Mielofibroza – pierwotne włóknienie szpiku. Przyczyny, objawy i leczenie

Fot.: cassis / stock.adobe.com

Mielofibroza jest nowotworem mieloproliferacyjnym. Główne jej objawy to postępujące włóknienie szpiku oraz powiększenie śledziony. Leczenie mielofibrozy obecnie zazwyczaj ogranicza się do leczenia paliatywnego. Jedną z nowych opcji terapii dających szansę na wyleczenie jest przeszczep szpiku.

Mielofibroza szpiku czy osteomielofibroza to funkcjonujące synonimy pierwotnego włóknienia szpiku. Przyczyny mielofibrozy są nieznane, jednak wiadomo, że bezpośrednim czynnikiem odpowiedzialnym za rozwój choroby jest mutacja genetyczna. Mielofibroza nie jest dziedziczna, mutacje mogą dotyczyć różnych genów, w wyniku czego dochodzi do uszkodzenia szlaków sygnałowych, enzymów lub receptorów. U części osób chorujących na mielofibrozę nie jest wykrywana żadna z wymienionych mutacji.

Mielofibroza – rokowania i objawy

Mielofibroza należy do nowotworów mieloproliferacyjnych. Pierwotna mielofibroza, czyli pierwotne włóknienie szpiku, powstaje de novo, a jej przyczyny nie są poznane. Istnieje też forma wtórnej mielofibrozy, która jest progresją czerwienicy prawdziwej lub nadpłytkowości samoistnej. Mielofibroza to choroba, w wyniku której następuje szybka proliferacja komórek mieloidalnych, prowadzących do zwiększonego uwalniania cytokin, włóknienia szpiku z osteosklerozą i upośledzenia krwiotworzenia w szpiku. W wyniku tego dochodzi do niedokrwistości oraz powstawania pozaszpikowych ognisk krwiotwórczych (skutkiem jest powiększenie śledziony).

Objawami mielofibrozy, oprócz włóknienia szpiku i splenomegalii, są też objawy ogólne, czyli osłabienie, gorączka, zmniejszenie masy ciała, duszności, przyspieszone tętno, poty nocne, świąd i bóle kostno-stawowe (zwłaszcza nóg). Często chorzy ze względu na osłabienie zaczynają być bardziej narażeni na zakażenia bakteryjne i wirusowe.

Przebieg choroby nie ułatwia jej szybkiego zdiagnozowania, gdyż początkowo nie występują żadne objawy, w stadium metaplazji szpikowej w śledzionie i wątrobie może wystąpić niedokrwistość i małopłytkowość. W stadium terminalnym natomiast dominują objawy niedokrwistości i niewydolności wątroby oraz jej skutki. Mielofibroza rokowania ma raczej niekorzystne, a do ich oceny wykorzystywane są skale prognostyczne. Średni czas przeżycia osób cierpiących na mielofibrozę wynosi pięć lat, a w przypadku chorych, u których nie wykryto żadnej z mutacji, rokowania są najgorsze, ponieważ progresja choroby jest bardzo szybka. Często mielofibroza przekształca się w ostrą białaczkę, co skutkuje jeszcze krótszym czasem przeżycia. Choroba może występować u osób w każdym wieku, jednak najwięcej zachorowań notuje się u osób po 50. roku życia, głównie między 60. a 70. rokiem życia.

Zobaczcie, które nowotwory w Polsce można leczyć za pomocą: immunoterapii:

Zobacz film: Które nowotwory w Polsce można leczyć a pomocą immunoterapii? Źródło: 36,6

Mielofibroza – leczenie

Mielofibroza jest nowotworem mieloproliferacyjnym o najgorszych prognozach przeżycia i bardzo niskim wskaźniku jakości życia. W większości przypadków leczenie tego schorzenia ma charakter objawowy i nie poprawia rokowań chorego. Terapia wybierana jest na podstawie skal prognostycznych, osoby z małego ryzyka, u których mimo choroby nie występują widoczne objawy, mogą nie być poddane żadnej terapii. Jedną z form leczenia jest przeszczep allogeniczny krwiotwórczych komórek macierzystych. Przeszczep allogeniczny oznacza przeszczep komórek pobranych od innego człowieka. Jest to jedyna terapia dająca nadzieję na wyleczenie mielofibrozy szpiku. Znaczącą przeszkodą jest dostępność dawców, liczne powikłania oraz wysoki procent śmiertelności okołoprzeszczepowej. Statystyki pięcioletniego przeżycia wolnego od choroby po przeszczepie klasyfikują się między 45 a 51% pacjentów poddanych tej procedurze. Z kolei jedynym zarejestrowanym lekiem o wskazaniu do leczenia mielofibrozy jest ruksolitynib. Jego działanie powoduje złagodzenie objawów ogólnych choroby, takich jak poty nocne, spadek masy ciała czy świąd. Poza tym zmniejsza on wymiary śledziony.

 Niestety stosowanie ruksolitinibu wiąże się z działaniami niepożądanymi, takimi jak spadek odporności oraz małopłytkowość i niedokrwistość. Często ruksolinib jest stosowany u chorych przed wykonaniem przeszczepu krwiotwórczych komórek macierzystych. Niestety lek ten nie jest dostępny dla wszystkich chorych w Polsce, a jedynie dla chorych z grupy ryzyka pośredniego-2 i wysokiego ze splenomegalią i objawami ogólnymi. Roksolitynib jest objęty programem lekowym, stąd te obostrzenia. W fazie badań klinicznych jest też nowy lek pomalidomid, który jest lekiem immunomodulującym II generacji. Do tej pory badania wykazały jego korzystny wpływ na niedokrwistość (u 25% chorych), niestety jego działanie na rozmiar śledziony jest dość niewielkie. Badania kliniczne mają na celu zbadanie aktywności pomalidomidu w monoterapii oraz w skojarzeniu z prednizonem (glikokortykosteroid). W leczeniu objawowym mielofibrozy stosowana jest zarówno farmakoterapia, jak i zabiegi chirurgiczne (splenektomia) oraz radioterapia.

Bibliografia:

1. W. Januszewicz, Franciszek Kokot, Witold Bartnik: Interna. 2. Warszawa: Wydaw. Lekarskie PZWL, 2004, s. 755-756.

2. G. Herold, J. Duława: Medycyna wewnętrzna: repetytorium dla studentów medycyny i lekarzy. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2005, s. 102-103.

Data aktualizacji: 08.04.2019,
Opublikowano: 08.04.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej