Mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy – ból, dolegliwości, stany zapalne

Fot. cudazi / Getty Images

Mięśnie mostkowo-obojczykowo-sutkowe to jedne z największych i najsilniejszych mięśni szyi. Działając pojedynczo, powodują skręcanie głowy, wspólnie – jej unoszenie lub pochylanie. Najczęstszym poważnym problemem zdrowotnym, który ich dotyczy, jest kręcz – wrodzony lub nabyty. 

Mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy (w skrócie MOS) to długi, zaliczany do grupy powierzchownych, mięsień szyi. Występuje symetrycznie po obu stronach ciała. Skutkiem jego deformacji, stanów zapalnych lub innych dysfunkcji jest najczęściej kręcz – przymusowa pozycja głowy ze skręceniem ku bokowi i lekkim uniesieniem.

Budowa mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego i jego przyczepy

Mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy jest zlokalizowany w przedniobocznej części szyi. Jego dwie głowy przyczepiają się do górnej krawędzi rękojeści mostka (obok wcięcia) oraz do przyśrodkowej części obojczyka. Mięsień przebiega skośnie – ku górze i w bok. Jego przyczep znajduje się na czaszce, za uchem – na tzw. wyrostku sutkowatym, który ma kształt zbliżony do stożka. Mięsień jest najlepiej widoczny przy lekkim, bocznym skręceniu głowy.

Unerwienie mięśnia pochodzi z dwóch źródeł:

  • z gałązki zewnętrznej XI nerwu czaszkowego, czyli nerwu dodatkowego,
  • ze splotu szyjnego, utworzonego przez pierwsze cztery pary nerwów rdzeniowych (czyli z poziomu kręgów szyjnych C1–C4).

MOS jest unaczyniony w dolnej części przez odgałęzienia tętnicy podobojczykowej, a w górnej – pośrednio z tętnicy szyjnej zewnętrznej.

Działanie mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego

MOS jest mięśniem poprzecznie prążkowanym i jego działanie w dużej mierze jest zależne od woli człowieka. Jednak jego właściwe napięcie (wraz z pracą innych mięśni) zapewnia przede wszystkim utrzymanie prawidłowej pozycji głowy. Jej stabilizacja to bardzo trudne zadanie. Masa głowy jest relatywnie duża, znajduje się na szczycie kręgosłupa szyjnego i ma niemal nieograniczoną ruchomość. Musi być jednak stabilizowana ze względu na konieczność ochrony mózgu przed wstrząsami oraz po to, by zapewnić prawidłową pracę narządom wzroku i równowagi. Gdyby nie dynamiczna kontrola i korekta położenia głowy oraz jej sprężysta stabilizacja, zmysły te nie funkcjonowałyby właściwie.

Mięśnie utrzymujące głowę we właściwym położeniu wykonują nieustannie pracę, której zakres zwiększa się w trakcie przebywania w wymuszonej pozycji, poruszania się czy podczas uprawiania sportu. Jednymi z najważniejszych mięśni wykonujących te czynności są mięśnie mostkowo-obojczykowo-sutkowe. Dzięki nim możliwe jest też wykonywanie dużej grupy ruchów dowolnych. Jeśli skurczowi podlega jeden z mięśni – dochodzi do skręcenia głowy w stronę przeciwną. MOS, skracając się, ustawia się wtedy w pozycji niemal pionowej.

Wynik wspólnego działania obu mięśni mostkowo-obojczykowo-sutkowych jest zależny od pozycji głowy w chwili ich skurczu. Jeśli jest ona lekko pochylona, to efektem jest dalsze przygięcie głowy do przodu, z przyciągnięciem brody do mostka. Jeśli zaś głowa jest odchylona lekko ku tyłowi – skurcz powoduje wzmocnienie tego ruchu i skierowanie twarzy ku górze.

Czym jest spastyczność mięśni? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Czym jest spastyczność mięśni? Źródło: 36,6

Mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy – ból

Ból mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego jest najczęściej spowodowany jego przeciążeniem i zmęczeniem. Zwykle łatwo go zidentyfikować, ponieważ nasila się przy bocznych skrętach głowy.

Ból może być skutkiem statycznego obciążenia mięśnia (np. przy utrzymywaniu głowy przez dłuższy czas w wymuszonej pozycji) albo urazu. Przyczyną jest wtedy zwykle gwałtowna zmiana położenia głowy (np. w trakcie wypadku komunikacyjnego, upadku), a dolegliwości wynikają z naciągnięcia lub naderwania mięśnia. Utrzymują się one w takich przypadkach maksymalnie przez kilka dni i ustępują samoistnie.

Jeśli ból trwa dłużej albo towarzyszą mu inne objawy, należy skonsultować się z lekarzem, tym bardziej że w obrębie szyi znajduje się wiele innych, ważnych struktur anatomicznych, których choroba może być pierwotną przyczyną bólu. Przykładem mogą być tu choćby szyjne węzły chłonne.

Mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy – zapalenie

Proces zapalny mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego ma najczęściej charakter jałowy, to znaczy nie jest skutkiem infekcji (np. bakteryjnej). Przyczyną są np. stany pourazowe przebiegające z naderwaniem mięśnia lub wylewem krwi, stłuczenie mięśnia albo tworzenie się z innych powodów nacieków białych krwinek w obrębie mięśnia.

Objawami są najczęściej: bolesność, ograniczenie ruchomości, pogrubienie mięśnia, obrzęk okolicznych tkanek miękkich szyi. Przy zapaleniu przewlekłym objawy mogą być mniej nasilone.

Skutkiem trwającego dłużej procesu zapalnego może być postępujące zwłóknienie. Nie tylko zmniejsza ono zdolność do aktywnego skurczu mięśnia, ale też zwykle prowadzi do jego skrócenia i przykurczu wymuszającego nienaturalną pozycję głowy.

Kręcz szyi

Zmiany w obrębie mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego są jedną z przyczyn kręczu szyi – utrwalonego przymusowego ustawienia głowy w pozycji bocznego skrętu (czasem też lekkiego uniesienia). Powodami tego zespołu są choroby układowe, neurologiczne, stany pozapalne lub pourazowe albo wady rozwojowe. W tym ostatnim wypadku uważa się, że przyczyną pierwotną jest niedorozwój naczyń zapewniających ukrwienie mięśnia albo brak prawidłowego krążenia wynikający z niewłaściwego ułożenia płodu w macicy.

Kręczem nazywa się też bolesne, krótkotrwałe, napadowe przykurcze mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego, które pojawiają się np. po śnie w nieprawidłowej pozycji lub przechłodzeniu szyi. Objawy te ustępują zwykle w krótkim czasie, samoistnie lub po podaniu środków przeciwbólowych i niesterydowych leków przeciwzapalnych. 

Opublikowano: 22.08.2018 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Jan58 29.08.2018r.

Po wypadku samochodowym mialem powazne problemy z kregoslupem. Takze w odcinku szyjnym. Dostalem kolnierz i rehabilitacje – 10 zabiegow! Pomoglo, ale tylko troche po bo dzis dzien odczuwam skutki tego wypadku .

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Skurcze łydek – przyczyny, jak się ich pozbyć i jak rozmasować skurcz łydki

Skurcze łydek to nierzadki objaw pojawiający się najczęściej w nocy. Bolesne skurcze (zarówno te w nocy, jak i kilkudniowe) mogą być symptomem m.in. niedoboru mikro i makroelementów, niewydolności żylnej tzw. żylaków lub przetrenowania. Silne skurcze łydki można skutecznie pokonać – jedną z metod jest masaż.

Czytaj więcej
Tężyczka – jawna i utajona forma choroby oraz jej objawy. Czy da się zapobiec atakom?

Tężyczka powoduje drętwienie twarzy, kończyn i skurcze mięśni różnych części ciała na skutek nadmiernej wrażliwości nerwowo-mięśniowej. Występuje w postaci jawnej i utajonej, której rozpoznanie jest znacznie trudniejsze.

Czytaj więcej
Czym jest sarkopenia? Przyczyny, objawy i leczenie schorzenia

Sarkopenia jest schorzeniem, w wyniku którego dochodzi do utraty masy mięśniowej, a tym samym do obniżenia sprawności fizycznej. Jej przyczyną jest starzenie się organizmu, jednak mogą ją spowodować także inne czynniki. Leczenie sarkopenii wymaga zmiany stylu życia, czyli wdrożenia odpowiedniej diety i aktywności fizycznej.

Czytaj więcej
Zapalenie mięśni – objawy i metody leczenia. Rokowanie

Stan zapalny mięśni oznacza zespół dolegliwości dotyczących mięśni szkieletowych, tkanki łącznej, skóry czy innych struktur wewnętrznych. Zjawisko charakteryzuje się różnorodną etiologią i przebiegiem. Leczenie choroby jest trudne, a rokowanie zależy od obrazu klinicznego.

Czytaj więcej
Ból w okolicy serca przy oddychaniu - jakie ma przyczyny?

Ból w okolicy serca nie zawsze jest związany z zaburzeniem pracy tego organu. Towarzyszy zapaleniu płuc i opłucnej, zmianom zwyrodnieniowym odcinka piersiowego kręgosłupa i chorobom układu pokarmowego, a zwłaszcza chorobie refluksowej.

Czytaj więcej
Refleksoterapia, czyli leczniczy masaż stóp, głowy i dłoni. Sprawdź, jak może poprawić zdrowie

Refleksologia to technika zaliczana do akupresury. Polega na odpowiednim uciskaniu punktów zlokalizowanych na stopach, twarzy oraz dłoniach, które są nazywane refleksami. Poszczególne punkty odpowiadają pracy określonych organów lub części ciała. Masaż refleksów ma najczęściej na celu poprawę pracy danych narządów.

Czytaj więcej
Co to jest tauryna? Jak działa na mięśnie i mózg? Sprawdź dawkowanie i... skutki uboczne

Tauryna to związek chemiczny, wykorzystywany przede wszystkim jako składnik suplementów diety przeznaczonych dla sportowców oraz popularnych napojów energetycznych. Jego podstawową właściwością jest wspomaganie procesów regeneracyjnych w mięśniach.

Czytaj więcej
Rdzeniowy zanik mięśni (SMA) - choroba dziedziczna: patogeneza, objawy, sposób leczenia, rehabilitacja i rokowania

Rdzeniowy zanik mięśni jest schorzeniem układu nerwowego i mięśniowego, które objawia się osłabieniem mięśni i upośledzeniem ruchu. Jest to rzadka choroba o podłożu genetycznym, występująca w czterech różnych postaciach, z których każdy pojawia się na różnym etapie życia. Leczenie rdzeniowego zaniku mięśni opiera się przede wszystkim na stosowaniu środków, zwalczających objawy tej choroby.

Czytaj więcej
Koronawirus: uporczywe zmęczenie może być długotrwałym objawem COVID-19

Pacjenci, którzy pokonali COVID-19, nie zawsze wracają do pełnego zdrowia. Infekcja koronawirusem SARS-CoV-2 może wywołać nie tylko trwałe zmiany np. w płucach, ale też prowadzić do rozwoju zespołu chronicznego zmęczenia - wykazały najnowsze badania.

Czytaj więcej
Biały ser nie tylko pomaga schudnąć, ale też zapobiega insulinooporności

Twaróg to jeden z ulubionych produktów osób na diecie. I nic dziwnego! Zawiera mało kalorii, za to ma w sobie mnóstwo białka, które zapobiega utracie masy mięśniowej podczas odchudzania. Ale to nie jedyne powody, dla których biały ser pomaga zgubić zbędne kilogramy.

Czytaj więcej