanie

Stan zapalny mięśni oznacza zespół dolegliwości dotyczących mięśni szkieletowych, tkanki łącznej, skóry czy innych struktur wewnętrznych. Zjawisko charakteryzuje się różnorodną etiologią i przebiegiem. Leczenie choroby jest trudne, a rokowanie zależy od obrazu klinicznego.

Czytaj więcej
Ból w okolicy serca przy oddychaniu - jakie ma przyczyny?

Ból w okolicy serca nie zawsze jest związany z zaburzeniem pracy tego organu. Towarzyszy zapaleniu płuc i opłucnej, zmianom zwyrodnieniowym odcinka piersiowego kręgosłupa i chorobom układu pokarmowego, a zwłaszcza chorobie refluksowej.

Czytaj więcej
Refleksoterapia, czyli leczniczy masaż stóp, głowy i dłoni. Sprawdź, jak może poprawić zdrowie

Refleksologia to technika zaliczana do akupresury. Polega na odpowiednim uciskaniu punktów zlokalizowanych na stopach, twarzy oraz dłoniach, które są nazywane refleksami. Poszczególne punkty odpowiadają pracy określonych organów lub części ciała. Masaż refleksów ma najczęściej na celu poprawę pracy danych narządów.

Czytaj więcej
Co to jest tauryna? Jak działa na mięśnie i mózg? Sprawdź dawkowanie i... skutki uboczne

Tauryna to związek chemiczny, wykorzystywany przede wszystkim jako składnik suplementów diety przeznaczonych dla sportowców oraz popularnych napojów energetycznych. Jego podstawową właściwością jest wspomaganie procesów regeneracyjnych w mięśniach.

Czytaj więcej
Rdzeniowy zanik mięśni (SMA) - choroba dziedziczna: patogeneza, objawy, sposób leczenia, rehabilitacja i rokowania

Rdzeniowy zanik mięśni jest schorzeniem układu nerwowego i mięśniowego, które objawia się osłabieniem mięśni i upośledzeniem ruchu. Jest to rzadka choroba o podłożu genetycznym, występująca w czterech różnych postaciach, z których każdy pojawia się na różnym etapie życia. Leczenie rdzeniowego zaniku mięśni opiera się przede wszystkim na stosowaniu środków, zwalczających objawy tej choroby.

Czytaj więcej
Koronawirus: uporczywe zmęczenie może być długotrwałym objawem COVID-19

Pacjenci, którzy pokonali COVID-19, nie zawsze wracają do pełnego zdrowia. Infekcja koronawirusem SARS-CoV-2 może wywołać nie tylko trwałe zmiany np. w płucach, ale też prowadzić do rozwoju zespołu chronicznego zmęczenia - wykazały najnowsze badania.

Czytaj więcej
Biały ser nie tylko pomaga schudnąć, ale też zapobiega insulinooporności

Twaróg to jeden z ulubionych produktów osób na diecie. I nic dziwnego! Zawiera mało kalorii, za to ma w sobie mnóstwo białka, które zapobiega utracie masy mięśniowej podczas odchudzania. Ale to nie jedyne powody, dla których biały ser pomaga zgubić zbędne kilogramy.

Czytaj więcej