Metody zmniejszania żołądka

Zobacz film: Metody zmniejszania żołądka. Źródło: 36, 6

Chirurgiczne leczenie otyłości, czyli tak zwane operacje bariatryczne, przeznaczone są dla osób cierpiących na otyłość olbrzymią, czyli mających wskaźnik BMI powyżej 35.

Chirurgiczne leczenie otyłości przeznaczone jest dla osób, które nie mogą schudnąć za pomocą diety lub zmiany trybu życia. Operacje bariatryczne gwarantują sukces w odchudzaniu i są w pełni bezpieczne.

Opaska żołądkowa

Jednym ze sposobów leczenia otyłości jest założenie pacjentowi specjalnej opaski na żołądek. Dzieli ona organ na dwie części - małą (o pojemności około 70 ml) oraz dużą. Dzięki małej objętości pierwszej części pacjent szybko odczuwa sytość. Dzięki tej metodzie można schudnąć około 30 kilogramów w ciągu roku. Są jednak minusy.

Często pacjenci próbują się z tą opaską, to znaczy jedzą dużo, coraz więcej i w efekcie powiększają żołądek, a założona opaska uciskowa rozluźnia się. Ta metoda dostarcza tak lekarzom, jak i pacjentom, problemów, ale nadal jest wykonywana. 




Rękawowa resekcja żołądka

Ta metoda polega na wycięciu większej części żołądka, około 6 centymetrów od dwunastnicy. W żołądku po zabiegu zmieści się około 150 ml i przestanie on wytwarzać grelinę, czyli hormon powodujący łaknienie.

Zdecydowanie lepsza jest resekcja około 80 procent żołądka, zabieg ten pozwala schudnąć od 70 do 100 kilogramów w ciągu roku. 

By-pass żołądkowy

To metoda przeznaczona dla osób z otyłością olbrzymią, z BMI powyżej 50 i chorych na cukrzycę. Założenie by-passu żołądkowego znacznie modyfikuje układ pokarmowy.

Kolejna metoda na szybkie schudnięcie to operacyjne połączenie małego żołądka (wytworzonego wcześniej podczas zabiegu) bezpośrednio z jelitem cienkim. Jest to zabieg dedykowany dla pacjentów z otyłością olbrzymią.

Balon żołądkowy

To operacja pośrednia w chirurgii bariatrycznej, przeprowadzana u osób z BMI powyżej 60, czyli cierpiących na otyłość skrajnie olbrzymią. Polega ona na umieszczeniu w żołądku specjalnego balonu, który ma spowodować utratę masy ciała do poziomu, w którym bezpieczne będzie przeprowadzenie docelowej operacji.

Zobacz film: Otyłość olbrzymia - jak można ją leczyć? Źródło: Stylowy Magazyn.

Data aktualizacji: 24.09.2018,
Opublikowano: 13.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ból brzucha po jedzeniu – przyczyny, o czym świadczy i jak się go pozbyć

Ból brzucha po jedzeniu to przypadłość, która dotyka wiele osób. Najczęściej świadczy o niestrawności, lecz przyczynami mogą być także choroby przewodu pokarmowego: refluks żołądka, choroba wrzodowa, zatrucie, nietolerancja pokarmowa, zespół jelita drażliwego oraz choroby pęcherzyka żółciowego.

Czytaj więcej
Operacja przepukliny pępkowej. Na czym polega i jak wygląda rekonwalescencja?

Uwypuklenie się zawartości jamy brzusznej przez naturalny otwór ciała, jakim jest pępek, to przepuklina pępkowa. Operację wykonuje się u dzieci w przypadku dużych zmian, które nie ulegają samoistnemu cofnięciu, oraz u dorosłych.

Czytaj więcej
Ból brzucha u dzieci – co jest jego przyczyną i jak sobie z nim radzić?

Bóle brzucha należą do najczęstszych dolegliwości pediatrycznych. Mogą być spowodowane nadwrażliwością pokarmową, czynnikami psychogennymi, zapaleniem wyrostka robaczkowego, alergią bądź być symptomami wielu przewlekłych chorób.

Czytaj więcej
Płukanie żołądka – wskazania do przeprowadzenia i przebieg zabiegu

Płukanie żołądka to zabieg umożliwiający usunięcie z żołądka substancji, które mogą okazać się groźne dla życia i zdrowia. Polega ono na wprowadzeniu do narządu sondy żołądkowej – miękkiej gumowej rurki, za pomocą której wtłacza się do niego wodę, a następnie ją usuwa.

Czytaj więcej
Przepuklina rozworu żołądkowego – przyczyny, objawy, leczenie

Przepuklina rozworu żołądkowego nazywana jest potocznie przepukliną żołądka. Schorzenie dotyczy układu pokarmowego, polega na osłabieniu lub uszkodzeniu przepony. Leczenie opiera się zarówno na środkach farmakologicznych, jak i na operacji oraz lekkostrawnej diecie.

Czytaj więcej
Zgaga - jakie są jej przyczyny, objawy i jak ją leczyć?

Choroba refluksowa może doprowadzić do stanu zapalnego i zmian metaplastycznych w przełyku. Szacuje się, że aż 25-40% dorosłych doświadcza zgagi raz w miesiącu, a od około 7% do 10% ma ją codziennie. Zgaga występuje częściej u mężczyzn i osób w wieku powyżej 40 lat.

Czytaj więcej
Jak sobie poradzić z niestrawnością i wzdęciami z powodu przejedzenia? Poznaj 8 domowych sposobów

Wzdęcia i niestrawność to częste przypadłości, które mogą zakłócać przyjemność biesiadowania w czasie świąt. Winne są nie tyle same potrawy, co ich nadmiar i długie godziny spędzone za stołem w pozycji siedzącej. Jak sobie poradzić z objawami niestrawności domowymi sposobami?

Czytaj więcej
Święta w wersji light. Jak odchudzić tradycyjne świąteczne potrawy? 

Święta Bożego Narodzenia to dla wielu osób czas obżarstwa i błogiego lenistwa. Niestety to, co przyjemne dla ducha, dla ciała już takie nie jest. Poza niestrawnością możemy także nabawić się przy świątecznym stole kilku nadprogramowych kilogramów. Co można przygotować w wersji light? Podpowiedzi znajdziecie poniżej!

Czytaj więcej
Burczenie w brzuchu – co powoduje tę dość krępującą dolegliwość?

Burczenie w brzuchu może być spowodowane przez wiele przyczyn. Z jednej strony stanowić może oznakę prawidłowej pracy układu trawiennego, z drugiej zaś informować o głodzie. Niekiedy bywa objawem chorobowym i pojawia się w przebiegu np. alergii pokarmowej.

Czytaj więcej
Sok z selera – właściwości i działanie. Jak samodzielnie zrobić sok z selera?

Sok z selera stał się w ostatnim czasie niezwykle popularnym daniem. Jego picie promuje wielu celebrytów, a na portalach społecznościowych tworzone są konta propagujące jego prozdrowotne właściwości. Napój najczęściej przygotowuje się z odmiany naciowej.

Czytaj więcej